 |
John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon’s vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).
Foto dzięki uprzejmości Raytheon |
|
Warszawa – 12 kwietnia 2015
Dzięki uprzejmości dziennika „
Rzeczpospolita” zamieszczamy poniżej
pełny tekst artykułu Johna Bairda, wiceprezesa ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon’s vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).
Podczas tak znaczącego programu jak „Wisła” jest szczególnie ważne, aby wszystkie strony dysponowały najświeższymi i opartymi na faktach informacjami – pisze wiceprezes firmy Raytheon Integrated Defence Systems.
Autor opublikowanego 1 kwietnia 2015 na łamach „
Rzeczpospolitej" artykułu nt. wyboru
systemu obrony przeciwrakietowej „
Wisła płynie. Ale dokąd?" Andrzej Karkoszka zastanawia się nad kierunkiem, w jakim to postępowanie podąża.
Jako wiceprezes odpowiedzialny za ofertę Raytheona dla Polski mam okazję bezpośrednio obserwować, jak skrupulatnie polski rząd je prowadzi.
Mam także dogłębną wiedzę o naszej ofercie, zatem mogę przedstawić oparte na faktach informacje dotyczące spełniania przez nią wymagań systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski.
Po pierwsze,
Patriot jest najnowocześniejszym i najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem obrony przeciwrakietowej.
Grono jego użytkowników obejmuje 13 państw, w tym pięciu członków NATO: USA, Grecję, Hiszpanię, Holandię i Niemcy.
Łącznie na świecie rozlokowanych jest ponad 200 baterii Patriot, w tej chwili mamy w produkcji blisko 20 kolejnych baterii.
Co to oznacza dla Polski?
To, że w przypadku wyboru patriota polskie siły zbrojne będą mogły dzielić się wiedzą i doświadczeniem z jego użytkowania z armią USA i pozostałymi 12 państwami – odbywać wspólne szkolenia, testy, wymieniać doświadczenia w zakresie integrowania elementów systemu obrony.
To, że koszty dalszej modernizacji – bo przecież żaden system nie stoi w miejscu, a zagrożenia stale ewoluują – będą się rozkładały na 13 albo i więcej użytkowników.
I wreszcie to, że
polski przemysł obronny zyska ogromne możliwości rozwoju: do Polski mogłoby wrócić co najmniej 50 proc. środków wydanych na zakup systemu Patriot, a dodatkowo 2–3-krotnie większe środki w postaci zamówień z pozostałych krajów użytkujących system.
Zresztą już podpisaliśmy z polskimi przedsiębiorstwami siedem kontraktów i 28 listów intencyjnych.
Tymczasem system francuski to tylko kilkanaście baterii w dwóch państwach i żadnych nowych zamówień, a MEADS wciąż pozostaje nieukończony.
USA zrezygnowały z jego wdrożenia i wycofały się z jego dalszego finansowania, ponieważ nie spełniał wymagań US Army.
Po drugie,
Patriot jest jedynym systemem sprawdzonym w warunkach bojowych.
Swój chrzest bojowy miał w operacji
„Pustynna burza", a następnie, głęboko zmodernizowany, w operacji
„Wolność dla Iraku", gdzie ponownie okazał się niezwykle skuteczny, odpierając wszystkie ataki rakiet irackich.
Od wielu też lat zapewnia skuteczną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową w Izraelu.
Po trzecie,
armia USA zobowiązała się do używania systemu Patriot co najmniej do 2048 roku i co roku przeznacza spore środki na jego utrzymanie i modernizację: w 2014 roku 235,5 mln dolarów, a w 2015 roku – kolejne 212 mln dolarów.
Ponadto
na rok 2015 Kongres zaaprobował dalsze finansowanie systemu Patriot w wysokości 241 mln dolarów.
Dodatkowe środki zapewniają także niektórzy użytkownicy.
Dzięki tym środkom Patriot jest regularnie modernizowany – na rok 2015 mamy zamówienia na modernizację ponad stu baterii.
Najnowsza wersja systemu to tzw. konfiguracja 3+, którą już wdrożyliśmy lub wdrażamy
w USA, Holandii, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, ZEA i na Tajwanie; przed kilkoma dniami podpisaliśmy kolejny kontrakt, z
Koreą Południową.
W przeciwieństwie do powyższego nie wiadomo, ile lat zajmie ukończenie systemu MEADS i kto za to zapłaci.
Po czwarte,
system Patriot jako jedyny jest w 100 proc. interoperacyjny z systemami NATO, w szczególności z systemem obrony powietrznej THAAD, systemem AEGIS używanym przez US Navy na Morzu Śródziemnym oraz systemem AEGIS ASHORE, który zostanie rozmieszczony w Rumunii i w Polsce, w Redzikowie – w 2018 roku.
Ten ostatni będzie się opierał na pociskach antybalistycznych SM-3, także naszej produkcji.
Po piąte,
użytkownicy systemu Patriot co roku odpalają nawet sto pocisków, z każdego testu wyciągając cenne wnioski.
Pod tym względem konkurencja nie może się z nami równać.
Zgodność w wymaganiami
Autor artykułu kwestionuje zgodność oferty Raytheona z wymaganiami MON, w szczególności z tym, by oferowany system był operacyjny i był na uzbrojeniu państw NATO – zupełnie ignorując fakt, że dostawy mają być rozłożone w czasie.
W pierwszym etapie (2018 rok) oferenci mają dostarczyć baterie spełniające te dwa kryteria, a w kolejnych – jednostki zmodernizowane.
Jest to oczywiście słuszne podejście, gdyż gwarantuje polskim siłom zbrojnym na przestrzeni kilku lat otrzymywanie coraz to nowszych i skuteczniejszych wersji uzbrojenia, jak również modernizację tych dostarczonych wcześniej.
Z tego punktu widzenia nasza oferta w 100 proc. spełnia wymagania MON, ponieważ pierwsze baterie dostarczymy w trzy lata po podpisaniu kontraktu.
Będą to baterie w konfiguracji 3+, która już jest operacyjna w trzech państwach, w tym dwóch należących do NATO, i m.in. obejmuje możliwość wykorzystywania pocisków PAC-2 i PAC-3.
Nasza oferta dotycząca systemu Patriot Next Generation jest rozwinięciem konfiguracji 3+ i obejmuje następujące udoskonalenia spełniające wymogi MON:
1. radar AESA o polu widzenia 360 stopni, którego działanie zostało niedawno zademonstrowane delegacji na wysokim szczeblu z Niemiec,
2. nowy system wspólnego dowodzenia i kierowania (Common Command and Control – CC2) oferujący otwartą architekturę i możliwości wielofunkcyjne, który wykorzystuje i utrzymuje sprawdzoną w walce funkcjonalność systemu Patriot oraz jego interoperacyjność USA/NATO,
3. elastyczność w odpalaniu różnych typów rakiet – w tym nowego niskokosztowego pocisku przechwytującego (LCI) – co pozwala na odparcie wszelkich niebezpieczeństw, które mogłyby Polsce zagrozić.
Wbrew temu, co twierdzi autor artykułu, dwa z trzech zaproponowanych przez nas pocisków, LCI i PAC-3 MSE, mają głowicę hit-to-kill, dzięki czemu, w przeciwieństwie do systemu francuskiego, mogą zniszczyć cel bezpośrednim trafieniem.
Proponowany przez nas pocisk PAC-3 MSE, używany także w MEADS, został gruntownie przetestowany i zintegrowany z systemem Patriot.
Kolejna generacja
W ubiegłotygodniowym artykule autor poruszył także kwestie budowy
systemu Patriot Next Generation.
Chciałbym w związku z tym zauważyć, że system ten stanowi faktycznie ewolucję i wiele sprawdzonych elementów obecnego systemu zostanie zachowanych.
Co więcej, już powstają jego poszczególne elementy, np. wspomniany prototyp
radaru AESA o polu widzenia 360 stopni.
Wprowadzamy także architekturę otwartą i sieciocentryczność – przewiduje to na przykład nasz niedawny kontrakt z
Koreą Południową na modernizację jej systemu Patriot.
Baterie Patriot Next Generation będą już w te elementy wyposażone, natomiast pierwsze baterie dostarczone w obecnej konfiguracji 3+ zostaną zmodernizowane i także w nie wyposażone.
Tym samym będą spełniały wymagania MON.
Co więcej, te rozwiązania technologiczne o całą generację wyprzedzą technologie zastosowane obecnie w systemach konkurencyjnych.
Jak już wspomniałem, górujemy także nad konkurentami w kwestii finansowania tych udoskonaleń, które będą korzystne dla Polski.
W odróżnieniu od naszych konkurentów koszty udoskonaleń patriota dzielą się na 13 państw-użytkowników.
Inwestycje dokonane przez użytkowników systemu Patriot na świecie w opracowanie Patriot Next Generation przyniosą korzyść także polskiemu przemysłowi obronnemu.
Ja i mój zespół przed ostatnie dwa lata blisko współpracowaliśmy z kilkudziesięcioma polskimi przedsiębiorstwami, aby uzgodnić, jak mogłyby one wesprzeć zwiększające się globalne zapotrzebowanie na system Patriot.
Podpisaliśmy już kontrakt z Teldatem, którego inżynierowie zrobili zasadniczy krok naprzód w opracowaniu routera dla patriota, z kolei PIT-RADWAR zaprojektuje, opracuje, przetestuje i dostarczy nową antenę systemu identyfikacji „swój–obcy" (Identification Friend or Foe – IFF) dla wspomnianego już naszego nowego radaru o polu widzenia 360 stopni.
Radar ten zaoferujemy nie tylko Polsce, ale także pozostałym 13 użytkownikom systemu Patriot.
To tylko dwa przykłady, ale jest ich przecież więcej.
Nie podzielam obawy autora o możliwość
uzyskania zgody rządu USA na transfer technologii i danych do polskich partnerów.
W Polsce będą produkowane pociski GEM-T i LCI i wiele innych elementów naszego systemu, a polski przemysł będzie miał dostęp do tych technologii.
Niedawno otrzymaliśmy zgodę na eksport celem opracowania kluczowych elementów Patriota Next Generation.
Jakkolwiek ubiegłotygodniowy artykuł skupiał się na projekcie „
Wisła", jego autor wspomniał także o programie „
Narew".
W tym postępowaniu naszym partnerem jest norweska firma Kongsberg, dostawca rakiet NSM dla dwóch nadbrzeżnych dywizjonów rakietowych.
Nasza oferta obejmuje całkowitą interoperacyjność tych dwóch systemów: krótkiego i średniego zasięgu, tym bardziej że proponowany przez firmę Kongsberg system NASAMS opiera się na naszych pociskach AIM 120 AMRAAM – tych samych, w które wyposażone są polskie F-16.
Podczas tak znaczącego postępowania jak „Wisła" jest szczególnie ważne, aby wszystkie strony dysponowały najświeższymi i opartymi na faktach informacjami.
Podobnie jak Polska, 13 państw, które dotychczas zakupiły system Patriot, przeprowadziły odpowiednie, dogłębne analizy i doszły do wniosków, które okazały się korzystne dla obrony tych państw.
John Baird
John Baird jest wiceprezesem ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon’s vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).
Źródło: „Rzeczpospolita”
http://www4.rp.pl/
ASTROMAN Magazine - 2015.03.12
TELDAT and Raytheon move to next phase of Patriot router development
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1890
ASTROMAN Magazine - 2015.02.07
Raytheon: Novel Vision for Patriot
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1867
ASTROMAN Magazine - 2015.01.03
First U.S. Army missile-fighting radar blimp airborne on East Coast
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1854
ASTROMAN Magazine - 2014.12.13
Raytheon AMRAAM and NASAMS showcased in Thor's Hammer exercise
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1845
ASTROMAN Magazine - 2014.11.08
Raytheon acquires special operations and cybersecurity firm Blackbird Technologies for USD 420 million
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1822
ASTROMAN Magazine - 2014.09.27
Raytheon awarded $251 million Tomahawk missile contract
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1798
ASTROMAN Magazine – 2014.07.29
Poland's TELDAT signs Letter of Intent with Raytheon
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1765
ASTROMAN Magazine - 2014.06.19
Poland's Bumar Elektronika and Raytheon Partner to Develop New Patriot IFF Antenna
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1735
ASTROMAN Magazine - 2014.05.17
Raytheon welcomes new CEO Thomas A. Kennedy and discuss his vision for Raytheon and industry
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1713
ASTROMAN Magazine - 2014.01.20
Thomas Kennedy will succeed William Swanson as the Chief Executive Officer of Raytheon Company
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1643
ASTROMAN Magazine - 2011.12.18
Raytheon Awarded $685.7 Million for New Patriot Systems for Taiwan
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1124
ASTROMAN Magazine - 2011.03.26
Raytheon Completes Upgrade Third Early Warning Radar
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=928
ASTROMAN Magazine - 2010.11.13
Raytheon Expands Cybersecurity Portfolio with Acquisition of Trusted Computer Solutions
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=843
ASTROMAN Magazine - 2010.03.05
Raytheon Names William F. Kiczuk Vice President, CTO
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=673
Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, PhD.