wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Dr Piotr Orleański: Polska nie musi mieć własnych rakiet kosmicznych 2014.08.02

Warszawa - 02 sierpnia 2014 - "Przy okazji lądowania łazika Curiosity na Marsie opinia publiczna dowiedziała się o tym, że firma Vigo System z Ożarowa zbudowała detektor podczerwieni zainstalowany w amerykańskim spektrometrze, który trafił wraz z łazikiem na Marsa. Ta firma od lat opracowuje i produkuje takie detektory najwyższej światowej klasy. Mamy w Polsce mnóstwo takich firm, np. Creotech czy WB Electronics, które się specjalizują w unikatowych technologiach i część z nich może spokojnie startować w biznesie kosmicznym. Te i inne przedsiębiorstwa w tej chwili uruchamiają kompletne certyfikowane linie do produkcji elektroniki zgodnie z wymaganiami kosmicznymi. Polskich firm, które podpisały pierwsze kontrakty z ESA, jest około dziesięciu. W ciągu pięciu lat stworzą produkty, które będą oferowały na międzynarodowym rynku." - stwierdził dr inż. Piotr Orleański, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Technologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Dr inż. Piotr Orleański, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Technologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN podczas uroczystości nawiązania pierwszego kontaktu z polskim satelitą naukowym BRITE-PL "Lem" w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie w dniu 21.11.2013.
Foto dzięki uprzejmości PAP / Jakub Kamiński
 

Warszawa – 02 sierpnia 2014

Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita” zamieszczamy poniżej pełny tekst wywiadu Redaktora Krzysztofa Urbańskiego z dr inż. Piotrem Orleańskim, Zastępcą Dyrektora ds. Rozwoju Technologii w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

„Narodowa agencja kosmiczna jest potrzebna polskiemu przemysłowi. Mamy montownie aut. Dlaczego nie możemy robić też satelitów?” – stwierdził Piotr Orleański, ekspert z Centrum Badań Kosmicznych PAN odpowiedzialny za nowe technologie.


Nie musimy mieć własnych rakiet


Krzysztof Urbański, „Rzeczpospolita”:  Polska agencja kosmiczna – POLSA (od angielskiego skrótu: Polish Space Agency) ma powstać za kilka miesięcy. Po co nam ona?

Dr inż. Piotr Orleański, zastępca dyrektora ds. rozwoju technologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN:  Są przynajmniej dwa istotne powody, aby powstała.
Po pierwsze, potrzebna nam jest agencja, która będzie brała pod uwagę wszelkie aspekty działalności kosmicznej. Dotychczas reprezentacją Polski w tej dziedzinie zajmowało się Ministerstwo Gospodarki. Robiło to bardzo dobrze, ale głównie z punktu widzenia gospodarki. Natomiast tzw. polityka kosmiczna nie ogranicza się jedynie do niej. Dotyczy także obronności, administracji, rozwoju technologii itd. A cały kompleks zagadnień związanych z kosmosem powinna koordynować jakaś instytucja stojąca ponad ministerstwami.
Po drugie – jesteśmy już członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, płacimy tam składki, ale na całym świecie uczestnictwo w takich dużych międzynarodowych agencjach jest tylko jedną nogą biznesu kosmicznego. Drugą nie mniej istotną jest narodowy program kosmiczny. Jeżeli mamy takie ambicje, powinniśmy myśleć również o własnej agencji, która będzie go realizowała.

Satelita LEM zbudowany przez polskich inżynierów poleciał na orbitę w listopadzie 2013 roku.
Foto dzięki uprzejmości BRITE-PL
 
A mamy taki program? Czy to oznacza, że wyślemy polskiego łazika na Marsa?


No nie... choć może też, ale na pewno nie w pierwszej kolejności. Na początku roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło konkurs na studium wykonalności satelitów obserwacyjnych. Jeszcze nie na zbudowanie, ale na napisanie założeń dla takiego programu. A mówimy o dużych obiektach – satelitach, które ważą po kilkaset kilogramów.

A co będą obserwować?

Ziemię. Mają mieć różnorakie zastosowania, pomagać w ocenie zmian środowiska, w administracji, a także w wojsku. To żadna tajemnica, że są to satelity podwójnego zastosowania. Konkurs został ogłoszony publicznie. Ten projekt nie ma nic wspólnego z Europejską Agencją Kosmiczną. To pierwszy fragment naszego programu kosmicznego.

Lądownik Philae na powierzchni komety wbije się w grunt dzięki polskiemu penetratorowi.
Foto dzięki uprzejmości ESA
 
Chcemy uniezależnić się od Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA?


POLSA zagwarantuje, że to my będziemy decydować w 100 proc. o tym, co dla Polski jest ważne, a nie ESA. Polska agencja kosmiczna ma być naturalnym liderem i realizatorem narodowego programu kosmicznego.
Na początku będzie miała kilka osób, które będą koordynatorami, ale w dalszej perspektywie powinna mieć wsparcie jednej czy kilku placówek badawczych, które przyglądać się będą, gdzie w Polsce można znaleźć jakąś nową technologię, wdrażać ją i dalej zajmować się następnymi projektami, nastawionymi na przyszłość.

Czy Centrum Badań Kosmicznych – CBK – mogłoby taką rolę spełnić?

Nasz instytut już ją spełnia, tyle tylko, że jest placówką naukową. W tej chwili pełnimy dwie role – instytutu, który ma statutowe zadania eksperymentowania naukowego w kosmosie, a z drugiej strony wykorzystujemy kilkadziesiąt wykształconych osób, które wiedzą, jak i co należy robić w biznesie kosmicznym i są w stanie pomagać firmom.

Polski detektor podczerwieni działa na pokładzie marsjańskiego łazika NASA Curiosity.
Foto dzięki uprzejmości NASA
 
Czyli POLSA będzie działać podobnie jak agencja francuska czy niemiecka?


Tak jest w większości państw europejskich. A we Francji czy w Niemczech agencje kosmiczne są bardzo duże. Na przykład francuska CNES – Centre National d'Études Spatiales – ma budżet porównywalny z ESA. Ale są także kraje, jak na przykład Szwajcaria, gdzie agencja kosmiczna zatrudnia zaledwie kilka osób. Nie ma własnych placówek, które by prowadziły jakieś badania, budowały coś na potrzeby kosmiczne, uruchamiały eksperymenty. Agencja zatrudnia wyłącznie koordynatorów, którzy starają się narodowe pieniądze i te, które Szwajcaria wpłaca do ESA, lokować w Szwajcarii.

Polska jak dotąd nie ma żadnego satelity komunikacyjnego na orbicie. Czy agencja przyczyni się do jego powstania?

Na razie nie, choć posiadanie takiego satelity jest ważne dla administracji państwowej. Mówimy tu nie o małych obiektach, takich jak studenckie, ale o potężnych, kilkutonowych satelitach. Takie urządzenia najlepiej byłoby w Polsce zbudować albo przynajmniej zamówić gdzieś za granicą z dużym udziałem polskim. Ale początkiem musi być wspomniany wcześniej program satelitów obserwacyjnych zbudowany z dużym udziałem polskiego przemysłu i w Polsce koordynowanym. Bez agencji kosmicznej nie mamy szans nawet na to. Być może Polska nie będzie budować kompletnych satelitów, ale warto doinwestować dziedziny, które pozwolą przebić się na rynku światowym, choćby z elementami ich wyposażenia.

Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA.
Zawody zostały rozegrane w dniach
od 29 do 31 maja 2014 roku na Marsjańskiej Pustynnej Stacji Badawczej (ang. Mars Desert Research Station) w Hanksville w stanie Utah w USA.
Polska drużyna z Białegostoku wygrała drugi rok z rzędu.
Foto dzięki uprzejmości 2014 University Rover Challenge
 
Ale czy Polskę stać na własne satelity?


To nie jest wcale szokująco drogie urządzenie. Duży satelita przeznaczony do obserwacji Ziemi to równowartość zbudowania kilometra autostrady, jeżeli założymy, że to ok. 200 mln zł. Może nie będzie najwyższej klasy, ale będzie miał całkiem przyzwoite parametry.

Czy agencja będzie dysponowała odpowiednim do tego budżetem?

Na razie mówimy o niewielkim budżecie operacyjnym agencji. Ale na budowę satelitów i rozwój narodowego programu kosmicznego POLSA powinna zdobyć odrębne środki finansowe i koordynować ich wydawanie.

To trudne zadanie...

Tak, ale powinniśmy zrobić wszystko, aby się w tym biznesie odnaleźć. Może nie od razu przy budowie kompletnych satelitów, bo to jest rynek dość hermetyczny i są producenci, którzy to robią bardzo dobrze. Ale oni potrzebują podzespołów, podsystemów, nowych rozwiązań i tu jest miejsce dla Polski.

Ale jak sprawić, żeby wyposażenie dla satelitów powstawało w Polsce?

Będziemy zmuszali zachodnich partnerów do tego, żeby postawili u nas fabryki, które będą montowały satelity. Skoro mamy montownie samochodów, dlaczego nie możemy mieć zakładów, które będą składały urządzenia dla podboju kosmosu? Mamy znakomitych inżynierów. To jest jedynie kwestia transferu technologii.

Ale dla satelitów potrzebujemy jeszcze całej infrastruktury...

Stację naziemną jesteśmy w stanie w Polsce bez problemu zbudować.

Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA.
Zawody zostały rozegrane w dniach
od 29 do 31 maja 2014 roku na Marsjańskiej Pustynnej Stacji Badawczej (ang.
Mars Desert Research Station) w Hanksville w stanie Utah w USA.
Polska drużyna z Białegostoku wygrała drugi rok z rzędu.
Foto dzięki uprzejmości 2014 University Rover Challenge
 
A kosmodrom?


Budowanie kosmodromu nie ma sensu. Wynajmuje się miejsce „w rakiecie", która satelitę wynosi na orbitę. Polska leży w niekorzystnym miejscu dla wystrzeliwania rakiet. Żeby kosmodrom miał sens, musi być albo gdzieś bardzo daleko na północy, albo jak najbliżej równika. Są też zagrożenia. Rakieta może spaść w każdym momencie, ale lepiej, żeby spadła w terenach niezabudowanych. Jest wiele komercyjnych kosmodromów i wielu producentów rakiet.

Na przykład francuskich rakiet Ariane.

Co prawda wystrzeliwane są z bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej, ale kosmodrom w Kourou jest kontrolowany i współfinansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a więc także przez Polskę. Gdyby trzeba było na tym kosmodromie coś zbudować, to polskie firmy mogą startować tam do kontraktów na budowę obiektów. A rakiety Ariane są budowane w całej Europie. Składane są częściowo we Francji, częściowo na miejscu startu. Podzespoły powstają w całej Europie. Polska za jakiś czas może być jednym z partnerów, którzy będą takie podsystemy dostarczać.

My w Polsce chyba nie umiemy budować rakiet.

Mamy duże tradycje w budowaniu silników rakietowych i całych rakiet. Koło Łeby był duży poligon, gdzie po wojnie były wystrzeliwane pierwsze polskie rakiety. Tylko że to były małe rakiety, które nie były w stanie wynieść na orbitę dużego satelity.

Więc nie będziemy mieć własnej rakiety?

Ale przecież nie musimy jej mieć. Na Bałtyku polskie firmy wydobywają gaz, a platform wiertniczych przecież się w Polsce nie buduje. Używamy samolotów wielu typów, ale też wszystkich w Polsce nie produkujemy.

Zwycięski zespół studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 po zakończonych zawodach University Rover Challenge 2014 31 maja 2014 roku na Marsjańskiej Pustynnej Stacji Badawczej (ang. Mars Desert Research Station) w Hanksville w stanie Utah w USA.
Foto dzięki uprzejmości Politechniki Białostockiej
 
Czy oprócz CBK, które zbudowało już dwa satelity naukowe: Lem i Heweliusz, istnieje w Polsce coś, co moglibyśmy nazwać przemysłem kosmicznym?


Przy okazji lądowania łazika Curiosity na Marsie opinia publiczna dowiedziała się o tym, że firma Vigo System z Ożarowa zbudowała detektor podczerwieni zainstalowany w amerykańskim spektrometrze, który trafił wraz z łazikiem na Marsa. Ta firma od lat opracowuje i produkuje takie detektory najwyższej światowej klasy.
Mamy w Polsce mnóstwo takich firm, np. Creotech czy WB Electronics, które się specjalizują w unikatowych technologiach i część z nich może spokojnie startować w biznesie kosmicznym. Te i inne przedsiębiorstwa w tej chwili uruchamiają kompletne certyfikowane linie do produkcji elektroniki zgodnie z wymaganiami kosmicznymi.
Polskich firm, które podpisały pierwsze kontrakty z ESA, jest około dziesięciu.
W ciągu pięciu lat stworzą produkty, które będą oferowały na międzynarodowym rynku.
Do tego trzeba doliczyć filie dużych firm działających w branży kosmicznej, np. hiszpańskich Sener i GMV oraz Airbusa. Ta ostatnia ma przedstawicielstwo w Polsce oraz spółkę z Centrum Badań Kosmicznych.

Nie obawia się pan, że POLSA stanie się kolejnym łupem polityków partii, która akurat wygra wybory?

Wiem, że w ustawie o agencji są zapisy, które gwarantują, że szefem może być specjalista z dorobkiem naukowym i wiedzą, np. z zakresu technologii kosmicznych. Jak to się dalej potoczy – nie wiem. Musimy to w Polsce jakoś sensownie ułożyć.
Chciałbym, aby to się stało dla dobra biznesu w skali Polski, a nie dla pojedynczych ludzi.

Rozmawiał: Krzysztof Urbański


Źródło: „Rzeczpospolita

www.rp.pl  ASTROMAN Magazine - 2014.07.29

Poland's TELDAT signs Letter of Intent with Raytheon

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1765  


ASTROMAN Magazine - 2014.07.18

Prof. Michał Kleiber: Polsce potrzebne jest radykalne centrum

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1758  


ASTROMAN Magazine - 2014.07.10

Grafen, hybrydowy śmigłowiec, implanty medyczne, robot walki - współpraca Politechniki Łódzkiej i przemysłu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1753  


ASTROMAN Magazine - 2014.06.19

Poland's Bumar Elektronika and Raytheon Partner to Develop New Patriot IFF Antenna

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1735  


ASTROMAN Magazine - 2014.06.01

2014 University Rover Challenge 1st Place: Hyperion Team - Bialystok University of Technology, Poland

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1722  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, PhD.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Now Available: NVIDIA Jetson AGX Xavier Module for Next-Gen Autonomous Machines
RED Digital Cinema and NVIDIA Make 8K Movie Editing a Reality
HONGKONG bramą do rynku chińskiego - seminarium 15 stycznia 2019 w Warszawie
NASA's Mars InSight Flexes Its Arm
Lockheed Martin And Airbus Sign Memorandum Of Agreement On Aerial Refueling
12th Asian Financial Forum, 14-15 January 2019, Hong Kong
Microsoft: Digital innovation on wheels. How Renault Sport Formula One Team races for success
Fintech Start-up QUPITAL, Based in Hong Kong, Bridges Cash Gap
Dr Filip Granek, Prezes XTPL S.A., został Przedsiębiorcą Roku 2018, zwycięzcą 16. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku w Polsce
Atos launches construction of global R&D Lab to drive innovation in Quantum Computing
Dimension Data: Technology futures in 2019 and beyond. The top five future technology trends that will transform your business in 2019
Nowa koncepcja rynku energii elektrycznej w Polsce
Supersonic Commercial Travel Begins To Take Shape At Lockheed Martin Skunk Works
World Nuclear Spotlight Poland in Warsaw
NASA, Northrop Grumman Launch Space Station, National Lab Cargo
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.