wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Kyoto - kraina świątyń i gejsz 2008.06.18

Kwitnące wiśniowe drzewka, nieziemsko bogate świątynie i zdobne ogrody, lasy bambusowe, a w tle wspaniałe dumne góry - wszystko to czyni z dawnej stolicy Japonii jedno z najbardziej czarownych miast Azji.

Droga pociągiem do Kyoto z nowoczesnej Osaki zabiera jedynie nieco ponad godzinę, wysiadamy jednak w zupełnie innym świecie: jakieś 1600 świątyń i 300 sanktuariów łączących kult Shinto, buddyzm i wielką potęgę dawnych szogunów.

Dziś miasto wciąż zatopione jest głęboko w historii i religii, mnisi nadal kontemplują istotę wszechświata w kwitnących ogrodach, ale corocznie przeszkadzają im w tym tłumy turystów marzących o uchwyceniu w kadrze pięknej gejszy.

Tych nie zostało już wiele, bo tylko nieco ponad 200, ale rytuały są wciąż te same: długie lata nauki bon-tonu, tańca, gry na shamisen przypominającym europejską cytrę i śpiewu, pod okiem surowej okasan, pięknie uszyte i zdobione kimona, całe życie podporządkowane perfekcji i pięknu.

Dzielnica Gion, gdzie najłatwiej spotkać ulotną gejszę, to także dzielnica rozrywki, sztuki i małych brukowanych uliczek pełnych czerwonych latarni, tradycyjnych japońskich barów izkaya oraz herbaciarni. Tu napijemy się mocnej sake, spróbujemy sashimi (kawałki surowej ryby) i kulek ryżowych, a także wszechobecnego w setkach postaci tofu, specjału z fermentowanego mleka sojowego.

Serce Kyoto to jednak jego wspaniałe świątynie: Nanzen-ji, bodajże najpiękniejszy kompleks religijno-ogrodowy ze wspaniałym akweduktem z czerwonej cegły. Chionin, pełne typowych dla buddyzmu posągów i malowideł. Zamek Nijo z podłogami, które po nastąpieniu wydają dźwięk podobny do głosu słowika, ostrzegający mnichów przed intruzami. Średniowieczny klasztor na pobliskiej górze Hieizan. Kiyomizu, oferujące niesamowity widok na całe miasto, zwłaszcza, gdy popołudniowe słońce niknie na zachodzie, odbijając się w złotych statuach.

Schodząc stopniami w dół dochodzi się do trzech tysiącletnich wodospadów - kilka łyków wody nabranych długą chochlą ma zapewnić długie życie!

Najbardziej oblegana atrakcja Kyoto to chyba jednak zamek Nijo, siedemnastowieczna surowa siedziba potężnego rodu szogunów - Tokugawa.

Wejście chronione jest przez dwie zony ciężkich fortyfikacji, zaś wewnątrz rezydencji obowiązują rygorystyczne zasady: żadnego szkicowania, poruszanie się z samurajskim tempem, wedle wyznaczonych strzałek.

Wybierając datę pobytu w Kyoto warto zorientować się w lokalnym kalendarzu świąt i uroczystości - np. w pierwszym tygodniu lutego całe miasto staje się jednym wielkim festiwalem pożegnania zimy (Setsubun) z zamaskowanymi postaciami diabłów, które tłumy wypędzają gromkimi okrzykami i ciskanymi z werwą palonymi ziarnami soi.

Trudno o lepszy i bardziej kolorowy spektakl magii i żywej japońskiej tradycji.

Pod wieczór można zaś poszukać spokoju i zadumy z jednym z mniej obleganych bocznych miejsc kultu, gdzie mnisi od lat, w zadumie, słuchają jak rosną kamienie.

AGATA CHABIERSKA

Korekta: Redakcja ASTROMAN Magazine

http://www.bermudy.pl/bermudy/1,88680,5219429.htmlASTROMAN magazine


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
SAMSUNG. The Galaxy Note9 Unpacked 2018 Takes a Leap Toward a More Connected World
SAMSUNG. Nowy Galaxy Note9 - dla tych, którzy pragną mieć wszystko
LANXESS plans to sell remaining 50 percent stake in joint venture ARLANXEO to Saudi Aramco
"Pępowina" zaprojektowana w Warszawie poleci na Marsa. Mechanizm zaprojektowali i wykonali inżynierowie z SENER Polska
Cisco Announces Intent to Acquire Duo Security for USD2.35 billion
NVIDIA. Why GeForce Is the Graphics Platform of The International 2018
Pipistrel Alpha Electro aircraft. First flight of an electric aircraft in Finland
Bridgestone premieres leading-edge products and solutions offering ultimate efficiency, convenience and sustainability at IAA 2018
Harley-Davidson Accelerates Strategy to Build Next Generation of Riders Globally
China-Europe Railway Express (Zhengzhou): The Silk Rail Road Gets on Track
Volkswagen's all-electric I.D. R race car sets a new standard at the world's highest road race at the 2018 Pikes Peak International Hill Climb
The Microsoft Inspire 2018: Opening doors for partner innovation, growth and differentiation
Intercept Sets Distance Record for Lockheed Martin's Hit-to-Kill Patriot Advanced Capability PAC-3 MSE
ESA: New satellite launch extends Galileo's global reach
Atos to acquire American company Syntel to create global digital transformation leader for USD3.4 billion
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.