wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy





Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Tytuły "Człowiek Dekady - Ten, który zmienił polską Naftę i Chemię" dla 10 osobistości w Polsce 2014.12.11

Warszawa - 10 grudnia 2014 - W dniu dzisiejszym w Warszawie, w trakcie uroczystej gali po zakończeniu jubileuszowej X edycji Konferencji Nafta/Chemia, nadane zostały tytuły "Człowieka Dekady - Tego, który zmienił polską Naftę i Chemię". Wyróżnienia trafiły w ręce dziesięciu osobistości, które w minionym 10-leciu w największym stopniu wpłynęły na kształt obu branż.

Zwieńczeniem jubileuszowej X konferencji Nafta/Chemia 2014 było przyznanie tytułów "Człowieka Dekady - Tego, który zmienił polską Naftę i Chemię".
Wyróżnienia trafiły w ręce dziesięciu osobistości, które w minionym 10-leciu w największym stopniu wpłynęły na kształt obu branż.

Foto dzięki uprzejmości PTWP / Paweł Pawłowski
 

Warszawa – 10 grudnia 2014

W dniu dzisiejszym w Warszawie odbyła się jubileuszowa X Konferencja Nafta/Chemia.

Wydarzenie organizowane przez Grupę PTWP od lat gromadzi czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, ekspertów, polityków, a poruszane tematy są kluczowe dla polskiej gospodarki.

W trakcie uroczystej gali po zakończeniu X edycji Konferencji Nafta/Chemia, nadane zostały tytuły "Człowieka Dekady - Tego, który zmienił polską Naftę i Chemię".

Siedzą od lewej: Jerzy Marciniak, Paweł Jarczewski i Janusz Wiśniewski.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Wyróżnienia trafiły w ręce dziesięciu osobistości, które w minionym 10-leciu w największym stopniu wpłynęły na kształt obu branż.


W gronie laureatów znaleźli się:

• Maciej Gierej, były prezes Nafty Polskiej,

• Janusz Wiśniewski, były wiceprezes m.in. PKN Orlen i Zakładów
Azotowych Tarnów,

• Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos,

• Aleksander Grad, były minister skarb państwa,

• Jerzy Marciniak, były prezes Zakładów Azotowych Tarnów i Grupy Azoty,

• Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen,

• Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty i prezes Zakładów Chemicznych Police,

• Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty,

• Dariusz Krawczyk, prezes Grupy Ciech,

• Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Dwaj ministrowie skarbu państwa w bezpośredniej rozmowie: poprzedni Aleksander Grad i obecny Włodzimierz Karpiński.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„X edycja Konferencji Nafta/Chemia stała się okazją do podsumowania osiągnięć obu branż w minionym 10-leciu, obfitującym w decyzje i procesy o znaczeniu strategicznym”
- powiedział w trakcie uroczystości Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca Nowego Przemysłu oraz portalu wnp.pl, główny organizator Konferencji Nafta/Chemia.

Podkreślił, że w ciągu ostatniej dekady w polskim przemyśle naftowym zmieniła się cała epoka.
W porównaniu do roku 2004 branża funkcjonuje w kompletnie odmiennych warunkach zewnętrznych i ma zupełnie inną pozycję konkurencyjną.
Podobnie jest w sektorze chemicznym, który przeszedł głęboką restrukturyzację i modernizację.

Maciej Gierej odbiera nagrodę z rąk Wojciecha Kuśpika, prezesa Grupy PTWP, wydawcy Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„To wszystko nie byłoby możliwe bez wybitnych osobowości, które w minionym 10-leciu wpłynęły na kształt obu branż. W październiku 2014 roku zwróciliśmy się z prośbą do szerokiego grona ekspertów o nominowanie kandydata lub kandydatów do tytułu ‘Człowiek Dekady - ten, który zmienił polską Naftę i Chemię’. Dzięki wskazanym nominacjom oraz z pomocą naszych Czytelników wybraliśmy Tych, którzy zmienili polską Naftę i Chemię”
- dodał Wojciech Kuśpik.

Maciej Gierej
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Dziękuję pracownikom Nafty Polskiej, z których wielu nadal funkcjonuje dziś z powodzeniem w tym sektorze”
- powiedział odbierając nagrodę Maciej Gierej, który został wyróżniony za udział w przygotowaniu rządowych programów restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego i sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej z 2003 roku.

Działania będące elementem tych programów realizowane były w trakcie minionej dekady (np. połączenie PERN z Naftoportem i OLPP czy integracja sektora chemicznego poprzez budowę Grupy Azoty).

Oprócz tego Maciej Gierej z powodzeniem koordynował powstanie Grupy Lotos na bazie pięciu firm branży paliwowej w Polsce.

Janusz Wiśniewski
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Janusz Wiśniewski
z kolei odebrał nagrodę za konsekwencję w działaniach na rzecz współpracy PKN Orlen w dziedzinie petrochemii i chemii.
Jako wiceprezes PKN Orlen był on głównym architektem przejęcia czeskiego koncernu paliwowego Unipetrol.
Polska spółka już po nieco ponad roku mogła się pochwalić, że inwestycja w Czechach się spłaciła.

Przejęcie Unipetrolu nie tylko oznaczało dla Orlenu znaczne profity, ale także zabezpieczyło firmę przed ekspansją na południu kraju węgierskiego koncernu paliwowego MOL i austriackiego OMV.

„Żeby wymyślić 10 lat temu, że przyszłość nafty i chemii będzie się wiązała z nierozerwalną współpracą tych dwóch sektorów, trzeba być wizjonerem” - powiedział Janusz Wiśniewski.
„Ogromną rolę w rozwoju tych branż odegrali ministrowie skarbu państwa, zachowując się jak racjonalny i aktywny inwestor, ostatnio przy okazji Ciechu czy Grupy Lotos” - dodał.

Paweł Olechnowicz
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Podziękowania za tę nagrodę należą się wszystkim bez wyjątku ministrom skarbu państwa, zarówno tym, którzy mnie wspierali, jak i tym, którzy chcieli mnie zwalniać”
- powiedział Paweł Olechnowicz.
Podkreślił także, że Grupa Lotos nie powstałaby bez Macieja Giereja i jego wparcia jako prezesa Nafty Polskiej dla programu rozwoju gdańskiej rafinerii.

Paweł Olechnowicz stoi za sterami Grupy Lotos już blisko 13 lat, co jest absolutnym ewenementem w sektorze publicznym.
Jego historyczną zasługą było uratowanie aktywności dwóch z trzech rafinerii południowych, jednak główne dokonania szefa gdańskiego koncernu wiążą się z przekształceniem rafinerii w Gdańsku w kompletną i sprawną grupę przemysłową z pełnym łańcuchem produkcji - od wydobycia surowca poprzez jego przetwarzanie, na dystrybucji kończąc.

Konsekwentna realizacja wizji rozwoju Grupy Lotos objęła m.in. realizację Programu 10+, czyli modernizację i przekształcenie rafinerii w jeden z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych zakładów tego typu w Europie.

Każdy skomplikowany i rodzący wielorakie skutki gospodarcze proces wymaga inicjującej go decyzji.

Wojciech Kuśpik i Aleksander Grad
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
W przypadku konsolidacji polskiej chemii była to zgoda i poparcie ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada dla wejścia Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach na Giełdę Papierów Wartościowych.

Należy przypomnieć, że działo się to w przededniu światowego krachu finansowego.

Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że był to najwyższy czas na giełdowy debiut spółki z branży chemicznej.

Aleksander Grad nie tylko zgodził się na giełdowy debiut, ale dał także zielone światło dla konsolidacji branży.
Bez jego politycznego wsparcia polska chemia byłaby w zupełnie innym miejscu i kondycji.

Aleksander Grad
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Cieszę się, że mogłem znaleźć się w tak zacnym gronie. Muszę powiedzieć, że najbardziej cieszę się z tego, że jako minister skarbu zlikwidowałem Naftę Polską bez uszczerbku dla polskiej nafty i chemii”
– stwierdził Aleksander Grad.

Także nazwisko Jerzego Marciniaka zawsze będzie kojarzone z konsolidacją zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej, czego efektem było powstanie drugiej co do wielkości firmy nawozowej w Europie - Grupy Azoty.

Wojciech Kuśpik i Jerzy Marciniak
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Do konsolidacji zapewne nie doszłoby, gdyby nie debiut giełdowy Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach (obecnie Grupa Azoty) i środki pozyskane od inwestorów.
Prezes Marciniak sterował tym trudnym procesem w latach 2008-2013.

„To dla mnie ogromnie ważne wyróżnienie” - przyznał Jerzy Marciniak.
„To tak naprawdę nagroda dla wszystkich, którzy pracowali nad konsolidacją polskiej chemii, dzięki której udało się stworzyć Grupę Azoty, którą wszyscy możemy się dziś chwalić.”

Jerzy Marciniak
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Za współtworzenie i realizację wieloletniej strategii rozwoju największego polskiego koncernu naftowego uhonorowany został Jacek Krawiec.
W ramach tej strategii powstały inwestycje, które nie tylko wzmocniły koncern, ale również zmieniły oblicze polskiego przemysłu petrochemicznego (ultranowoczesna instalacja PX/PTA czy rozpoczynająca się właśnie realizacja instalacji metatez).

Za współtworzenie i realizację wieloletniej strategii rozwoju największego polskiego koncernu naftowego uhonorowany został Jacek Krawiec.
Nagrodę w imieniu prezesa PKN Orlen odebrał dyrektor Tomasz Fill.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Przejmując zarządzanie spółką z licznymi problemami i działając w warunkach kryzysu, Jacek Krawiec oddłużył koncern i zbudował stabilne fundamenty finansowe umożliwiające nowe inwestycje.

Od 2008 roku konsekwentnie przekształca Orlen w koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu.
Rozwija petrochemię, rozpoczął budowę nowych segmentów - energetyki i upstreamu, uczynił zyskownym segment detaliczny koncernu.

Krzysztof Jałosiński
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Kiedyś niektórzy eksperci nawoływali do tego, żeby sprzedać Zakłady Azotowe Kędzierzyn i Zakłady Chemiczne Police za symboliczną złotówkę. Dzisiaj możemy mówić o prawdziwym potentacie pod względem wartości rynkowej”
- powiedział odbierając nagrodę Krzysztof Jałosiński.

Wśród jego zasług trzeba wymienić udaną restrukturyzację Zakładów Chemicznych Police prowadzoną w trudnych warunkach.
To ówczesne decyzje przyniosły poprawę kondycji spółki i sprawiły, że notuje ona obecnie zyski.

Wiceprezes Grupy Azoty i prezes Zakładów Chemicznych Police dostrzega, jak ważna jest kwestia dostępu do surowców i temu podporządkowuje swoje biznesowe plany.
Inwestycja w Senegalu we własne złoża fosforytów jest pierwszym polskim przedsięwzięciem tego typu, o tej skali i w tak odległym kraju.

Wojciech Kuśpik i Paweł Jarczewski
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Dwa najważniejsze dokonania w biznesowym biogramie Pawła Jarczewskiego związane są z Zakładami Azotowymi Puławy i Grupą Azoty.
Kierując tymi pierwszymi, nie tylko wyprowadził firmę z trudnej sytuacji finansowej, ale także doprowadził do tego, że Puławy stały się kluczową polską firmą chemiczną.

Paweł Jarczewski zainicjował w spółce tworzenie grupy chemicznej, mogącej skutecznie rywalizować na polu nawozowym - także w skali europejskiej.
Obejmując ponad półtora roku temu kierownictwo w Grupie Azoty, nie tylko przyspieszył procesy konsolidacyjne, wykazując się konsekwencją i determinacją, ale także przygotował pole pod dalszą ekspansję zagraniczną firmy, będącej aktualnie drugim co do wielkości producentem nawozów w Europie.

Paweł Jarczewski
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Chciałbym w pierwszej kolejności podziękować wszystkim tym, którzy borykali się z największym w historii kryzysem w branży chemicznej z lat 2002-2004”
- powiedział Paweł Jarczewski.

Dariusz Krawczyk, obecny prezes Ciechu, a były prezes Synthosu, znany jest w branży chemicznej z bardzo twardego zarządzania, umiejętności cięcia kosztów i maksymalizacji zysków, co nie u wszystkich zyskuje mu poklask i sympatię.
Jednak to właśnie on odpowiedzialny jest za zbudowanie silnej Grupy Synthos, która oprócz Polski ma swoje zakłady w Czechach.

Dariusz Krawczyk
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Ta nagroda uświadomiła mi, że w chemii pracuję już ponad dziewięć lat, w zaledwie dwóch projektach. W pierwszym z nich, w Synthosie, wartość spółki zwiększyła się w tym czasie trzynastokrotnie. W drugim - Ciechu - w ciągu dwóch i pół roku wzrosła prawie trzykrotnie, ale idziemy dalej”
- skomentował Dariusz Krawczyk.

Dariusz Krawczyk
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Prezes Ciechu dzięki zdecydowaniu i konsekwencji przyczynił się do poprawy finansów jednego z najważniejszych podmiotów polskiej chemii, który znalazł się na krawędzi katastrofy.

Niektóre decyzje prywatyzacyjne bywają szczególnie trudne ze względu na ich potencjalne skutki gospodarcze i społeczne.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński odbiera nagrodę z rąk Wojciecha Kuśpika.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Minister skarbu Włodzimierz Karpiński
nie bał się podjąć decyzji o sprzedaży prywatnemu inwestorowi Grupy Ciech.
W ten sposób stworzył możliwości wyjścia z kłopotów i dalszego rozwoju tego ważnego dla branży podmiotu. Ciech potrzebował bowiem właściciela, który nie tylko przygotuje strategię, ale także da poważne zaplecze finansowe.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Rozumiem, że uwzględnienie mojej osoby to kurtuazyjne zwieńczenie listy laureatów”
- zastrzegł Włodzimierz Karpiński.
„A jeśli przyjąć, że to wyróżnienie za decyzję w sprawie Ciechu, to znaczy, że to nagroda za odwagę. Chciałbym podziękować wszystkim moim poprzednikom, którym tej odwagi nie brakowało. Traktuję to również jako zobowiązanie na przyszłość, żeby oba sektory nadal dynamicznie się rozwijały” - dodał.

Siedzą od lewej: Aleksander Grad, Włodzimierz Karpiński i Paweł Olechnowicz.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)


Źródło: PTWP

http://www.wnp.pl/  



ASTROMAN Magazine - 2014.12.02

Prof. Andrzej Blikle: Łączymy by budować

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1838  


ASTROMAN Magazine - 2014.11.22

Piotr Dziwok, Shell: Polska wrzuci wyższy bieg

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1836  


ASTROMAN Magazine - 2014.11.02

Ryszard Florek, prezes firmy FAKRO: Nasza pogoń za Zachodem to mit

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1819  


ASTROMAN Magazine - 2014.09.26

Profesorowie Akademii Leona Koźmińskiego: Grozi nam kryzys społeczny, a nie ekonomiczny

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1796  


ASTROMAN Magazine - 2014.09.26

Silna Europa to silna gospodarka

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1795  


ASTROMAN Magazine - 2014.08.20

Dr Hubert A. Janiszewski: Rządowy Miszmasz, czyli gdyby...

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1779  


ASTROMAN Magazine - 2014.08.10

Prof. Krzysztof Rybiński: Dlaczego postęp omija administrację publiczną

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1773  


ASTROMAN Magazine - 2014.07.18

Prof. Michał Kleiber:  Polsce potrzebne jest radykalne centrum

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1758  


ASTROMAN Magazine - 2014.07.05

Prof. Krzysztof Rybiński: Moja pierwsza firma czyli podręcznik dla pierwszoklasistów

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1745  


ASTROMAN Magazine - 2014.06.29

Prof. Krzysztof Rybiński: Jak przez 25 lat przejedzono majątek państwowy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1744  


ASTROMAN Magazine - 2014.03.08

Prof. Krzysztof Rybiński: Ukraińska lekcja dla Polski

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1670  


ASTROMAN Magazine - 2014.03.04

Andrus Ansip przeprowadził Estonię przez najgorszy kryzys i wprowadził kraj do strefy euro

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1667  


ASTROMAN Magazine - 2014.02.24

Tomasz Klekowski, Intel: Uczmy się współpracy, komunikacji, zarządzania grupą

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1661  


ASTROMAN Magazine - 2014.02.14

VI Europejski Kongres Gospodarczy, Katowice 7-9 maja 2014. Główne nurty tematyczne

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1653  


ASTROMAN Magazine - 2014.02.05

Raport Warsaw Enterprise Institute: Warunki prowadzenia firm w Polsce 2014

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1651  


ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).



Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, PhD.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.