wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

John Baird, Raytheon Integrated Defence Systems: Realizujemy z polskimi firmami program Poland Patriot 2016.05.25

Warszawa - 24 maja 2016 - "Będziemy mogli przyspieszyć dostawy kolejnych baterii, w zmodernizowanej wersji, którą nazwaliśmy Poland Patriot. W minionych miesiącach odnotowaliśmy znaczny postęp w rozmowach z polskimi przedsiębiorstwami nt. ich udziału w realizacji kontraktu. Obejmuje on nie tylko produkcję poszczególnych komponentów systemu - radarów, pocisków, wyrzutni, pojazdów, kontenerów, stanowiska dowodzenia, systemów łączności, ale także znaczący transfer technologii w celu wspólnego opracowywania kolejnych, coraz to nowocześniejszych wersji patriota. Do chwili obecnej podpisaliśmy 35 listów intencyjnych i osiem kontraktów. Na przykład pracujemy już z warszawskim PIT-Radwar nad anteną identyfikacji "swój-obcy" (IFF), a z bydgoskim Teldatem - nad routerami do celów wojskowych. Dzięki takiemu podejściu co najmniej 50 procent wartości naszego kontraktu wróci do Polski w postaci zamówień w polskich przedsiębiorstwach. Co więcej, eksport do innych krajów może przynieść sumę 2-5 krotnie wyższą." - pisze John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon's vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).

John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon’s vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).
Foto dzięki uprzejmości Raytheon
 

Warszawa – 24 maja 2016

Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita” zamieszczamy poniżej pełny tekst artykułu Johna Bairda, wiceprezesa ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon’s vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).


Poland Patriot


Dzięki uprzejmości „Rzeczpospolitej" w ubiegłym roku miałem już okazję wypowiadać się na temat oferty zapewnienia przez Raytheona Polsce skutecznego systemu obrony powietrznej w ramach programu WISŁA.

Dzisiaj chciałbym podzielić się z czytelnikami najnowszymi informacjami dotyczącymi tej oferty, a także skomentować opublikowane niedawno na tych łamach wypowiedzi naszego konkurenta.

Otóż od czasu rozpoczęcia rozmów między rządami Polski i USA nt. dostaw rakiet Patriot w naszej ofercie wprowadziliśmy pewne zmiany, które – jak uważamy – są dla Polski bardzo korzystne.

Przede wszystkim zobowiązaliśmy się do przyspieszenia dostaw pierwszych baterii.
Jeśli kontrakt między Polską i USA zostanie podpisany w tym roku, baterie te będą mogły być dostarczane począwszy od 2018 roku.
Będą to patriott w najnowszej wersji PDB-8, która w najbliższych latach zostanie wdrożona przez armię USA.

Będziemy także mogli przyspieszyć dostawy kolejnych baterii, w zmodernizowanej wersji, którą nazwaliśmy Poland Patriot.

Będzie ona spełniała wymagania Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące docelowego systemu, a więc będzie dysponowała radarem 360 stopni oraz tzw. architekturą otwartą.

Dostawy tych baterii nastąpiłyby w latach 2021–2023; w tym samym okresie zmodernizowalibyśmy wcześniej dostarczone baterie – tak aby i one spełniały te warunki.


Udział polskich przedsiębiorstw

W minionych miesiącach odnotowaliśmy także znaczny postęp w rozmowach z polskimi przedsiębiorstwami nt. ich udziału w realizacji kontraktu.

Obejmuje on nie tylko produkcję poszczególnych komponentów systemu – radarów, pocisków, wyrzutni, pojazdów, kontenerów, stanowiska dowodzenia, systemów łączności, ale także znaczący transfer technologii w celu wspólnego opracowywania kolejnych, coraz to nowocześniejszych wersji patriota.

Do chwili obecnej podpisaliśmy 35 listów intencyjnych i osiem kontraktów. Na przykład pracujemy już z warszawskim PIT-Radwar nad anteną identyfikacji „swój–obcy" (IFF), a z bydgoskim Teldatem – nad routerami do celów wojskowych.

Dzięki takiemu podejściu co najmniej 50 proc. wartości naszego kontraktu wróci do Polski w postaci zamówień w polskich przedsiębiorstwach.

Co więcej, eksport do innych krajów może przynieść sumę 2-5 krotnie wyższą.

A jak to wygląda w przypadku MEADS?

Jak wiadomo, w skład tego konsorcjum weszły początkowo USA, Niemcy i Włochy.
Jednak już w 2011 roku USA wycofały się z tego projektu i zaprzestały jego finansowania, stawiając na system Patriot, którego będą używały co najmniej do roku 2048.

W tej sytuacji Niemcy, które wydały na MEADS już miliard euro, postanowiły kontynuować prace na własną rękę, by zbudować na bazie komponentów MEADS własny system TLVS.

Jak wyjaśniały media, kolejny miliard, który rząd wyda na ten cel, zapewni w Niemczech tysiące miejsc pracy.
Ale Berlin postawił przed MEADS surowe kryteria finansowe, czasowe i technologiczne, i w razie ich niespełnienia powróci do rozmów z nami.
Jednocześnie zabezpieczył się przed niepowodzeniem MEADS, postanawiając zmodernizować swoje baterie Patriot - tak by móc ich używać co najmniej do roku 2030, a nawet dłużej.


Opóźniona konkurencja

Przedstawiony w 2015 roku przez niemiecki MON harmonogram budżetowy zakłada ostatnią ratę finansowania TLVS-MEADS na rok 2023.
Ale w tym projekcie już nastąpiło wielomiesięczne opóźnienie: rząd dotąd nie podpisał kontraktu z niemiecką firmą MBDA, która ma go realizować, i prasa niemiecka powątpiewa, czy w ogóle zostanie w tym roku podpisany.

W tym świetle twierdzenie przedstawiciela MEADS, że ich baterie mogłyby zostać dostarczone Polsce w ciągu pięciu lat, należy włożyć między bajki.

Nawiasem mówiąc, jakiś czas temu amerykańska dziennikarka napisała: skoro MEADS jest gotowy ponoć w 85 proc., to dlaczego jego ukończenie ma zająć tyle lat?

A przecież po ukończeniu systemu należy jeszcze przeprowadzić odpowiednie testy i dopiero potem wdrożyć go do produkcji.

A czym przez te wszystkie lata miałaby się bronić Polska?


Przetestowane patrioty

Skoro mówimy o testach, to wspomnijmy, że sprawdzony w warunkach bojowych patriot ma za sobą ponad 1,4 tys. testów z przechwyceniem celów w locie i ponad 3 tys. testów naziemnych.

Tylko w ciągu dwóch tygodni pod koniec 2015 roku US Army przeprowadziła prawie 30 testów patriota – podczas gdy MEADS przez 16 lat zorganizował zaledwie trzy własne pokazy.

Wysoce wątpliwe są także obietnice MEADS dotyczące udziału polskiego przemysłu i transferu technologii, także zważywszy na doświadczenia z kontraktem na zakup samolotów F-16.

Skoro przez najbliższe lata system będą budowały Niemcy, to jaka tu będzie rola polskich firm?

Ile listów intencyjnych czy kontraktów MEADS już podpisał w Polsce?
I jaka byłaby wielkość potencjalnego rynku eksportowego dla polskiego przemysłu?

W wypadku patriota jest to 13 obecnych użytkowników z USA na czele.

Departament Obrony USA już jakiś czas temu ogłosił, że polski przemysł będzie uczestniczył w produkcji baterii Patriot przeznaczonych dla jednego z międzynarodowych użytkowników systemu.

Co więcej, jeśli MEADS nie spełni wymagań rządu niemieckiego, polski przemysł będzie miał udział w dostawach dla niemieckiego systemu TLVS-Patriot.


Niewidzialny pocisk

Przedstawiciel MEADS kusi polski przemysł produkcją w Polsce pocisku MCM.

Czy ktoś go kiedyś widział?
Przetestował?
Czy został zaoferowany jakiemuś innemu państwu?
Czy to tylko produkt twórczej inwencji na użytek Polski?

Prawda jest taka, że system MEADS opiera się wyłącznie na PAC-3 MSE, ale nawet ten pocisk został gruntownie przetestowany tylko w systemie Patriot.

My natomiast oferujemy produkcję w Polsce będącej na uzbrojeniu USA i wielu innych użytkowników rakiety GEM-T, a także najnowszego pocisku LCI, opartego na realnie istniejącej technologii i posiadającego możliwości zbliżone do PAC-3 MSE (głowica typu Hit-To-Kill) – za ułamek jego ceny.

Jak niedawno barwnie to ujął minister Bartosz Kownacki,
„Patriot jako jedyny istnieje i działa, a pozostałe oferowane systemy są pisane palcem na wodzie".

I ostatnia sprawa: niezależnie od tego, jak bardzo MEADS starałby się kusić Polskę, jego system nie jest i nigdy nie będzie wdrożony przez USA ani przez większość sojuszników.

Ponad rok temu przedstawiciel MEADS powiedział „Rzeczpospolitej", że zainteresowane MEADS są „Włochy, Holandia, Hiszpania, Bułgaria, Rumunia, i Arabia Saudyjska".

Dzisiaj wymienia jedynie zainteresowanie „w Europie Środkowej i Wschodniej".

Nic dziwnego: zarówno Holandia, jak i Arabia Saudyjska zdecydowały na korzyść patriota, podobnie jak Korea, Tajwan, czy Katar.

Kolejne państwa już zgłaszają nam podobne zapotrzebowanie.

Co to oznacza dla Polski?

Dołączając do światowego grona użytkowników systemu Patriot, polskie siły zbrojne zyskują możliwość wspólnych ćwiczeń, szkoleń i cennej wymiany doświadczeń z US Army i armiami wielu innych państw, a jednocześnie koszty przyszłych modernizacji rozłożą się na wielu użytkowników.

Tego nie oferuje żaden inny system.


John Baird

John Baird jest wiceprezesem ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defence Systems (ang. Raytheon’s vice president of Poland Integrated Air and Missile Defence).


Źródło: Dziennik „Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/  ASTROMAN Magazine - 2016.02.02

Lockheed Martin: Wchodzimy do Polski na długo


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2017  


ASTROMAN Magazine - 2015.11.21

Lockheed Martin Introduces Next-Generation Radar Technology


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1995  


ASTROMAN Magazine - 2015.08.02

Raytheon Company appoints Wesley D. Kremer President, Integrated Defense Systems

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1944  


ASTROMAN Magazine - 2015.04.13

John Baird, Raytheon: NATO i "Pustynna burza" sprawdziły system obrony przeciwrakietowej Patriot


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1904  


ASTROMAN Magazine - 2015.03.12

TELDAT and Raytheon move to next phase of Patriot router development


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1890  


ASTROMAN Magazine - 2015.02.07

Raytheon: Novel Vision for Patriot


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1867  


ASTROMAN Magazine - 2015.01.03

First U.S. Army missile-fighting radar blimp airborne on East Coast


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1854  


ASTROMAN Magazine - 2014.12.13

Raytheon AMRAAM and NASAMS showcased in Thor's Hammer exercise

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1845  


ASTROMAN Magazine - 2014.11.08

Raytheon acquires special operations and cybersecurity firm Blackbird Technologies for USD 420 million


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1822  


ASTROMAN Magazine - 2014.09.27

Raytheon awarded $251 million Tomahawk missile contract


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1798  


ASTROMAN Magazine – 2014.07.29

Poland's TELDAT signs Letter of Intent with Raytheon


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1765  


ASTROMAN Magazine - 2014.06.19

Poland's Bumar Elektronika and Raytheon Partner to Develop New Patriot IFF Antenna


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1735  


ASTROMAN Magazine - 2014.05.17

Raytheon welcomes new CEO Thomas A. Kennedy and discuss his vision for Raytheon and industry

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1713  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.20

Thomas Kennedy will succeed William Swanson as the Chief Executive Officer of Raytheon Company

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1643  


ASTROMAN Magazine - 2011.12.18

Raytheon Awarded $685.7 Million for New Patriot Systems for Taiwan


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1124  


ASTROMAN Magazine - 2011.03.26

Raytheon Completes Upgrade Third Early Warning Radar


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=928  


ASTROMAN Magazine - 2010.11.13

Raytheon Expands Cybersecurity Portfolio with Acquisition of Trusted Computer Solutions

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=843  


ASTROMAN Magazine - 2010.03.05

Raytheon Names William F. Kiczuk Vice President, CTO


http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=673  Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, PhD.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.