wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy





Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Instytut Problemów Jądrowych dołączył do japońskiego programu badań kosmicznych 2009.07.11

Instytut Problemów Jądrowych w Świerku dołączył do międzynarodowego zespołu naukowego, pracującego nad zbudowaniem pierwszego Kosmicznego Obserwatorium Ekstremalnego Wszechświata JEM-EUSO.

Trzy spośród 10 Zakładów Instytutu Problemów Jądrowych mieszczą się w pawilonie IPJ, sąsiadującym z gmachem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na posesji przy ul. Hożej 69 w Warszawie.
 
Instytut Problemów Jądrowych w Świerku
dołączył do międzynarodowego zespołu naukowego, pracującego nad zbudowaniem pierwszego Kosmicznego Obserwatorium Ekstremalnego Wszechświata JEM-EUSO - poinformował rzecznik Instytutu Marek Pawłowski.
Celem eksperymentu JEM-EUSO (Japanese Experiment Module - Extreme Universe Space Observatory) jest zbudowanie pierwszego kosmicznego teleskopu do obserwacji zjawisk zachodzących w ziemskiej atmosferze wskutek oddziaływania cząstek promieniowania kosmicznego o ultrawysokich energiach.

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA wyniesie teleskop na orbitę najprawdopodobniej w 2013 roku.

Po zainstalowaniu przy japońskim module Kibo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, instrument będzie przez 3-5 lat monitorował atmosferę na obszarach o powierzchni dochodzącej do pół miliona kilometrów kwadratowych - kilkaset razy większych niż w najnowocześniejszych naziemnych obserwatoriach promieniowania kosmicznego.

"Z kosmosu docierają do nas cząstki o energiach nawet kilkadziesiąt milionów razy większych niż otrzymywane w akceleratorze LHC. Obserwując ich oddziaływanie z atmosferą, mamy szansę na odkrycie zjawisk, które najprawdopodobniej zaprowadzą nas do nowej fizyki" - wyjaśnia dr Jacek Szabelski z Zakładu Fizyki Promieniowania Kosmicznego Instytutu Problemów Jądrowych (ZFPK IPJ).
Przewiduje, że rocznie uda się zobaczyć od 350 do 1700 takich niezwykłych cząstek.

Naukowiec tłumaczy, że pierwotne promieniowanie kosmiczne składa się z cząstek trwałych, głównie protonów, ale są też elektrony, pozytrony, wysokoenergetyczne promieniowanie gamma oraz mała liczba antyprotonów.
Zderzając się z jądrami atomowymi gazów atmosferycznych, pierwotne promieniowanie produkuje kaskady cząstek elementarnych, w tym elektrony, które pobudzają azot do emisji światła fluoroscencyjnego.
Detektory teleskopu JEM-EUSO będą rejestrować te subtelne błyski superszybkimi kamerami cyfrowymi.

"Teleskop zostanie skierowany nie w czerń kosmosu, lecz w przeciwną stronę, ku Ziemi - mówi dr Szabelski. - Zamierzamy filmować błyski z szybkością kilkuset tysięcy klatek na sekundę, co pozwoli śledzić rozwój kaskad i ustalić energię i kierunek każdej cząstki o ultrawysokiej energii".

Teleskop eksperymentu JEM-EUSO znajduje się obecnie w ostatniej fazie przygotowań do rozpoczęcia budowy.

Naukowcy z ZFPK IPJ pracują zaś nad prototypem zasilacza do detektora wysokich energii w teleskopie.
"Nasz prototyp będzie spełniał wymagania dotyczące mocy, wagi oraz szybkości wyłączania. Ten ostatni czynnik jest niezwykle istotny, bo gdy w zasięgu detektora znajdzie się jasne światło, na przykład z Ziemi, trzeba go wyłączyć w ciągu mikrosekundy" - podkreśla Szabelski.
Dodaje, że jeśli zasilacze będą produkowane w Polsce, wartość przedsięwzięcia wyniesie 4-6 mln euro.

W skład kilkunastoosobowej grupy polskich naukowców, zaangażowanych w eksperyment JEM-EUSO, oprócz pracowników IPJ w Świerku, wchodzą przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Kielcach i Akademii Podlaskiej.
Jak informuje Pawłowski, do głównych zadań grupy będzie należało przygotowanie symulacji rozwoju wielkich pęków atmosferycznych, badanie zjawisk świetlnych w atmosferze, budowa elementów teleskopu, kalibracja fotopowielaczy i analiza danych obserwacyjnych.

Zagadnienia związane z budową teleskopu JEM-EUSO są omawiane podczas trwającej właśnie w Łodzi Międzynarodowej Konferencji Promieniowania Kosmicznego (International Cosmic Ray Conference, ICRC).
Na spotkanie przyjechało niemal tysiąc naukowców z 57 krajów świata.


PAP

09.07.2009


http://www.wnp.pl/wiadomosci/84442.html  



Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana


Instytut Problemów Jądrowych zajmuje się badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją odpowiednich urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym zwłaszcza medycyny. Zatrudnia wybitnych naukowców i inżynierów, kształci kadrę (studium doktoranckie, przewody habilitacyjne), prowadzi specjalistyczne szkolenia, współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi na świecie.

Główna siedziba Instytutu Problemów Jądrowych leży na terenie Ośrodka Świerk położonego w odległości ok. 30 km od centrum Warszawy.
 
Główną siedzibą Instytutu jest ośrodek w Świerku k. Otwocka. Mieści się tam pięć zakładów naukowych, Dział Szkolenia i Doradztwa, Dział Informatyki, Zakład Aparatury Jądrowej (producent akceleratorów medycznych) oraz Zakład Transportu Samochodowego. W Warszawie są zlokalizowane trzy zakłady IPJ, a w Łodzi - jeden.


http://www.ipj.gov.pl/pl/rob3nasz.php  



Andrzej Sołtan


Andrzej Sołtan

 
Urodził się 25.10.1897 roku.
Fizyk jądrowy. Autor wielu prac naukowych z dziedziny promieni X, spektroskopii promieniowania elektromagnetycznego pośredniego między nadfioletem i promieniami X, oraz reakcji jądrowych.
Przebywając w latach 1932-33 w Pasadenie (USA) wytworzył pierwsze sztuczne strumienie neutronów z reakcji jąder litu i berylu z jonami ciężkiego wodoru; reakcje te stały się na długo podstawowym źródłem otrzymywania neutronów.
Od 1947 roku profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od 1952 roku członek Polskiej Akademii Nauk.
Organizator Instytutu Badań Jądrowych w Świerku i pierwszy jego dyrektor (1955). Współorganizator Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej i wieloletni członek Rady Naukowej tego Instytutu.
Zmarł 10.12.1959 roku.
Ważniejsze prace:
Artificial Production of Neutrons (1934, z H.R. Cranem i Ch.Ch. Lauritsenem),
Interaction of Fast Neutrons with Atomic Nuclei (1938).



ASTROMAN magazine


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.