wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Audiencja Prezydenta Andrzej Dudy z Małżonką u Papieża Franciszka 2018.10.16

Watykan - 15 października 2018 - Prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą zostali dziś przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka. Wizyta związana jest z przypadającą we wtorek 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po audiencji Andrzej Duda rozmawiał z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Para Prezydencka w Watykanie
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 

Watykan - Poniedziałek, 15 października 2018

Prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą zostali dziś przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.
Wizyta związana jest z przypadającą we wtorek 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Spotkanie rozpoczęło się od kilkudziesięciominutowej rozmowy Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem „w cztery oczy”.

– Ojciec Święty pytał o Polskę i prosił, bym pozdrowił wszystkich rodaków – przekazał potem dziennikarzom Prezydent.

Dodał, że papież z wielką aprobatą mówił o wsparciu dla rodziny realizowanym przez polskie władze.

Spotkanie „w cztery oczy” Prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Rozmawiano też o przyszłości Europy i o tym, „czy jest szansa, by UE wyszła z kryzysów, w których jest pogrążona”.

– Mówiłem, że tak (jest szansa), tylko jest potrzebna zmiana sposobu myślenia. Trzeba wrócić do wartości, z których Unia Europejska wyrosła. Trzeba wrócić do tego, co przyświecało ojcom UE, kiedy ją tworzyli jako wspólnotę – relacjonował Andrzej Duda.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
– Ojciec Święty wspominał kanclerza Niemiec Konrada Adenauera. Ja mówiłem także o (Robercie) Schumanie, o (Alcide) De Gasperi, o ideach, które im przyświecały. Wyrastały z pnia judeochrześcijańskiego i to są wartości, które ukształtowały UE: wola współdziałania narodów, tworzenia Wspólnoty – dodał Prezydent.

– Mówiłem, że jest bardzo potrzebne, by UE wróciła do wzajemnego szacunku pomiędzy państwami, szacunku także do pewnej inności kulturowej, które w poszczególnych państwach występują, do pewnych obyczajów, które są w tym państwach, do wartości, które są tradycją poszczególnych narodów.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
W drugiej części spotkania uczestniczyła też Agata Kornhauser-Duda.

Nawiązując do jutrzejszej rocznicy, Para Prezydencka przekazała Franciszkowi obraz „Jezu ufam Tobie” autorstwa Andrzeja Gosika.
To praca specjalnie namalowana na tę okoliczność – w sercu polskiego papieża kult Miłosierdzia Bożego zajmował bowiem szczególne miejsce.

Para Prezydencka podarowała też kosz z tradycyjnymi polskimi produktami żywnościowymi, które zostaną przez Stolicę Apostolską rozdane ubogim.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
To już kolejne spotkanie obecnego Prezydenta z papieżem Franciszkiem.
Po raz pierwszy Andrzej Duda gościł w Watykanie w listopadzie 2015 roku.
Prezydent spotkał się z Franciszkiem też w Polsce – podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Po audiencji Andrzej Duda rozmawiał z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili również sanktuarium maryjne Mentorella w pobliżu Wiecznego Miasta.
Był to ulubiony cel pielgrzymek kardynała Wojtyły, a potem papieża.
To położone na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza sanktuarium w Górach Prenestyńskich niedaleko Tivoli jest jednym z najstarszych w Europie.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (Madre delle Grazie della Mentorella) zostało zbudowane w IV wieku na zboczu góry Guadagnolo.
Prowadzi do niego między innymi ścieżka imienia Karola Wojtyły.
Przypomina ona o tym, że metropolita krakowski odwiedzał często to miejsce w czasie swych pobytów w Rzymie.

Audiencja u papieża Franciszka: Para Prezydencka oraz członkowie polskiej delegacji, w tym prezydenccy ministrowie Krzysztof Szczerski, Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
We wtorek Para Prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie.
Mszę będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć jej będzie kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi arcybiskup Jan Pawłowski.

Po liturgii Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie papieża Polaka.

Spotkanie Andrzeja Dudy z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Tego samego dnia, z okazji Światowego Dnia Żywności, Prezydent złoży wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

W siedzibie FAO Prezydent wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej, a następnie spotka się z Dyrektorem Generalnym Jose Graziano da Silva.


Poniedziałek, 15 października 2018

Oświadczenie Prezydenta RP po audiencji u papieża Franciszka

Jak widać, jesteśmy na placu św. Piotra w Rzymie. Przed chwilą odbyłem audiencję u Ojca Świętego. Rozmawiałem także z ks. kard. Parolinem i ks. abpem Gallagherem.

Wypowiedź dla dziennikarzy po audiencji u papieża Franciszka.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Jak zawsze bardzo poruszająca rozmowa z Ojcem Świętym, przede wszystkim niezwykle miła. Ojciec Święty pytał o Polskę, prosił, by pozdrowić wszystkich moich rodaków – wszystkich Polaków. Podziękowałem Ojcu Świętemu za pozdrowienia, które nam przesłał, gdy leciał do państw bałtyckich ze swoją pielgrzymką. Ojciec Święty wspominał Światowe Dni Młodzieży, swoją obecność na Jasnej Górze i w Krakowie. Wspominał młodzież i niezwykłą atmosferę w Polsce.

Także podziękowałem Ojcu Świętemu, że zarówno pan premier, jak i ja zostaliśmy przyjęci w tym roku w Watykanie, co jest kwestią dosyć wyjątkową – żeby dwóch przedstawicieli państwa w jednym roku było przyjmowanych przez Ojca Świętego. Ale ten rok jest dla nas wyjątkowy: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rok 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu przez naszego Ojca Świętego – św. Jana Pawła II. Więc Ojciec Święty sam podkreślał, że to dla nas, Polaków, jest rzeczywiście rok wyjątkowy. Bardzo życzliwa atmosfera.

Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z przedstawicielami polskich mediów.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Jakub Szymczuk
 
Rozmawialiśmy oczywiście o sytuacji w Polsce. Ojciec Święty z wielką aprobatą mówił o wsparciu dla rodziny, które obecnie jest realizowane przez polskie władze – oczywiście o programie 500+, ale i o wszystkich innych formach wsparcia. Mówił, że to niezwykle ważne. Ja też właśnie podkreślałem, jak wiele dzięki temu zmieniło się w polskim społeczeństwie ‒ przede wszystkim sytuacja dzieci. Że rodzinom w tej chwili żyje się dużo lepiej. Że ubóstwo wśród dzieci zostało, praktycznie rzecz biorąc, prawie zlikwidowane ‒ jest to niewątpliwie pewien taki cud, który wynika z programu 500+. Ojciec Święty bardzo się tym ucieszył.

Rozmawialiśmy także o przyszłości Europy. Ojciec Święty pytał, jak postrzegam te kwestie, czy – moim zdaniem – jest szansa na to, by Unia Europejska wyszła z wszystkich kryzysów, w których jest pogrążona. Mówiłem, że tak, tylko jest potrzebna pewna zmiana sposobu myślenia – trzeba wrócić do wartości, z których Unia Europejska wyrosła, wrócić do tego, co mówili i co przyświecało ojcom Unii Europejskiej, gdy ją tworzyli, budowali jako wspólnotę.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Grzegorz Jakubowski
 
Ojciec Święty wspominał kanclerza Adenauera, ja mówiłem także o Schumanie i De Gasperim – właśnie o ideach, które im przyświecały. One wyrastały z pnia judeochrześcijańskiego – to są te wartości, które ukształtowały Unię Europejską: wola współdziałania narodów, tworzenia przede wszystkim wspólnoty. Ale rzeczywiście wspólnoty, czyli takiego sojuszu, w którym występuje wzajemne zrozumienie co do potrzeb, interesów i także obaw. I próba szukania takich rozwiązań, by każde państwo czuło się szanowane. O tym właśnie rozmawialiśmy z Ojcem Świętym.

Również o tym rozmawiałem przed chwilą z kardynałem Parolinem. Mówiłem, że jest właśnie bardzo potrzebne, by Unia Europejska wróciła do wzajemnego szacunku pomiędzy państwami. Także szacunku do pewnej inności kulturowej, która występuje w poszczególnych państwach, do pewnych obyczajów, które są w tych państwach, do wartości, które są tradycją poszczególnych narodów. I właśnie – poprzez wzajemny szacunek – żeby nawzajem się uznawać. Jest to niezwykle ważne, a dzisiaj w Unii Europejskiej bardzo tego brakuje. Więc mieliśmy bardzo interesujące rozmowy ‒ o tych kwestiach mówiliśmy przede wszystkim.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Grzegorz Jakubowski
 
Ale oczywiście wspomniałem też o tym, że w przyszłym roku będzie stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy odrodzoną Polską a Stolicą Apostolską w 1919 roku. Powiedziałem, że bylibyśmy zaszczyceni, a przede wszystkim bardzo szczęśliwi, gdyby Ojciec Święty zechciał nas odwiedzić. Uśmiechnął się, powiedział: „No, dziękuję, zobaczymy”. Więc może coś z tego będzie. Nie potrafię odpowiedzieć. Nie powiedział jednoznacznie, że nas odwiedzi, ale prośba została skierowana i mam nadzieję, że mogłoby do takiej wizyty dojść. Myślę, że bardzo wielu Polaków byłoby szczęśliwych, gdyby Ojciec Święty do nas przyjechał. Zresztą, zapewniłem Ojca Świętego o tym.

Mówiliśmy oczywiście także o sytuacji na świecie, o pomocy rozwojowej – o wszystkim, co tak bardzo mocno leży na sercu Ojcu Świętemu. O wsparciu dla ubogich – o kwestiach, które w pontyfikacie Ojca Świętego są bardzo ważne. Mówiłem o naszych działaniach, także jeżeli chodzi o pomoc, jaką świadczymy na Bliskim Wschodzie, o naszą aktywność w tym zakresie. Mieliśmy niezwykle miłe spotkanie.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili sanktuarium maryjne Mentorella.
Foto dzięki uprzejmości KPRP / Grzegorz Jakubowski
 
Oczywiście, wspominaliśmy naszego Ojca Świętego ‒ Jana Pawła II. Przytoczyłem, co mówił Ojciec Święty do Polaków, gdy podejmowaliśmy decyzję o wstąpieniu do Unii Europejskiej, gdy było przed referendum – że te słowa Ojca Świętego miały wtedy dla nas ogromne znaczenie i że żyją w Polakach do dzisiaj. Jeżeli mówimy o ważnych przesłaniach w ogóle w naszej ostatniej historii, jeżeli mówimy o tym, czy ktoś powiedział coś ważnego – coś, co trafiło do serc ludzi w naszym kraju – to trzeba sobie jasno powiedzieć, że człowiekiem, którego słowa najbardziej dla Polaków się liczą na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, z całą pewnością był Ojciec Święty Jan Paweł II. Jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne. Ono w żadnym aspekcie nie przedawniło się, nie przedatowało, nie zestarzało – jest cały czas aktualne, niezwykle uniwersalne, ponadczasowe.


Źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

http://www.prezydent.pl/  ASTROMAN Magazine - 2018.08.22

Polish President Andrzej Duda opens Polish trade agency's office in Sydney

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2569  


ASTROMAN Magazine - 2018.06.05

Papież Franciszek przyjął Premiera Mateusza Morawieckiego z rodziną na audiencji w Watykanie

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2523  


ASTROMAN Magazine - 2017.10.20

Prezydent Andrzej Duda: Biotechnologia w szpicy rozwoju technologicznego

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2365  


ASTROMAN Magazine - 2017.03.29

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Prezes YouTube Susan Wojcicki

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2221  


ASTROMAN Magazine - 2016.11.17

"Kongres 590" - Prezydent RP Andrzej Duda o polskich przedsiębiorcach

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2157  


ASTROMAN Magazine - 2016.03.09

Prezydent RP Andrzej Duda w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2039  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, Ph.D.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Construction begins on Airbus' U.S. A220 Manufacturing Facility
BAU 2019: the "World´s Leading Trade Fair for Architecture, Materials and Systems" - and a magnet for the global trade audience
BASF co-founds global Alliance to End Plastic Waste
BASF: Supercomputer QURIOSITY is the most powerful computer in the chemical industry worldwide
CES 2019 Proves AI and 5G Will Transform the Future
Innovation at CES 2019 Unites Industries, Fuels Global Economy
CES 2019 Unveils Next-Gen Innovation to the World
ExxonMobil and World's Leading Research Labs Collaborate with IBM to Accelerate Joint Research in Quantum Computing
IBM Unveils World's First Integrated Quantum Computing System for Commercial Use
CES 2019: CTA and IBM Announce Apprenticeship Coalition to Help Close U.S. Skills Gap
IBM CEO Ginni Rometty Delivers Opening Keynote at CES 2019 on What's Next in Artificial Intelligence, Blockchain and Quantum Computing
Garmin announces certification of the G500H TXi flight displays
Sikorsky, Boeing Provide First Look At SB>1 DEFIANT
innogy eMobility Solutions GmbH: innogy turns EV technology division into dedicated company
LANXESS: Birthday celebrations for a high-tech structural material
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.