wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Adam Maciejewski, prezes GPW: Giełda musi szukać nowych ścieżek rozwoju 2013.08.20

Warszawa - 19 sierpnia 2013 - "Od momentu, kiedy zmieniły się europejskie regulacje dotyczące obrotu instrumentami finansowymi, pojawiło się wiele inicjatyw, które powołały do życia platformy MTF. Najbardziej spektakularny sukces odniosła Chi-X Europe, która stała się największą tego typu platformą w Europie, z obrotami większymi niż najpotężniejsze giełdy. To pokazuje, że jest miejsce na takie inicjatywy, tylko trzeba mieć odpowiednie atrybuty, by osiągnąć sukces. Uważam, że Aquis je posiada. Założycielami tej platformy są ci sami ludzie, którzy kierowali Chi-X Europe i poprowadzili tę platformę do sukcesu." - stwierdził Adam Maciejewski, prezes GPW w Warszawie.

Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.
Źródło: GPW
 

Warszawa – 19 sierpnia 2013

„Od momentu, kiedy zmieniły się europejskie regulacje dotyczące obrotu instrumentami finansowymi, pojawiło się wiele inicjatyw, które powołały do życia platformy MTF. Najbardziej spektakularny sukces odniosła Chi-X Europe, która stała się największą tego typu platformą w Europie, z obrotami większymi niż najpotężniejsze giełdy. To pokazuje, że jest miejsce na takie inicjatywy, tylko trzeba mieć odpowiednie atrybuty, by osiągnąć sukces. Uważam, że Aquis je posiada. Założycielami tej platformy są ci sami ludzie, którzy kierowali Chi-X Europe i poprowadzili tę platformę do sukcesu.”stwierdził Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA w rozmowie z Przemysławem Tychmanowiczem, Redaktorem dziennika „Rzeczypospolita”.

Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczypospolita” zamieszczamy poniżej pełny tekst wywiadu redaktora Przemysława Tychmanowicza z Adamem Maciejewskim, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA.


Dobrze wyważamy ryzyko


Przemysław Tychmanowicz, „Rzeczpospolita”: GPW podpisała umowę na zakup 30 proc. udziałów w brytyjskiej firmie Aquis Exchange. Skąd wziął się pomysł na to, by zainwestować w wielostronną platformę obrotu MTF?

Adam Maciejewski: Od momentu, kiedy zmieniły się europejskie regulacje dotyczące obrotu instrumentami finansowymi, pojawiło się wiele inicjatyw, które powołały do życia platformy MTF. Najbardziej spektakularny sukces odniosła Chi-X Europe, która stała się największą tego typu platformą w Europie, z obrotami większymi niż najpotężniejsze giełdy.
To pokazuje, że jest miejsce na takie inicjatywy, tylko trzeba mieć odpowiednie atrybuty, by osiągnąć sukces. Uważam, że Aquis je posiada. Założycielami tej platformy są ci sami ludzie, którzy kierowali Chi-X Europe i poprowadzili tę platformę do sukcesu.
Poza doświadczoną ekipą dodatkowym atutem jest technologia. System stworzony przez Aquis należy do najszybszych, a może nawet jest najszybszy na świecie.
Tego właśnie oczekują aktywni inwestorzy działający na rynkach globalnych.
Na to wszystko nakłada się innowacyjny model pobierania opłat i ogromna motywacja całego zespołu Aquis.
Plany są ambitne. Na początek platforma stawia na tzw. Europę Zachodnią – 14 największych europejskich rynków.

Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW oraz Alasdair Haynes, CEO Aquis Exchange.
Warszawa, 19 sierpnia 2013
.
Źródło: GPW
 

Czy dla GPW rzeczywiście jest potrzebna taka platforma?

Warszawska giełda musi szukać nowych ścieżek rozwoju.
Dotychczas koncentrowaliśmy się na budowie rynku głównie na podstawie krajowych spółek i spółek z regionu CEE, a od niedawna również krajowego rynku towarowego.
Taki model ma jednak oczywiste ograniczenia.
GPW przez długi czas była napędzana przez spółki, które sprzedawał Skarb Państwa. To się jednak powoli kończy. Dlatego naturalnym działaniem jest szukanie nowych rozwiązań. Zadaniem giełdy jest zarówno organizacja obrotu, jak i dostarczanie wartości dla naszych akcjonariuszy. Dlatego też postanowiliśmy poszukać źródeł przychodów poza Polską i Europą Centralną.
Wszystko po to, by kreować wartość spółki i zwiększać potencjał w obszarze świadczenia usług naszym klientom – zwłaszcza spółkom, inwestorom, członkom giełdy.
Musimy prowadzić większy, bardziej zdywersyfikowany biznes. W tym celu postanowiliśmy zainwestować w Aquis Exchange.
Mam nadzieję, że nasza współpraca nie ograniczy się jedynie do tego, o czym dzisiaj mówimy. Mamy wiele pomysłów, ale jest jeszcze za wcześnie, by o nich mówić.

Wspomniał pan o korzyściach dla giełdy. A co dzięki tej transakcji zyskają zwykli inwestorzy?

Polscy inwestorzy od lat szukają możliwości dywersyfikacji swoich inwestycji.
To jest proces, z którym nie można walczyć i którego nie można utrudniać. Jeżeli nadarza się okazja, by włączyć się w poszerzanie możliwości inwestycyjnych, to chcemy to robić, szczególnie wtedy, kiedy taka działalność może przynieść korzyści samej spółce.
Za kilka tygodni zamierzamy zaoferować członkom giełdy, czyli de facto inwestorom, możliwość handlu wszystkimi akcjami z 14 rynków w Europie.
Tego w Polsce jeszcze nie było.
Inwestorzy dostaną dostęp do wszystkich rynków na bardzo atrakcyjnych warunkach cenowych.

Wierzy pan, że to wystarczy, aby przekonać graczy do inwestycji na innych rynkach?

Główny strumień inwestycji będzie – i bardzo dobrze – nadal kierowany na rynek krajowy. To jest pewne.
Jest zaś grupa inwestorów, która skorzysta z możliwości inwestycji za granicą.
Powody są proste. To potrzeba dywersyfikacji ryzyka i efektywnego zarządzania kapitałem. Zakładam, że będzie to dotyczyło wszystkich grup inwestorów.

Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.
Źródło: GPW
 
A czy w związku z przejęciem 30 proc. akcji Aquis Exchange ulegają zmianie inne wasze plany? Chodzi tutaj przede wszystkim o ewentualny mariaż z Wiedniem czy też zakup do Skarbu Państwa akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.


Nie, nie zmieniamy naszych planów. W sprawie Wiednia wciąż wszystko jest możliwe. Również w temacie ewentualnego kupna akcji KDPW zmierzamy do rozstrzygnięć.

Aquis to jednak start-up. Może sama idea jest trafna, ale wiąże się jednak ze sporym ryzykiem.

Zgadza się. Istnieje ryzyko, że coś nie wypali. Uważam jednak, że większym ryzykiem jest nierobienie niczego.
Jeżeli chcemy się rozwijać, musimy być innowacyjni i decydować się na wyważone ryzyka. A to jest bardzo wyważone. Strach może się źle skończyć dla giełdy.
Musimy być agresywni biznesowo i podejmować działania, które do tej pory dla niektórych wydawały się nierealne.
Nie mogę pozwolić na to, aby GPW biernie przyglądała się zachodzącym dookoła zmianom. Musimy i będziemy działać odważnie, ale zawsze roztropnie.

Czy te działania będą koncentrowały się na rynku krajowym, czy jednak będziecie kontynuowali ekspansję zagraniczną?

O pewnych planach nie należy mówić publicznie. Mamy wiele pomysłów, jednak będziemy o nich informować we właściwym terminie.
Nie ukrywam jednak, że chcemy pomyśleć o kolejnych inicjatywach zagranicznych. Na szczegóły oczywiście jest jeszcze za wcześnie.

Dużo w ostatnich miesiącach dzieje się na GPW. Wierzy pan, że dzięki tym inicjatywom na dłużej pozostanie pan prezesem giełdy? W przyszłym roku Skarb Państwa znowu ma zamiar rozpisać konkurs na to stanowisko.

Taka moja rola, by się działo. Od początku mówiłem, że nie chcę tylko administrować giełdą. Chcę tchnąć w nią nową energię, chcę przybliżyć ją ludziom i stworzyć przyjazny wizerunek giełdy i całego polskiego rynku kapitałowego.
Znam rynek od podszewki i wiem, co zrobić, by go rozwijać realnie, a nie tylko marketingowo.
A co do stanowisk – na razie o tym nie myślę. Koncentruję się na tym, aby zrobić dużo dobrego dla rynku.
Co będzie w przyszłości, to zobaczymy.
Oczywiście mam pewne plany, ale wolę teraz mówić o tym, co robimy dla GPW.
Nie ja jestem w tym wszystkim najważniejszy – najważniejszy jest rynek. Taką mam filozofię.


Rozmawiał:  Przemysław Tychmanowicz


Źródło:

http://www.ekonomia.rp.pl/
 


Adam Maciejewski

Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA

Adam Maciejewski
Źródło: GPW
 
Adam Maciejewski posiada szeroką wiedzę z zakresu zarządzania i rynków kapitałowych, ugruntowaną programem szkoleń krajowych i zagranicznych oraz praktyką.

Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowych studiów podatkowych w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych MBA w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania.

Ukończył również International Institute for Securities Markets Development organizowany przez Securities and Exchange Commission w Waszyngtonie.

Ma uprawnienia do reprezentowania Skarbu Państwa w Radach Nadzorczych.

Od 1994 roku pracuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym między innymi na stanowisku Dyrektora Działu Notowań oraz Dyrektora Działu Notowań i Rozwoju Rynku.

Od 28 czerwca 2006 roku był Członkiem Zarządu, odpowiedzialnym m.in. za organizację obrotu, systemy transakcyjne, technologię, rynek instrumentów pochodnych oraz produkty informacyjne.

Sprawuje nadzór nad pracami mającymi na celu udostępnienie Członkom Giełdy nowego systemu notowań GPW i innymi projektami biznesowo-technologicznymi, kluczowymi z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu i rozwoju usług giełdowych.

Był głównym negocjatorem porozumień strategicznych z NYSE Euronext.

Od 15 lutego 2013 roku Prezes Zarządu GPW.

Od lat specjalizuje się w nadzorze korporacyjnym, sprawując funkcje w Radach Nadzorczych.

Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej BondSpot SA.

W przeszłości zasiadał w Radach Nadzorczych m.in. takich spółek jak Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (2006-2011), WSEInfoEngine (2007- styczeń 2013), MTS CeTO (2000-2006).

Przewodniczył Zespołowi Doradczemu przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla maklerów i dealerów giełdowych.

Jest członkiem Rady Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi oraz Przewodniczącym Rady Programowej Akademii Liderów Rynku Kapitałowego organizowanej przez tę Fundację.

Jest autorem licznych publikacji z zakresu praktycznych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego.


Źródło:

http://www.gpw.pl/  
 


ASTROMAN Magazine - 2013.08.19

Warsaw Stock Exchange and Aquis Exchange become Business Partners

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1523  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.03

Poland is an excellent place to invest and develop business. Why we have invested in Poland?

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1472  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.03

Poland - the centre of global debate on the economy and finance. IPO Summit, Warsaw 2013, June 6-7

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1471  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.01

Dariusz Kułakowski nowym Członkiem Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1469  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.18

Europe is in need of reform. The 5th European Economic Congress has ended

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1463  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.01

Global Social Progress Index 2013. Sweden on top spot, Poland ranked 13th overall

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1451  


ASTROMAN Magazine - 2013.03.17

Nowy system Universal Trading Platform może przyciągnąć nowych inwestorów na GPW

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1425  


ASTROMAN Magazine - 2013.01.18

Appointment of Adam Maciejewski as President of the Warsaw Stock Exchange Management Board

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1390ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).
wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.