wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy





Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Rosjanie w Europie. Kto pokochał rosyjskie pieniądze 2014.07.26

Warszawa - 26 lipca 2014 - Zamrożenie wszystkich aktywów Rosjan na świecie jest niemożliwe. Padłyby banki, załamałyby się rynki nieruchomości. Zaogniająca się sytuacja wokół konfliktu na Ukrainie, zwłaszcza po zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych, może skutkować nasileniem przez Zachód sankcji wobec Rosji i najbogatszych Rosjan, zwłaszcza związanych z Kremlem. Dotychczas ucierpiało tylko kilku z nich, bo restrykcje nakierowane są raczej na przedstawicieli administracji. Ale, jak ostrzegają komentatorzy, takie kroki mogą rykoszetem uderzyć w interesy Zachodu, dlatego Zachód nie jest do nich zbyt skory. Bogacze z Federacji Rosyjskiej są bowiem najlepszymi klientami banków czy pośredników w handlu nieruchomościami. Zaostrzenie sankcji uderzyłoby też w firmy produkujące dobra luksusowe.

Jacht "Nataly", jeden z luksusowych jachtów, będących do dyspozycji prezydenta Rosji, przechodzi właśnie remont w prywatnym porcie w Livorno w Toskanii.
Choć 65-metrowa łódź to perełka w swojej klasie, stanowi zaledwie ułamek gigantycznej fortuny kontrolowanej przez Putina, który ma też ponad 20 willi, w tym XIX-wieczny zamek, flotę kilkudziesięciu samolotów i kolekcję bajecznie drogich zegarków.
Oprócz rezydencji Putin może korzystać z parku samolotowego, składającego się z 43 samolotów oraz 15 śmigłowców (dane z 2012 roku) - wśród nich znajduje się luksusowy niewielki odrzutowiec Airbus kupiony za 105 mln dolarów.
Foto: materiały prasowe
 

Warszawa – 26 lipca 2014

Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita” zamieszczamy poniżej pełny test artykułu Pani Redaktor Danuty Walewskiej, jaki ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita” w wydaniu sobotnio-niedzielnym 26-27 lipca 2014 roku.


Kto pokochał rosyjskie pieniądze


Zamrożenie wszystkich aktywów Rosjan na świecie jest niemożliwe. Padłyby banki, załamałyby się rynki nieruchomości.

Zaogniająca się sytuacja wokół konfliktu na Ukrainie, zwłaszcza po zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych, może skutkować nasileniem przez Zachód sankcji wobec Rosji i najbogatszych Rosjan, zwłaszcza związanych z Kremlem.
Dotychczas ucierpiało tylko kilku z nich, bo restrykcje nakierowane są raczej na przedstawicieli administracji.

Ale, jak ostrzegają komentatorzy, takie kroki mogą rykoszetem uderzyć w interesy Zachodu, dlatego Zachód nie jest do nich zbyt skory.
Bogacze z Federacji Rosyjskiej są bowiem najlepszymi klientami banków czy pośredników w handlu nieruchomościami.

Jacht "Nataly" to prawdziwa perełka wśród jednostek swojej klasy na świecie.
Za jego budowę trzy lata temu włoski projektant Paolo Vitelli otrzymał prestiżową nagrodę World Y-Trophy w Cannes, za "łódź powyżej 50 metrów".
Foto: materiały prasowe
 
Zaostrzenie sankcji uderzyłoby też w firmy produkujące dobra luksusowe.
Pusto zrobiłoby się w zatokach Lazurowego Wybrzeża, skąd zniknęłyby luksusowe jachty. Tylko Roman Abramowicz (14,1 mld dol. oficjalnego majątku w akcjach firm) ma tam jacht „Eclipse", za który zapłacił 250 mln euro.

Spadłyby ceny ferrari i lamborghini czekających na właścicieli na południu Francji i w Monako. I kto by płacił po 35 tys. euro za noc w luksusowym hotelu w Antibes?
Arabowie już nie są tacy rozrzutni.

Wiceprezes jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie powiedział „Rz", że dla Londynu i Wielkiej Brytanii wycofanie rosyjskich pieniędzy byłoby krachem porównywalnym z opróżnieniem kont przez Turków w bankach niemieckich.


Najbogatszy jest Putin?

Bill Browder, dyr. generalny Hermitage Capital Management, funduszu zarządzającego miliardowymi fortunami, uważa, że jednym z najbogatszych ludzi w Rosji jest Władimir Putin.
– Ma aktywa w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i innych miejscach – mówi.
Ostrożne oceny wartości zagranicznego majątku prezydenta Rosji szacują ją na przynajmniej 70 mld dolarów.

W Europie najczęstszym kierunkiem rosyjskich inwestycji jest Londyn.

– Jest bezpiecznie, istnieje solidny system bankowy, prawnicy są na miejscu, nieruchomości kupuje się bez problemów, na jasnych zasadach. Czyli wszystko jest inaczej niż w Rosji, skąd wywożą pieniądze – mówi David Forbes z agencji handlu nieruchomościami Savills.

Żony rosyjskich bogaczy potrafią w czasie jednych zakupów wydać w londyńskim Harrodsie kilkadziesiąt tysięcy funtów.
Foto: materiały prasowe
 
Rosjanie mieli udział w wywindowaniu cen na brytyjskim rynku nieruchomości.
Według Savills 20 proc. kupujących najdroższe posiadłości w Chelsea i Westminster, Knigthsbridge i Surrey to właśnie Rosjanie, którzy wydają średnio po 6,3 mln funtów.
Według Land Registry ich zakupy sięgają 600 mln funtów rocznie.

Londyńskie agencje obrotu nieruchomościami Knight Frank szacują, że w tym roku napływ rosyjskich pieniędzy na rynek brytyjskiej stolicy będzie czterokrotnie większy niż rok temu i sięgnie przynajmniej 700 mln funtów.

W Wielkiej Brytanii, wzorem innych (Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Cypr), za pieniądze można kupić jeszcze nie obywatelstwo, ale trzyletnią wizę.
Cudzoziemiec jest zobowiązany do nabycia za milion funtów brytyjskich obligacji.
Dwa lata później, jeśli tych obligacji nie sprzedał, za 10 mln funtów można dokupić prawo stałego pobytu.

„W latach 2008–2013 Rosjanie kupili 300 tysięcy takich wiz, jedną czwartą wszystkich wydanych", pisze Mark Hollingsworth w książce „Londongrad. From Russia with Cash".
A potem pieniądze idą w ruch.
W Londynie handlarze nieruchomościami czy sprzedawcy dzieł sztuki żyją z Rosjan, których żony wydają po 70 tysięcy funtów tylko podczas jednego zakupowego wypadu do Harrodsa czy Selfridges.

Korzystają też szkoły.
Według Independent Schools Council 8,3 proc. uczniów brytyjskich szkół prywatnych to Rosjanie.
To dwa razy więcej niż pięć lat wcześniej.
Wpływy z czesnego?
60 mln funtów.

Na London Stock Exchange notowanych jest 70 firm rosyjskich, wśród nich Gazprom i Sbierbank.
Ich wartość rynkowa wynosi 228 mld funtów.

Kolejnych 15 rosyjskich spółek jest na AIM, gdzie obraca się akcjami mniejszych firm, ale z perspektywami rozwoju.

Doradcy finansowi zajmujący się ofertami sprzedaży rosyjskich papierów zarabiają na tym 300 mln funtów rocznie.

W „Londongradzie" oligarchowie się rozwodzą, więc prawnicy podnieśli stawki o „rosyjską premię" – 1500 funtów za godzinę.
Słynny był rozwód właściciela klubu piłkarskiego AS Monaco Dmitrija Rybołowlewa (9,1 mld dolarów), który rozstając się z żoną Jeleną, ma jej zapłacić 4,5 mld euro.
Adwokat Romana Abramowicza za spór majątkowy między nim a zmarłym Borysem Bieriezowskim skasował 10 mln funtów.
A całkowite koszty obsługi prawnej tej awantury sięgnęły 100 mln funtów.

Były premier Tony Blair ma firmę doradzającą oligarchom w tworzeniu odpowiedniego wizerunku.
To dlatego Leon Bławatnik (9,5 mld dolarów), który po zbiciu fortuny na rosyjskiej prywatyzacji zapłacił 3,3 mld dolarów za Warner Music Group, podarował 75 mln funtów Uniwersytetowi w Oksfordzie i stworzył tam Blavatnik School of Government.
– To fantastyczny człowiek – mówi dziekan szkoły.

Władimir Potanin (14,6 mld dolarów) od dziesięciu lat daje pieniądze na cele dobroczynne.

– Całkowicie zmieniają swój wizerunek. Nie są już prymitywnymi oligarchami, ale nowoczesnymi biznesmenami – komentuje Lilit Gevorgyan z IHS Global Insight.

A jak miałoby wyglądać odebranie klubu Chelsea Romanowi Abramowiczowi?
Wydał na to hobby 59 mln funtów, a dokupił jeszcze posiadłość na Kensington za 90 mln funtów.
Pewnie ucieszyłoby się tylko kilku kibiców Chelsea, i to niekoniecznie w Londynie.


Magnes z Monako

Dmitrij Rybołowlew jest rezydentem księstwa, kupił tam klub AS Monaco i w jego finansowaniu zastąpił panującą rodzinę.

Wcześniej za posiadłość Donalda Trumpa na Florydzie zapłacił 95 mln dolarów, a za apartament La Belle Epoque w Monako 300 mln dolarów oraz 88 mln dolarów za prezent dla córki Jekateriny – grecką wyspę Skorpios.

Monako jest jednym z ulubionych miejsc rosyjskich oligarchów.
Foto: materiały prasowe
 
Monako nie ujawnia statystyk dotyczących cudzoziemców mieszkających na stałe w księstwie, ale w sierpniu 30 proc. z nich stanowią Rosjanie.

– Bez nich latem Monako byłoby opustoszałe i wiele firm znalazłoby się na skraju bankructwa – mówi Kevin Bonnie, dyrektor International Yacht Collection w Monako.

Glenn Weiss, prawnik specjalizujący się w kontraktach na wynajem i sprzedaż jachtów, tłumaczy tę skłonność Rosjan tak:
– W czasach carskich kursował pociąg Moskwa–Nicea. Ta tradycja się tylko umocniła. To dlatego w pobliskim Cap Ferrat zbudowali tyle willi. Mają blisko do Monako, które stało się marką luksusową, a dla Rosjan to bardzo ważne.


Holendrzy polecają Szwajcarię

Giennadij Timczenko (15,3 mld dol.), Andriej Kliczas (3,2 mld dol.), Wasilij Anisimow (7,3 mld dol.), Jurij Schefler (8,4 mld dol.), Władimir Ioricz (5,2 mld dol.), Wiktor Vekselberg (17,1 mld dol.), Dimitrij Jakubowski (4,2 mld dol.), Rinat Achmetow (5,1 mld dol.), Wiaczesław Kantor (3,2 mld dol.) – to kilku z grupki najbogatszych Rosjan, którzy zainwestowali w Szwajcarii i mogli się tam osiedlić.

To tutaj najprawdopodobniej dotrą rosyjskie pieniądze, jeśli okaże się, że londyńskie City nie jest tak bezpieczne, jak było dotąd.
Ich inwestowaniem w Szwajcarii najczęściej zajmuje się holenderska kancelaria prawna Buren van Vezen Guelen.
A według „Tages Anzeiger" szwajcarskie banki pod koniec 2012 roku miały depozyty rosyjskie warte 13,8 mld franków szwajcarskich.

Siedziba Bank of Cyprus.
Kiedy rosyjskie władze zachęcały, żeby zagraniczne lokaty sprowadzić do kraju, Rybołowlew i jego sześciu kolegów ratowali cypryjski bank. Kiedyś mieli w nim tylko depozyty, teraz stali się akcjonariuszami i zasiadają w radzie dyrektorów.
Foto: materiały prasowe Bank of Cyprus
 
Wcześniej bezpiecznym miejscem do parkowania majątków był Cypr.
Tam stracił i zarobił Rybołowlew, który w 2012 roku podczas cypryjskiego kryzysu finansowego współpracował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i rządem w Nikozji i na ich sugestię brał udział w podwyższeniu kapitału Bank of Cyprus (BOC).

Kiedy rosyjskie władze zachęcały, żeby zagraniczne lokaty sprowadzić do kraju, Rybołowlew i jego sześciu kolegów ratowali cypryjski bank.

– To paradoksalne. W czasie, kiedy Bruksela uważała, że stworzyła pakiet pomocowy dla Cypru, który pozwoli pozbyć się Rosjan z wyspy, stało się dokładnie odwrotnie. W tej chwili jesteśmy całkowicie zależni od Rosjan – mówi Alexandros Apostolides, ekonomista z European University Cyprus.
– Kiedyś mieli u nas tylko depozyty, teraz stali się akcjonariuszami i zasiadają w radzie dyrektorów – dodaje.

Ale część rosyjskich pieniędzy uciekła z Cypru.
W pierwszych trzech miesiącach 2013 roku bezpośrednie inwestycje Rosjan na Wyspach Dziewiczych wzrosły ośmiokrotnie – do 31,66 mld dolarów.
W tym samym czasie z Cypru odpłynęło – według Moody's – 21,13 mld dolarów.
Ale i tak 60 proc. akcji BOC banku należy do Rosjan.


Kupowanie Riwiery

Michaił Prochorow (10,9 mld euro) kupił Villa Leopolda w Villefranche-sur-Mer za 400 mln euro.
Z tytułu tej transakcji zapłacił 3,9 mln euro podatku, czyli tyle, ile wynosi roczny budżet miejscowości.
Szalva Czigirinski (nie ma go na liście „Forbesa") za 250 mln euro kupił Villa Marina Irina w Cap Martin.

„Rosjanie wykupią Riwierę!" – alarmował już w 2008 roku „Riviera Times".
Gazeta pisała o Rosjanach kupujących wina po 10 tys. euro za butelkę po to, żeby wypić kieliszek.

Willa Leopolda, Riwiera Francuska – wartość 506 mln dolarów.
Foto: materiały prasowe
 
Włoska „La Stampa" opisała historię w Beaulieu-sur-Mer, gdzie oligarcha kupił willę i przeszkadzał mu przejeżdżający pociąg.
Wysłał więc prawnika, który miał zaoferować 100 mln euro za przeniesienie torów w inne miejsce.

W Saint-Jean Cap Ferrat jego kolega kupił willę baronowej Beatrice Ephrussi de Rotschild. Chciał ją przebudować i dodać 500 metrów kwadratowych powierzchni.
Mer miasta sprzeciwił się, bo w okolicy nie wolno budować domów wyższych niż latarnia morska z czasów Napoleona III.
Rosjanin zaoferował więc 15 mln euro na podwyższenie latarni.

Rosjanie nie kupują na francuskiej Riwierze posiadłości za mniej niż 15 mln euro.
Uznaniem cieszą się takie po 110 mln euro i więcej. I miejscowi nie chcą, by to się zmieniło.


Nerwowe dni oligarchów

Najbogatsi Rosjanie, którzy ulokowali majątki za granicą, liczą, ile stracą na sankcjach Zachodu.

– Dojdzie do nerwowych transferów kapitału. Oligarchowie bardziej się boją sankcji za działania Rosji na Ukrainie niż samego Putina – mówi „Rz" Igor Bunin, szef moskiewskiego Center for Political Technology.
– Dla finansowej elity rosyjskiej to prawdziwy horror – dodaje.

Oligarchowie już zaczynają odczuwać skutki zachodnich sankcji, mimo że jak dotąd są one dość łagodne i nie są wymierzone w ich interesy.

Koncernowi OAO Novatek ubyły 3 mld dolarów z wyceny rynkowej po tym, jak USA zablokowały mu możliwość emisji obligacji o terminie wykupu dłuższym niż trzy miesiące. Współwłaścicielem firmy jest Giennadij Timczenko, przyjaciel Władimira Putina.

Invest Capital Bank braci Arkadija i Borysa Rotenbergów, którzy trenowali z Putinem judo, stracił prawo finansowania transakcji z partnerami z USA.

Rosyjscy bogacze obawiają się też nowych restrykcji, choć Zachód wcale się do nich nie kwapił.
Nic dziwnego.
Rosjanie nie od dziś są najlepszymi klientami. Zarówno jeśli chodzi o najdroższe hotele, jak i najbardziej ekskluzywne nieruchomości.

Najbardziej bolesny, ale na razie bardzo mało prawdopodobny, byłby cios w ich interesy w największym centrum finansowym Europy, czyli w londyńskim City, bądź na tamtejszej giełdzie, gdzie notowanych jest 70 firm z Rosji.

Czemu rosyjskie pieniądze najszerszym strumieniem płyną do Londynu?

– Bo jest bezpiecznie, nieruchomości drożeją, można dobrze wykształcić dzieci – mówi „Rz" wiceszef jednego z największych światowych banków inwestycyjnych. Anonimowo, bo jego bank – amerykański – nadal działa w Rosji.

Londyńskie City.
Brytyjczycy nie będą popierać sankcji w handlu albo jakichkolwiek takich, które mogłyby uderzyć w City.
Foto: materiały prasowe
 
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko od początku kryzysu na Ukrainie Rosjanie wywieźli z kraju 70 mld dolarów.
Dla porównania 15 najbogatszych ma majątek (obligacje i akcje) wart 206 mld dolarów. Plus nieruchomości, lokaty bankowe, w złocie, jachty, luksusowe auta.
A w ciągu dziesięciu lat firmy z Rosji zainwestowały za granicą 128 mld dolarów.


Brytyjczycy chronią City

Kiedy wprowadzano pierwszą falę sankcji przeciwko Rosji, brytyjski fotoreporter Steve Back, który wyspecjalizował się w robieniu zdjęć tajnych dokumentów, jakie niosą ministrowie na spotkanie z premierem, skopiował negocjacyjne wytyczne.

Dokument niósł któryś z niższych urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Według tych wytycznych stanowisko Wielkiej Brytanii przedstawiało się następująco:

– nie popierać sankcji w handlu albo jakichkolwiek takich, które mogłyby uderzyć w City,

– wesprzeć razem z innymi krajami UE restrykcje wizowe/zakazu wjazdu dotyczące przedstawicieli rosyjskiej administracji,

– zniechęcać do jakichkolwiek akcji NATO,

– współpracować z UE w kwestii alternatywnych dostaw gazu dla Ukrainy, gdyby Rosja zdecydowała się na ich odcięcie,

– groźby pod adresem Rosji powinny być używane w prywatnych kontaktach, a oświadczenia publiczne powinny być łagodniejsze,

– wyrazić gotowość do współtworzenia pakietu pomocy technicznej; najlepiej to robić z Niemcami,

– popierać misję OBWE bądź ONZ, która monitorowałaby Krym i wschodnią Ukrainę,

– naciskać na sekretarza generalnego ONZ, żeby zmusić Rosję do udziału w rozwiązaniu konfliktu ukraińskiego,

– zaakceptować pomysł szczytu UE w sprawie Ukrainy, przygotować się do ograniczenia kontaktów gospodarczych z Rosją, ale nie w taki sposób, który mógłby być niekorzystny dla brytyjskiej gospodarki.

Musimy być pewni, że koszty sankcji bardziej ugodzą w Rosję niż w kogokolwiek innego.


Autor:  Danuta Walewska


Źródło: „Rzeczpospolita

www.rp.pl  



ASTROMAN Magazine - 2014.07.22

Prof. Robert Gwiazdowski: Hipokryzja podatkowa

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1761  


ASTROMAN Magazine - 2014.07.21

Alexander Dibelius: W przyszłości Polska, oprócz Francji i Niemiec, będzie ostoją stabilności Unii Europejskiej i euro

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1760  


ASTROMAN Magazine - 2014.07.18

Prof. Michał Kleiber: Polsce potrzebne jest radykalne centrum

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1758  


ASTROMAN Magazine - 2014.04.05

Polska utrzymała pozycję lidera jako najatrakcyjniejsze państwo dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1693  


ASTROMAN Magazine – 2014.04.02

Bronisław Komorowski, Prezydent RP: Gospodarki Niemiec, Francji i Polski wytwarzają razem 40 procent PKB Unii Europejskiej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1689  


ASTROMAN Magazine – 2014.03.26

Mark Weinberger: Europa tłumi przedsiębiorczość i innowacyjność

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1683  


ASTROMAN Magazine – 2014.03.23

Premier Matteo Renzi redukuje podatki i administrację państwową, dofinansowuje biednych i przedsiębiorczych Włochów

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1681  


ASTROMAN Magazine - 2014.03.10

Prezydent RP Bronisław Komorowski: Zadaniem dla gospodarki jest wysoki wzrost PKB i eksportu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1672  


ASTROMAN Magazine - 2014.02.05

Raport Warsaw Enterprise Institute: Warunki prowadzenia firm w Polsce 2014

https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1651  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.20

Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski w Krakowie 6-7 lutego 2014

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1638  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.03

Prof. Michał Kleiber: Filar przyszłego świata

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1629  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.01

Prof. Krzysztof Rybiński: Finansowi niewolnicy XXI wieku

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1535  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.18

Prof. Krzysztof Rybiński: Patriotyzm ekonomiczny w umysłach ludzi

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1522  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.03

Prof. Krzysztof Rybiński: Jak pomóc innowacyjnym ludziom tworzyć wielkie firmy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1505  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.01

Prof. Krzysztof Rybiński: Wielka manipulacja

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1504  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.09

Prof. Andrzej Koźmiński: Hipokryzja i medycyna

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1493  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.03

Dr Hubert Janiszewski: Hydra biurokracji fiskalnej pożera coraz większy obszar przedsiębiorczości Polaków

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1487  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.12

Premier Japonii Shinzo Abe: Trzy strzały wzrostu gospodarczego mają skierować Japonię ku przyspieszonemu rozwojowi

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1480  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.09

Prof. Krzysztof Rybiński: Patriotyzm ekonomiczny

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1476  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.09

Dr Andrzej Sadowski: Polsce dyktuje się co powinna chcieć, zamiast tego, co jest jej potrzebne

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1475  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.25

Prof. Leszek Balcerowicz: Wszystkie partie powinny zająć się poprawą warunków do pracy i przedsiębiorczości

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1466  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.12

Dr Andrzej Sadowski: Demokracja w Polsce stała się ustrojem, w którym realną władzę sprawuje biurokracja

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1462  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.12

Pomyśl o Przyszłości: 21 powodów dlaczego nie możemy dogonić Zachodu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1461  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.05

Wally Olins: Polska na tle świata musi się wyróżniać w każdej dziedzinie, potrzebuje osobowości i własnego stylu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1458  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.03

Jan Gmurczyk: Dbajmy o przedsiębiorców i odczarujmy rynek pracy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1455  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.03

Prof. Leszek Balcerowicz: Potrzebujemy strażników wolności gospodarczej i społecznej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1454  


ASTROMAN Magazine - 2013.04.08

Jak zwiększyć konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1439  


ASTROMAN Magazine - 2013.02.20

Prof. Andrzej Koźmiński: Armia okupacyjna jest w Polsce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1412  


ASTROMAN Magazine - 2013.02.16

Robert Gwiazdowski: To nie pieniądze z Unii Europejskiej są podstawą rozwoju Polski

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1409  



ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).



wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.