wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Polskie satelity zbadają w kosmosie najgorętsze gwiazdy 2010.01.10

W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity badające gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca. Projekt astronomów, którego koszt wyniesie ponad 14 mln złotych, ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki. Pulsacje gwiazd będą badane za pomocą serii satelitów BRITE, zaprojektowanych w ramach programu BRIght Target Explorer (BRITE)-Constellation, który jest realizowany w kooperacji kanadyjsko-austriacko-polskiej.

 
 
W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity badające gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca.
Projekt astronomów, którego koszt wyniesie ponad 14 mln złotych, ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki.

"To jest międzynarodowy projekt astronomiczny, którego zadaniem jest obserwacja spoza atmosfery Ziemi drobnych pulsacji jasnych gwiazd za pomocą serii satelitów BRITE" - powiedział PAP szef naukowy projektu prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego PAN, które realizuje go wspólnie z budującym te satelity Centrum Badań Kosmicznych PAN.

prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny,
Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, Warszawa
 
W opinii profesora, pulsacje gwiazd, podobnie jak ziemskie wstrząsy sejsmiczne, niosą informację o ich wewnętrznej budowie.
"Wyciąganie tych informacji, zwane astrosejsmologią, to specjalność, w której polscy astronomowie należą do absolutnej czołówki 2-3 najlepszych zespołów na świecie" - zapewnił Schwarzenberg-Czerny.

Jak zaznaczył, w eksperymencie chodzi o obserwację kilkuset (500-800) gwiazd Drogi Mlecznej.

 
 
"Zadaniem naukowym tych satelitów jest robienie szerokokątną kamerą zdjęć nieba w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Te gwiazdy mają to do siebie, że z Ziemi trudno je dokładnie mierzyć, chociaż każdy może je zobaczyć wychodząc nocą przed swój dom przy bezchmurnym niebie" - powiedział naukowiec.

 
 
Zaznaczył, że polskim badaczom chodzi m.in. o zbadanie mechanizmu konwekcji, czyli transportu energii, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach.

"To jest ważny w przyrodzie mechanizm, i znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie mamy jego precyzyjnego matematycznego opisu. Nasze badania mogą to zmienić" - wyjaśnił Schwarzenberg-Czerny.

 
 
Pulsacje gwiazd będą badane za pomocą serii satelitów BRITE, zaprojektowanych w ramach programu BRIght Target Explorer (BRITE)-Constellation, który jest realizowany w kooperacji kanadyjsko-austriacko-polskiej.

 
 
"BRITE to malutkie statki, których waga nie przekracza 5 kg, a rozmiary wynoszą 20 x 20 x 20 cm. W takim małym sześcianie umieszczone zostaną narzędzia do komunikacji, do orientacji statku w przestrzeni, baterie słoneczne, a także aparatura naukowa, czyli mały teleskop soczewkowy wyposażony w cyfrową kamerę fotograficzną" - tłumaczył naukowiec.

Według niego, umieszczona w kosmosie niewielka kamera nada się lepiej do obserwacji gwiazd niż wielkie teleskopy.

 
 
"Na Ziemi zaburzenia przezroczystości atmosfery znacznie ograniczają dokładność pomiaru blasku. Mała szerokokątna kamera umieszczona w kosmosie zobaczy dostatecznie dużo jasnych gwiazd, bez zakłócającego i nieprzewidywalnego wpływu atmosfery" - zapewnił Schwarzenberg-Czerny.

Powodzenie projektu, którego koszt w wysokości ponad 14 mln złotych sfinansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będzie miało znaczenie także dla przyszłego udziału polskich naukowców i firm w bardziej skomplikowanych eksperymentach realizowanych przez np. Europejską Agencję Kosmiczną.

"Tak to już jest w badaniach astronomicznych, że jeśli ktoś nie zrobił żadnego kompletnego satelity, to nie powierzy mu się żadnej ważnej funkcji na terenie Europejskiej Agencji Kosmicznej" - mówił profesor.
"To będzie taki nasz nieformalny egzamin maturalny” - zażartował.

 
 
Podkreślił też, że suma 14 mln złotych to w Polsce od 1989 roku największy grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych, choć tylko np. 1/600 kosztu teleskopu kosmicznego Hubble'a.

Naukowiec zapowiedział, że pierwszy polski satelita zostanie wyniesiony na okołoziemską orbitę w 2011 roku, kolejny - w 2012 roku.

"W sumie w kosmosie znajdzie się sześć satelitów BRITE: dwa kanadyjskie, dwa austriackie i dwa polskie" - podsumował prof. Schwarzenberg-Czerny.


PAP

31.12.2009


http://www.wnp.pl/wiadomosci/97971.html  Centrum Astronomiczne PAN im. M. Kopernika


Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika powstało w 1978 roku, na bazie utworzonego w 1956 roku Zakładu Astronomii PAN.
Budowa i wyposażenie CAMK były możliwe dzięki pomocy amerykańskiego środowiska astronomicznego.

 
 
CAMK był jednym z pionierskich ośrodków rozwoju numerycznych technik obliczeniowych, sieci komputerowych i Internetu w Polsce (działał tu między innymi jeden z pierwszych mikrokomputerów).

Z Centrum wywodzi się wielu wybitnych polskich astronomów, pracujących w czołowych ośrodkach naukowych na świecie.
Obecnie w CAMK rozwijane są wszystkie najważniejsze dziedziny astrofizyki.


http://www.camk.edu.pl/  Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk


 
 
Centrum Badań Kosmicznych
jako interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk utworzony w 1976 roku:

• prowadzi prace naukowe i techniczne oparte na eksperymentach kosmicznych w zakresie fizyki przestrzeni kosmicznej oraz fizycznych i geodynamicznych badań planet i Ziemi,

• łączy twórczość badawczą z kreatywnością konstrukcyjną,

• promuje zaangażowanie Polski w międzynarodowych misjach kosmicznych,

• tworzy związki badań kosmicznych z ich praktycznymi zastosowaniami w Polsce,

• jest inspirowane potrzebami nauki i krajowego rynku w zakresie technik kosmicznych.Zarys działalności Centrum Badań Kosmicznych PAN


Od rozpoczęcia działalności około 50 przyrządów zbudowanych w Centrum Badań Kosmicznych PAN zostało wyniesionych w przestrzeń kosmiczną na pokładach rakiet, sztucznych satelitów Ziemi i sond międzyplanetarnych.
Pozwoliły one m.in. zbadać mechanizmy wzbudzania i propagacji fal plazmowych oraz poznać globalny obraz elektromagnetycznego otoczenia Ziemi i odkryć jego antropogenne uwarunkowania.

Rakietowy doplerometr rentgenowski
Foto: Centrum Badań Kosmicznych PAN
 
Prace eksperymentalne i teoretyczne Centrum Badań Kosmicznych PAN wniosły istotny wkład w poznanie oddziaływań wiatru słonecznego z plazmą lokalnego ośrodka międzygwiazdowego i składową neutralną materii międzygwiazdowej w heliosferze oraz w zrozumienie procesów wydzielania energii w koronie Słońca, a także w zbadanie środowiska plazmowego komety Halleya.

Jonosferyczny Radiospektrometr
Foto: Centrum Badań Kosmicznych PAN
 
W Centrum Badań Kosmicznych PAN powstał jeden z najbardziej wszechstronnych systemów obliczeń orbitalnych małych ciał Układu Słonecznego, który umożliwił zbadanie osobliwości i ewolucji ruchów wielu komet i planetoid, w tym zagrożenia Ziemi ze strony niektórych z tych obiektów.

Fourierowski Spektrometr Podczerwieni
Foto: Centrum Badań Kosmicznych PAN
 
Dzięki opracowaniu lokalnego modelu jonosfery nad Europą Centrum Badań Kosmicznych PAN zapewnia najwyższy poziom serwisu prognoz heliogeofizycznych dla potrzeb krajowych służb telekomunikacyjnych oraz międzynarodowego systemu ISES.

SphinX - polski instrument do pomiarów rentgenowskiego promieniowania Słońca
Foto: Centrum Badań Kosmicznych PAN
 
Wykorzystując globalny system nawigacji satelitarnej GPS w Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowano jednorodną sieć powierzchniową Polski i związano ją z europejskim fundamentalnym układem geodezyjnym EUREF, stworzono Polską Atomową Skalę Czasu o wysokim stopniu stabilności oraz uruchomiono stację monitorującą systemu nawigacji satelitarnej EGNOS.

Rakiety i satelity, na których umieszczone były instrumenty zbudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN w ciągu ostatnich 25 lat.
Foto: Centrum Badań Kosmicznych PAN
 
Zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN dalmierz laserowy pozwolił na włączenie Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borowcu do światowej sieci satelitarnych obserwacji laserowych, a uzyskane m.in. z jej baz dane pomiarowe, a także cieszące się uznaniem międzynarodowym badania teoretyczne ruchu obrotowego Ziemi, umożliwiły m.in. odkrycie korelacji krótkookresowych oscylacji tego ruchu ze zmianami atmosferycznego i oceanicznego momentu pędu.

Udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych projektach kosmicznych jak CASSINI (badania Saturna i Tytana), INTEGRAL (kosmiczne laboratorium wysokich energii), MARS EXPRESS (sonda marsjańska) czy ROSETTA (misja do komety) świadczy o uznaniu z jakim działalność CBK spotyka się na świecie.


http://www2.cbk.waw.pl/index.php?id=16  ASTROMAN magazine


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
BASF: Supercomputer QURIOSITY is the most powerful computer in the chemical industry worldwide
CES 2019 Proves AI and 5G Will Transform the Future
Innovation at CES 2019 Unites Industries, Fuels Global Economy
CES 2019 Unveils Next-Gen Innovation to the World
ExxonMobil and World's Leading Research Labs Collaborate with IBM to Accelerate Joint Research in Quantum Computing
IBM Unveils World's First Integrated Quantum Computing System for Commercial Use
CES 2019: CTA and IBM Announce Apprenticeship Coalition to Help Close U.S. Skills Gap
IBM CEO Ginni Rometty Delivers Opening Keynote at CES 2019 on What's Next in Artificial Intelligence, Blockchain and Quantum Computing
Garmin announces certification of the G500H TXi flight displays
Sikorsky, Boeing Provide First Look At SB>1 DEFIANT
innogy eMobility Solutions GmbH: innogy turns EV technology division into dedicated company
LANXESS: Birthday celebrations for a high-tech structural material
BASF: Master Builders Solutions provides digital planning tool for the construction industry
Daimler hands over first electric Freightliner truck to Penske Truck Leasing in the U.S.
IBM Research: How Tiny Fingernail Sensors and AI Can Help Clinicians to Monitor Health and Disease Progression
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.