wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Na Marsa wystartowała misja NASA InSight z polskim penetratorem Kret firmy Astronika na pokładzie 2018.05.06

NASA / Astronika / PAP - 05 maja 2018 - Około godziny 13:00 czasu polskiego 5 maja 2018 roku wystartowała misja NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa. Zbadanie wnętrza czerwonej planety umożliwiła polska firma Astronika Sp. z o.o. z Warszawy, która zaprojektowała i wykonała mechanizm, który wbije się na 5 metrów w marsjański grunt. Misja ma trwać dwa lata ziemskie. Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku.

Ilustracja NASA. Widok Ziemi (w lewym górnym rogu) znad powierzchni Marsa przed lądowaniem bezzałogowego lądownika MarCo w misji InSight na powierzchni Marsa.
Foto dzięki uprzejmości NASA / JPL-Caltech
 

NASA / Astronika / PAP – 05 maja 2018

W sobotę 5 maja 2018 tuż po godz. 13 czasu polskiego z Zachodniego Wybrzeża USA na Marsa wystartowała misja NASA InSight, poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Czerwonej Planety.
Trafi tam próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety MARS o nazwie Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy w polskiej firmie Astronika Sp. z o.o. w Warszawie.

Polska Astronika jest twórcą robota, który zagłębi się w powierzchnię Marsa i zbada właściwości marsjańskiego gruntu.

Ilustracja NASA. Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety Mars, który zabrała ze sobą misja InSight, zostaje wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
"Penetrator Kret wygrał z niemieckimi konkurencyjnymi urządzeniami, pokonał je w testach porównawczych. Finansowanie całkowicie pochodzi z kontraktów z Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Jest to kwota 600-700 tysięcy euro." - powiedział dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika.

Statek kosmiczny z lądownikiem Mars InSight wystartował z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

Jest to pierwsza misja międzyplanetarna, która kiedykolwiek wystartowała z Zachodniego Wybrzeża USA.

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2498  

Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku, kiedy lądownik ma rozpocząć swoje bezprecedensowe badania geologiczne.

Cała misja ma trwać dwa lata ziemskie.


Konferencja prasowa NASA na temat misji InSigh na Marsa.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
Misja InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) zakłada wysłanie na Marsa bezzałogowego lądownika, który ma przeprowadzić badania geofizyczne planety.


Jednym z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabrała ze sobą misja InSight jest Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), którego „serce” zaprojektowała i wykonała polska firma Astronika Sp. z o.o. z Warszawy na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety Mars, jest jednym z trzech głównych instrumentów, które zabrała ze sobą misja InSight.
Kret HP3 ma zostać wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko.


Odliczanie w toku dla misji InSight.
Rakieta Atlas V ze statkiem kosmicznym z lądownikiem Mars InSight przed startem w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 05 maja 2018.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
„Astronika dostarcza mechanizm wbijający, który jest sercem takiego penetratora” - powiedziała inż. Ewelina Ryszawa, która uczestniczyła w budowie urządzenia.

Całe urządzenie integruje Niemiecka Agencja Kosmiczna, ona też dostarczyła go do NASA.

Kret zbudowany jest przede wszystkim ze specjalnie przygotowanej stali, wolframu i tytanu.

"Bardzo rozwinęliśmy różnego rodzaju powłoki, różnego rodzaju obróbki termiczne tych materiałów" - podkreśliła Ewelina Ryszawa.
"Muszą one wytrzymać naprawdę bardzo ciężkie warunki: zarówno podczas startu, kiedy mamy bardzo duże przeciążenia, jak i podczas samej pracy - tam również występują bardzo duże przeciążenia, przekraczające ziemskie przyspieszenie grawitacyjne ponad 1000 razy."

Rakieta Atlas V ze statkiem kosmicznym z lądownikiem Mars InSight przed startem w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 05 maja 2018.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
Urządzenie ma za sobą szereg rygorystycznych testów i udoskonaleń.
Zbudowanych zostało łącznie osiem modeli mechanizmu, z czego siedem w standardzie lotnym, czyli gotowych do wysłania w kosmos.

Kret HP3 to nie pierwsze tego typu urządzenie, przy konstrukcji którego brali udział inżynierowie, tworzący obecnie firmę Astronika.


"Nasza przygoda z budową takich mechanizmów wbijających, penetrujących powierzchnię planet zaczęła się już 20 lat temu, kiedy zbudowaliśmy penetrator na misję Rosetta do komety" - powiedział dr Jerzy Grygorczuk.

Z kolei odkąd Astronika rozpoczęła działalność w 2013 roku, pozyskała ponad 20 projektów, m.in. system udarowy dla urządzenia Lunar Drill, które poleci na Księżyc w ramach misji Łuna 27 (ang. Luna 27), czy planetarnego robota skaczącego HOPTER.

Aby otrzymać kontrakt z Niemiecką Agencją Kosmiczną, polska firma Astronika pokonała w testach porównawczych konkurencyjne niemieckie urządzenia.

Do podwykonawstwa Astronika zaangażowała kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.

Start rakiety Atlas V ze statkiem kosmicznym z lądownikiem Mars InSight z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 05 maja 2018.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
Oprócz Kreta, w ramach misji InSight na powierzchni Marsa umieszczone zostaną również dwa inne instrumenty badawcze.

Pierwszym z nich będzie sejsmometr, za pomocą którego naukowcy zmierzą m.in. aktywność sejsmiczną Marsa.

Ponadto na powierzchni planety znajdzie się również tzw. RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) - przyrząd, który pozwoli na dokładny pomiar ruchów planety.
Dzięki temu badacze będą mogli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii we wnętrzu planety.

Autor: PAP/AH


Źródło: PAP

http://www.pap.pl/  


Polski mechanizm zbada wnętrze Marsa

Około godziny 13:00 czasu polskiego 5 maja 2018 roku wystartowała misja NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa.

Zbadanie wnętrza czerwonej planety umożliwiła Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm, który wbije się na 5 metrów w marsjański grunt.

Misja ma trwać dwa lata ziemskie.

Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku.

Ilustracja NASA. Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety Mars, który zabrała ze sobą misja InSight, zostaje wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
Bruce Banerdt, główny badacz misji InSight powiedział o tym wydarzeniu:
„W pewien sposób InSight jest takim naukowym wehikułem czasu, który dostarczy nam informacji o najwcześniejszych etapach historii Marsa sprzed 4,5 miliarda lat. Pomoże nam dowiedzieć się w jaki sposób formują się obiekty skaliste takie jak Ziemia, jej księżyc, a nawet planety w innych układach planetarnych”.


Udział Polski w misji Insight

W ramach misji na Marsa został wysłany bezzałogowy lądownik, który ma dokonać historycznego zbadania planety Mars.

Jednym z trzech głównych urządzeń, które zabierze ze sobą misja InSight będzie HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.

Wykonawcą mechanizmu wbijającego „Kret HP3” jest właśnie Astronika.


Mechanizm wbijający kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański, opracowała i wykonała Astronika.
Foto dzięki uprzejmości Astronika
 
Nasi inżynierowie sprawili, że polski przemysł kosmiczny znany jest w NASA z produkcji najlepszych na świecie urządzeń penetrujących na misje kosmiczne.

Astronika jako koordynator procesu produkcyjnego mechanizmu „Kret HP3” zaangażowała do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.

„To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną. To także istotny krok naprzód, jeśli chodzi o badania kosmosu w ogóle, bo takie urządzenie po raz pierwszy w historii wbije się aż 5 m pod powierzchnię Marsa i dostarczy danych, które dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących budowy tej planety” - powiedział Bartosz Kędziora, prezes Astroniki.

Pracownicy firmy Astronika dumni ze swojego dzieła.
Foto dzięki uprzejmości Astronika
 
Wykonany przez naszych inżynierów „Kret” stał się wizytówką Astroniki i całego polskiego przemysłu kosmicznego.

Jeden z najbardziej znanych w Polsce naukowców NASA Artur Chmielewski tak gratulował nam przygotowania urządzenia:


https://www.youtube.com/watch?v=GW_w138Vans  

Po raz pierwszy w historii przedstawiciel polskiej firmy jest tzw. „co-investigator” misji NASA.

Jest nim dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes Astroniki, który projektował już w swojej karierze penetrator MUPUS na misję Rosetta – pierwszą w historii ludzkości misję, której celem było lądowanie na komecie.

Dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika (drugi od góry) z zespołem pracowników firmy Astronika w Warszawie.
Foto dzięki uprzejmości Astronika
 

Video
Artur B. Chmielewski z NASA JPL o polskim udziale w misji marsjańskiej InSight

https://www.youtube.com/watch?v=GW_w138Vans  


Astronika Sp. z o.o.

Astronika Sp. z o.o. powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy polskich inżynierów, zajmujących się mechaniką precyzyjną do zastosowań kosmicznych.

 
 
W ciągu pierwszych czterech lat działalności firma zrealizowała niemal 30 projektów.

Głównym odbiorcą technologii jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), ale Astronika była również dostawcą m.in. dla Finmeccanica Leonardo, Airbus Space & Defence oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).


Źródło: Astronika Sp. z o.o.

http://www.astronika.pl/  ASTROMAN Magazine - 2018.05.01

NASA Sets Sights on May 5 Launch of InSight Mars Mission

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2498  


ASTROMAN Magazine - 2018.04.11

Bound for Mars: Countdown to First Interplanetary Launch from California

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2482  


ASTROMAN Magazine - 2018.02.08

SpaceX: Falcon Heavy Test Launch

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2440  


ASTROMAN Magazine - 2018.02.02

NASA: Celebrating 60 Years of Groundbreaking U.S. Space Science

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2435  


ASTROMAN Magazine - 2018.02.02

NASA: Studying the Van Allen Belts 60 Years After America’s First Spacecraft

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2434  


ASTROMAN Magazine - 2017.10.04

Lockheed Martin Completes First Flexible Solar Array for LM 2100 Satellite

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2352  


ASTROMAN Magazine - 2017.08.24

Airbus' Solar Orbiter on track to launch before next total solar eclipse

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2319  


ASTROMAN Magazine - 2017.08.12

Lockheed Martin Successfully Integrates First Modernized A2100 Satellite

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2311  


ASTROMAN Magazine - 2017.06.04

Airbus: First high power all-electric satellite, EUTELSAT 172B, launched by Ariane

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2268  


ASTROMAN Magazine - 2017.06.03

Boeing Satellite for ViaSat to Significantly Enhance Satellite Broadband Communications

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2267  


ASTROMAN Magazine - 2017.04.07

European Space Agency:  Exoplanet mission  gets ticket to ride

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2226  


ASTROMAN Magazine - 2017.03.31

SpaceX conducts historic Falcon 9 re-flight with SES-10 Mission. Lands booster again

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2223  


ASTROMAN Magazine - 2017.02.10

European Space Agency: CryoSat reveals lake outbursts beneath Antarctic ice

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2192  


ASTROMAN Magazine - 2017.02.07

NASA Highlights Science Launching on Next SpaceX Cargo Mission

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2190  


ASTROMAN Magazine - 2016.12.03

Part-Time Scientists and Audi lunar quattro ready to head for the Moon

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2165  


ASTROMAN Magazine - 2016.09.11

Airbus Defence and Space's PerúSAT-1 satellite ready for take-off

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2118  


ASTROMAN Magazine - 2016.08.14

UAE Space Agency, Mubadala and Lockheed Martin Launch Comprehensive Space-based Workforce Development Program

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2105  


ASTROMAN Magazine - 2016.04.09

SpaceX's Falcon 9 rocket will launch the CRS-8 Dragon Spacecraft Mission for NASA

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2053  


ASTROMAN Magazine - 2015.10.02

Flight VA226 success: with Sky Muster and ARSAT-2 in orbit, Arianespace serves Australia and Argentina

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1972  


ASTROMAN Magazine - 2015.07.26

Airbus Defence and Space to build JUICE spacecraft, ESA's next life-tracker inside the Solar System

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1941  


ASTROMAN Magazine - 2015.07.18

Boeing's 10th GPS IIF to Modernize Worldwide GPS System

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1940  


ASTROMAN Magazine - 2015.06.14

Boeing to Build Third All-Electric Propulsion Satellite for ABS to Australia,  New Zealand,  the Middle East,  Russia, South Asia

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1929  Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, Ph.D.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.