wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Audiencja Prezydenta Andrzej Dudy z Małżonką u Papieża Franciszka 2018.10.16

Watykan - 15 października 2018 - Prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą zostali dziś przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka. Wizyta związana jest z przypadającą we wtorek 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po audiencji Andrzej Duda rozmawiał z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Para Prezydencka w Watykanie
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 

Watykan - Poniedziałek, 15 października 2018

Prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą zostali dziś przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.
Wizyta związana jest z przypadającą we wtorek 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Spotkanie rozpoczęło się od kilkudziesięciominutowej rozmowy Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem „w cztery oczy”.

– Ojciec Święty pytał o Polskę i prosił, bym pozdrowił wszystkich rodaków – przekazał potem dziennikarzom Prezydent.

Dodał, że papież z wielką aprobatą mówił o wsparciu dla rodziny realizowanym przez polskie władze.

Spotkanie „w cztery oczy” Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Rozmawiano też o przyszłości Europy i o tym, „czy jest szansa, by UE wyszła z kryzysów, w których jest pogrążona”.

– Mówiłem, że tak (jest szansa), tylko jest potrzebna zmiana sposobu myślenia. Trzeba wrócić do wartości, z których Unia Europejska wyrosła. Trzeba wrócić do tego, co przyświecało ojcom UE, kiedy ją tworzyli jako wspólnotę – relacjonował Andrzej Duda.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
– Ojciec Święty wspominał kanclerza Niemiec Konrada Adenauera. Ja mówiłem także o (Robercie) Schumanie, o (Alcide) De Gasperi, o ideach, które im przyświecały. Wyrastały z pnia judeochrześcijańskiego i to są wartości, które ukształtowały UE: wola współdziałania narodów, tworzenia Wspólnoty – dodał Prezydent.

– Mówiłem, że jest bardzo potrzebne, by UE wróciła do wzajemnego szacunku pomiędzy państwami, szacunku także do pewnej inności kulturowej, które w poszczególnych państwach występują, do pewnych obyczajów, które są w tym państwach, do wartości, które są tradycją poszczególnych narodów.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
W drugiej części spotkania uczestniczyła też Agata Kornhauser-Duda.

Nawiązując do jutrzejszej rocznicy, Para Prezydencka przekazała Franciszkowi obraz „Jezu ufam Tobie” autorstwa Andrzeja Gosika.
To praca specjalnie namalowana na tę okoliczność – w sercu polskiego papieża kult Miłosierdzia Bożego zajmował bowiem szczególne miejsce.

Para Prezydencka podarowała też kosz z tradycyjnymi polskimi produktami żywnościowymi, które zostaną przez Stolicę Apostolską rozdane ubogim.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
To już kolejne spotkanie obecnego Prezydenta z papieżem Franciszkiem.
Po raz pierwszy Andrzej Duda gościł w Watykanie w listopadzie 2015 roku.
Prezydent spotkał się z Franciszkiem też w Polsce – podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Po audiencji Andrzej Duda rozmawiał z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili również sanktuarium maryjne Mentorella w pobliżu Wiecznego Miasta.
Był to ulubiony cel pielgrzymek kardynała Wojtyły, a potem papieża.
To położone na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza sanktuarium w Górach Prenestyńskich niedaleko Tivoli jest jednym z najstarszych w Europie.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (Madre delle Grazie della Mentorella) zostało zbudowane w IV wieku na zboczu góry Guadagnolo.
Prowadzi do niego między innymi ścieżka imienia Karola Wojtyły.
Przypomina ona o tym, że metropolita krakowski odwiedzał często to miejsce w czasie swych pobytów w Rzymie.

Audiencja u papieża Franciszka: Para Prezydencka oraz członkowie polskiej delegacji, w tym prezydenccy ministrowie Krzysztof Szczerski, Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
We wtorek Para Prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie.
Mszę będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć jej będzie kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi arcybiskup Jan Pawłowski.

Po liturgii Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie papieża Polaka.

Spotkanie Andrzeja Dudy z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Tego samego dnia, z okazji Światowego Dnia Żywności, Prezydent złoży wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

W siedzibie FAO Prezydent wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej, a następnie spotka się z Dyrektorem Generalnym Jose Graziano da Silva.


Poniedziałek, 15 października 2018

Oświadczenie Prezydenta RP po audiencji u papieża Franciszka

Jak widać, jesteśmy na placu św. Piotra w Rzymie. Przed chwilą odbyłem audiencję u Ojca Świętego. Rozmawiałem także z ks. kard. Parolinem i ks. abpem Gallagherem.

Wypowiedź dla dziennikarzy po audiencji u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Jak zawsze bardzo poruszająca rozmowa z Ojcem Świętym, przede wszystkim niezwykle miła. Ojciec Święty pytał o Polskę, prosił, by pozdrowić wszystkich moich rodaków – wszystkich Polaków. Podziękowałem Ojcu Świętemu za pozdrowienia, które nam przesłał, gdy leciał do państw bałtyckich ze swoją pielgrzymką. Ojciec Święty wspominał Światowe Dni Młodzieży, swoją obecność na Jasnej Górze i w Krakowie. Wspominał młodzież i niezwykłą atmosferę w Polsce.

Także podziękowałem Ojcu Świętemu, że zarówno pan premier, jak i ja zostaliśmy przyjęci w tym roku w Watykanie, co jest kwestią dosyć wyjątkową – żeby dwóch przedstawicieli państwa w jednym roku było przyjmowanych przez Ojca Świętego. Ale ten rok jest dla nas wyjątkowy: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rok 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu przez naszego Ojca Świętego – św. Jana Pawła II. Więc Ojciec Święty sam podkreślał, że to dla nas, Polaków, jest rzeczywiście rok wyjątkowy. Bardzo życzliwa atmosfera.

Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z przedstawicielami polskich mediów.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Rozmawialiśmy oczywiście o sytuacji w Polsce. Ojciec Święty z wielką aprobatą mówił o wsparciu dla rodziny, które obecnie jest realizowane przez polskie władze – oczywiście o programie 500+, ale i o wszystkich innych formach wsparcia. Mówił, że to niezwykle ważne. Ja też właśnie podkreślałem, jak wiele dzięki temu zmieniło się w polskim społeczeństwie ‒ przede wszystkim sytuacja dzieci. Że rodzinom w tej chwili żyje się dużo lepiej. Że ubóstwo wśród dzieci zostało, praktycznie rzecz biorąc, prawie zlikwidowane ‒ jest to niewątpliwie pewien taki cud, który wynika z programu 500+. Ojciec Święty bardzo się tym ucieszył.

Rozmawialiśmy także o przyszłości Europy. Ojciec Święty pytał, jak postrzegam te kwestie, czy – moim zdaniem – jest szansa na to, by Unia Europejska wyszła z wszystkich kryzysów, w których jest pogrążona. Mówiłem, że tak, tylko jest potrzebna pewna zmiana sposobu myślenia – trzeba wrócić do wartości, z których Unia Europejska wyrosła, wrócić do tego, co mówili i co przyświecało ojcom Unii Europejskiej, gdy ją tworzyli, budowali jako wspólnotę.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Grzegorz Jakubowski
 
Ojciec Święty wspominał kanclerza Adenauera, ja mówiłem także o Schumanie i De Gasperim – właśnie o ideach, które im przyświecały. One wyrastały z pnia judeochrześcijańskiego – to są te wartości, które ukształtowały Unię Europejską: wola współdziałania narodów, tworzenia przede wszystkim wspólnoty. Ale rzeczywiście wspólnoty, czyli takiego sojuszu, w którym występuje wzajemne zrozumienie co do potrzeb, interesów i także obaw. I próba szukania takich rozwiązań, by każde państwo czuło się szanowane. O tym właśnie rozmawialiśmy z Ojcem Świętym.

Również o tym rozmawiałem przed chwilą z kardynałem Parolinem. Mówiłem, że jest właśnie bardzo potrzebne, by Unia Europejska wróciła do wzajemnego szacunku pomiędzy państwami. Także szacunku do pewnej inności kulturowej, która występuje w poszczególnych państwach, do pewnych obyczajów, które są w tych państwach, do wartości, które są tradycją poszczególnych narodów. I właśnie – poprzez wzajemny szacunek – żeby nawzajem się uznawać. Jest to niezwykle ważne, a dzisiaj w Unii Europejskiej bardzo tego brakuje. Więc mieliśmy bardzo interesujące rozmowy ‒ o tych kwestiach mówiliśmy przede wszystkim.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Grzegorz Jakubowski
 
Ale oczywiście wspomniałem też o tym, że w przyszłym roku będzie stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy odrodzoną Polską a Stolicą Apostolską w 1919 roku. Powiedziałem, że bylibyśmy zaszczyceni, a przede wszystkim bardzo szczęśliwi, gdyby Ojciec Święty zechciał nas odwiedzić. Uśmiechnął się, powiedział: „No, dziękuję, zobaczymy”. Więc może coś z tego będzie. Nie potrafię odpowiedzieć. Nie powiedział jednoznacznie, że nas odwiedzi, ale prośba została skierowana i mam nadzieję, że mogłoby do takiej wizyty dojść. Myślę, że bardzo wielu Polaków byłoby szczęśliwych, gdyby Ojciec Święty do nas przyjechał. Zresztą, zapewniłem Ojca Świętego o tym.

Mówiliśmy oczywiście także o sytuacji na świecie, o pomocy rozwojowej – o wszystkim, co tak bardzo mocno leży na sercu Ojcu Świętemu. O wsparciu dla ubogich – o kwestiach, które w pontyfikacie Ojca Świętego są bardzo ważne. Mówiłem o naszych działaniach, także jeżeli chodzi o pomoc, jaką świadczymy na Bliskim Wschodzie, o naszą aktywność w tym zakresie. Mieliśmy niezwykle miłe spotkanie.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Grzegorz Jakubowski
 
Oczywiście, wspominaliśmy naszego Ojca Świętego ‒ Jana Pawła II. Przytoczyłem, co mówił Ojciec Święty do Polaków, gdy podejmowaliśmy decyzję o wstąpieniu do Unii Europejskiej, gdy było przed referendum – że te słowa Ojca Świętego miały wtedy dla nas ogromne znaczenie i że żyją w Polakach do dzisiaj. Jeżeli mówimy o ważnych przesłaniach w ogóle w naszej ostatniej historii, jeżeli mówimy o tym, czy ktoś powiedział coś ważnego – coś, co trafiło do serc ludzi w naszym kraju – to trzeba sobie jasno powiedzieć, że człowiekiem, którego słowa najbardziej dla Polaków się liczą na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, z całą pewnością był Ojciec Święty Jan Paweł II. Jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne. Ono w żadnym aspekcie nie przedawniło się, nie przedatowało, nie zestarzało – jest cały czas aktualne, niezwykle uniwersalne, ponadczasowe.


Źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

http://www.prezydent.pl/  ASTROMAN Magazine - 2018.08.22

Polish President Andrzej Duda opens Polish trade agency's office in Sydney

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2569  


ASTROMAN Magazine - 2018.06.05

Papież Franciszek przyjął Premiera Mateusza Morawieckiego z rodziną na audiencji w Watykanie

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2523  


ASTROMAN Magazine - 2017.10.20

Prezydent Andrzej Duda: Biotechnologia w szpicy rozwoju technologicznego

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2365  


ASTROMAN Magazine - 2017.03.29

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Prezes YouTube Susan Wojcicki

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2221  


ASTROMAN Magazine - 2016.11.17

"Kongres 590" - Prezydent RP Andrzej Duda o polskich przedsiębiorcach

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2157  


ASTROMAN Magazine - 2016.03.09

Prezydent RP Andrzej Duda w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2039  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, Ph.D.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Premier Mateusz Morawiecki pogratulował laureatom konkursu "Teaming for Excellence"
New leadership at BMW Group International Corporate and Special Sales
BMW Group at the Auto Shanghai 2019 - The 18th International Automobile Industry Exhibition
Toyota Premieres Toyota-brand Battery Electric Vehicles Ahead of 2020 China Launch
2019 Mazda CX-5 Receives Good Housekeeping 2019 Best New Car Award
Qualcomm and Apple agree to drop all litigation
BMW Group sales up 2.8% in March, beating market trends in several major markets
Geely Auto: A New Standard for Pure Electric Mobility - Geometry A Global Launch
Minibus of the Year 2019: Mercedes-Benz Sprinter City 75
Intel Announces Broadest Product Portfolio for Moving, Storing and Processing Data
LANXESS intensifies focus on electromobility
BASF and Aspen Aerogels Expand Strategic Partnership
Manufacturing a better future: Microsoft announces intelligent industry innovations
Selena Group: Selena Lab's new R&D centre - global business, local benefits
Microsoft: Health in your hands. How data and AI are empowering patients
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.