Katowice - 15 maja 2014 - Elektrownie jądrowe mogą być filarem polityki energetycznej UE: to bezemisyjne źródła energii zwiększające bezpieczeństwo energetyczne. Choć budowa elektrowni jądrowych jest bardzo droga, to bardzo niskie są koszty ich eksploatacji. Na świecie jest realizowanych wiele projektów jądrowych: od Azji, poprzez Afrykę aż do innych państw Europy. Elektrownie jądrowe są jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w UE: w 2011 roku wyprodukowano z nich 27,6 proc. energii w UE. Odpowiednio pokierowany i przygotowany potencjał polskich przedsiębiorstw może być wykorzystany prze realizacji projektów jądrowych w Polsce i nie tylko. - wskazywano w trakcie panelu "Energetyka atomowa w UE", jaki odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 |
Elektrownie jądrowe są jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w Unii Europejskiej: w 2011 roku wyprodukowano z nich 27,6 proc. energii w UE.
GE Hitachi od ponad 50 lat dostarcza zaawansowane technologie dla energetyki jądrowej. Trzy główne linie produktów to: zaawansowane technologie reaktorów jądrowych, usług i cyklu paliwowego.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi |
|
Katowice – 15 maja 2014
Elektrownie jądrowe mogą być filarem polityki energetycznej Unii Europejskiej: to bezemisyjne źródła energii zwiększające bezpieczeństwo energetyczne.
Choć budowa elektrowni jądrowych jest bardzo droga, to bardzo niskie są koszty ich eksploatacji – wskazywano w trakcie panelu „Energetyka atomowa w UE”, jaki odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
„Energetyka jądrowa doskonale wpisuje się w trzy filary polityki energetycznej UE: zrównoważony rozwój, konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne” – przekonywał Tomasz Nowacki, zastępca dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki.
 |
Obecnie w Wielkiej Brytanii ma powstać wiele nowych bloków jądrowych, we Francji trwa budowa bloku jądrowego, w Finlandii także trwa budowa bloku jądrowego i przygotowywane są kolejne projekty.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi |
|
Tomasz Nowacki zwrócił uwagę na szczególne znaczenie elektrowni jądrowych jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego.
„Można Ukrainie odciąć gaz i ropę ale nie można odciąć energii z elektrowni jądrowych, ponieważ Ukraina zgromadziła zapas paliwa jądrowego do 2020 roku. Na Ukrainie są elektrownie jądrowe, które nie pracują na paliwie rosyjskim tylko na paliwie dostarczonym przez koncern Westinghouse” – wskazał Tomasz Nowacki.
Na Ukrainie ponad 30 procent energii pochodzi z elektrowni jądrowych.
Podkreślił, że elektrownie jądrowe to jedyne bezemisyjne źródło energii elektrycznej mogące pracować w podstawie obciążenia systemu elektroenergetycznego.
Tomasz Nowacki przypomniał, że większość państw w UE wykorzystuje energię jądrową.
Ostatnio dołączyła do tego grona Chorwacja, która co prawda na swoim terytorium nie ma elektrowni jądrowej, ale posiada 50 procent udziałów w elektrowni jądrowej Krško w Słowenii.
 |
Centralne Laboratorium w Sellafield jest sztandarowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii.
Foto dzięki uprzejmości NNL |
|
Szansa dla polskiego przemysłu
Polska nie jest wyjątkiem, że chce zbudować u siebie elektrownię jądrową.
Na świecie jest realizowanych wiele projektów jądrowych: od Azji, poprzez Afrykę aż do innych państw Europy.
„Poza niektórymi krajami, energetyka jądrowa jest mile widziana w Unii Europejskiej” – podkreślił Ziemowit Iwański, dyrektor wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy.
Ziemowit Iwański poinformował, że GE Hitachi Nuclear Energy przygotowuje się do budowy dwóch bloków jądrowych w Wielkiej Brytanii i wciąż liczy na budowę bloku na Litwie.
Iwański przewiduje, że zapadnie decyzja o budowie kolejnych bloków jądrowych w Szwecji. Widzi także spore szanse przed rozwojem swojej firmy w Polsce.
„Jesteśmy już obecni w polskiej energetyce. Hitachi buduje blok na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice a GE dostarcza turbiny gazowe do budowanych bloków w Stalowej Woli i Włocławku” – przypomniał Ziemowit Iwański.
Zwrócił uwagę, że 50 procent wartości budowy elektrowni jądrowej można wykonać przy pomocy lokalnego przemysłu i lokalnych firm budowlanych.
„Jeżeli mówimy, że budowa elektrowni jądrowej jest drogim projektem, to trzeba wziąć pod uwagę, że przy sprzyjających warunkach połowę wydanej kwoty może zarobić kraj, w którym ta inwestycja jest realizowana” – zapewnił Ziemowit Iwański.
To leżało u podtraw pomysłu budowy wielu bloków jądrowych w Wielkiej Brytanii, gdzie jest przygotowany przemysł, który będzie realizował budowę tych bloków.
Ziemowit Iwański przekonywał, Polska ma bardzo duży potencjał do wykorzystania przy budowie bloków jądrowych.
Co prawda nie ma w Polsce firm produkujących urządzenia jądrowe, ale są firmy budowlane i stoczniowe, które mogą produkować moduły, jeżeli elektrownia jest budowana w technologii modularnej.
Ponadto jest Rafako, czyli jedyna w Polsce fabryka, które może produkować dowolne rodzaje wymienników ciepła.
Odpowiednio pokierowany i przygotowany potencjał polskich przedsiębiorstw może być wykorzystany prze realizacji projektów jądrowych w Polsce i nie tylko.
 |
Uproszczony model reaktora PRISM.
Reaktor PRISM składa się z szeregu modułów, które mogą być wytwarzane przez lokalne przedsiębiorstwa budowlane, energetyczne i stoczniowe, co znacznie obniża koszty realizacji elektrowni jądrowej, jeżeli elektrownia jest budowana w technologii modularnej.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi
|
|
Drogo, ale tanio
„Musimy zwrócić uwagę na specyfikę elektrowni jądrowej, która jest bardzo różna od elektrowni konwencjonalnych. Paradoksalnie, jest ona trochę podobna do źródeł odnawialnych: jest duży wydatek na początku i niskie koszty eksploatacji” – stwierdził Dariusz Marzec, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGE Polska Grupa Energetyczna.
Dariusz Marzec wyjaśnił, w przypadku elektrowni konwencjonalnej około 60 procent kosztów operacyjnych stanowią koszty paliwa.
W przypadku elektrowni jądrowej niezbędny jest duży wydatek na początku, ale w okresie eksploatacji koszty spadają.
Stosunkowo niewielkie są koszty zakupu paliwa jądrowego, przy jego dość dużej dostępności.
Dariusz Marzec przekonywał, że paliwo jądrowe można kupić niemal w 20 krajach świata, nie ma problemów z jego transportem.
Dariusz Marzec wskazał, że obecnie w Unii Europejskiej najtańsza energia dla odbiorców indywidualnych i przemysłu nie jest w krajach, które odchodzą od energii jądrowej lub stawiają na masowy rozwój energetyki odnawialnej, tylko w tych państwach, które eksploatują elektrownie jądrowe.
Pozyskanie pieniędzy na budowę elektrowni jądrowej jest jednak sporym wyzwaniem.
W Wielkiej Brytanii rząd i francuski koncern EDF ustaliły system cen różnicowych, który ma być gwarantem opłacalności budowy bloku jądrowego w elektrowni Hinkley Point C.
Systemem kontraktów różnicowych, jednak z różnymi wysokościami cen energii, w Wielkiej Brytanii mają być objęte także inne projekty jądrowe a także m.in. źródła odnawialne.
Obecnie toczą się negocjacje pomiędzy brytyjskim rządem a Komisją Europejską w sprawie oceny i ewentualnego zatwierdzenia kontraktów różnicowych.
 |
Blok mocy PRISM
Obecnie w Unii Europejskiej najtańsza energia dla odbiorców indywidualnych i przemysłu nie jest w krajach, które odchodzą od energii jądrowej lub stawiają na masowy rozwój energetyki odnawialnej, tylko w tych państwach, które eksploatują elektrownie jądrowe.
Elektrownie jądrowe mogą być filarem polityki energetycznej Unii Europejskiej: to bezemisyjne źródła energii zwiększające bezpieczeństwo energetyczne.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi |
|
„Komisja Europejska ma prawo badać tego typu umowy. Wierzymy w to, że to co proponujemy z brytyjskim rządem jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Nie powinno tu być kłopotu z akceptacją” – przekonywał Steve Hargreaves, dyrektor ds. strategii EDF Energy.
Steve Hargreaves przypomniał, że zgodnie z unijnymi traktatami, każde z państw członkowskich UE posiada prawo do decydowania o swoim miksie energetycznym – co oznacza, że jeżeli poszczególne kraje chcą rozwijać u siebie energetykę jądrową, to mają do tego prawo.
„Komisja Europejska ma prawo i obowiązek robić takie analizy. Każdy kraj ma prawo kształtować swój rynek, ale pod warunkiem, że reguły tego rynku będą zgodne z przepisami unijnymi” – dodał Jean-André Barbosa, dyrektor Areva w regionie Europy środkowo-wschodniej.
Jean-André Barbosa przypomniał, że elektrownie jądrowe są jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w Unii Europejskiej: w 2011 wyprodukowano z nich 27,6 proc. energii w UE.
Wiele państw UE chce zwijać u siebie energetykę jądrową.
„Nie jest tak, że w Europie energetyka jądrowa jest niemile widziana. Jeżeli popatrzymy na sąsiadów Polski, to zauważymy, że prawie wszyscy mają elektrownie jądrowe lub mają projekty ich budowy. Także w innych państwach UE należy spodziewać się rozwoju energetyki jądrowej: w Wielkiej Brytanii ma powstać wiele nowych bloków jądrowych, we Francji trwa budowa bloku jądrowego, w Finlandii także trwa budowa bloku jądrowego i przygotowywane są kolejne projekty” – wyliczał Jean-André Barbosa.
Autor: wnp.pl (DC)
Źródło:
ASTROMAN Magazine – 2014.05.01
Prof. Andrzej Strupczewski: Jeżeli nas stać na czystą energię, czyli słońce, wiatr, energia jądrowa - to najtańsza jest energia jądrowa
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1704
ASTROMAN Magazine - 2014.04.12
Nowy klimat w europejskiej debacie o energetyce
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1694
ASTROMAN Magazine – 2014.03.24
Europejski think-tank Bruegel w Brukseli: Unia Europejska mogłaby w ciągu roku zrezygnować z rosyjskiego gazu
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1682
ASTROMAN Magazine – 2012.04.07
GE Hitachi Nuclear Energy Signs MOU Agreement with National Nuclear Laboratory to Work on Tackling UK Plutonium Stockpile
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1215
ASTROMAN Magazine - 2012.03.17
The U.S. Energy Information Administration presents updated projections for U.S. energy markets to 2035
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1208
ASTROMAN Magazine - 2011.09.18
GE Hitachi Nuclear Energy and Fluor Corporation Team Up on Polish Nuclear Power Plant Project
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1059
ASTROMAN Magazine - 2011.09.18
World's leading nuclear power companies adopt principles of conduct
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1058
ASTROMAN Magazine - 2011.09.08
GE Hitachi Nuclear Energy Expands Workforce Training Collaboration with Poland's University Sector
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1052
ASTROMAN Magazine - 2011.09.06
GE Energy Completes $3.2 Billion Deal to Acquire Converteam
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1051
ASTROMAN Magazine - 2011.08.28
Saskatchewan and Hitachi Sign R&D Agreement on Nuclear Medicine Technology
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1044
ASTROMAN Magazine - 2011.04.23
Westinghouse Appoints Joe Zwetolitz as Vice President in the Company's Americas Region
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=953
ASTROMAN Magazine - 2011.03.06
Japońskie Technologie Środowiskowe - międzynarodowa konferencja w Warszawie
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=911
ASTROMAN Magazine - 2010.07.18
International Nuclear Energy Development of Japan
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=761
ASTROMAN Magazine - 2010.05.06
Westinghouse and PGE Agree to Partner on Delivering Nuclear Energy Solutions for Poland
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=715
ASTROMAN Magazine - 2009.04.26
Toshiba, NRG Energy and CPS Energy Sign EPC Agreement for Two ABWR Nuclear Plants in the U.S.
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=485
ASTROMAN Magazine
Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).
|