wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy





Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Damon Wilson: Powstaje globalny sojusz gospodarczo-polityczny USA i Europy 2014.06.13

Wrocław Global Forum 2014 - 13 czerwca 2014 - Waszyngton i Bruksela zainicjowały prace na rzecz utworzenia najpotężniejszego w historii sojuszu gospodarczo-politycznego. Według planów, ma on być oparty na transatlantyckiej strefie wolnego handlu i NATO, którego "europejskim filarem" mogłaby stać się Unia Europejska. Założenia tego geostrategicznego projektu przedstawił w rozmowie z Onetem Damon Wilson, wiceprzewodniczący Atlantic Council. W jego opinii, ważnym elementem sojuszu będzie także unia energetyczna promowana przez Donalda Tuska. "Odważna decyzja premiera Polski budzi podziw, a realizacja tego pomysłu to obecnie najważniejsze zadanie dla Unii Europejskiej" - ocenił Damon Wilson w rozmowie z Onetem.

Damon Wilson i Przemysław Henzel
Foto dzięki uprzejmości portalu Onet.pl
 

Wrocław Global Forum 2014 – 13 czerwca 2014

Dzięki uprzejmości portalu Onet.pl zamieszczamy poniżej pełny tekst wywiadu redaktora Przemysława Henzela z Damonem Wilsonem, wiceprzewodniczącym Atlantic Council.

Waszyngton i Bruksela zainicjowały prace na rzecz utworzenia najpotężniejszego w historii sojuszu gospodarczo-politycznego.
Według planów, ma on być oparty na transatlantyckiej strefie wolnego handlu i NATO, którego "europejskim filarem" mogłaby stać się Unia Europejska.

Założenia tego geostrategicznego projektu przedstawił w rozmowie z Onetem Damon Wilson, wiceprzewodniczący Atlantic Council.

W jego opinii, ważnym elementem sojuszu będzie także unia energetyczna promowana przez Donalda Tuska.


„Odważna decyzja premiera Polski budzi podziw, a realizacja tego pomysłu to obecnie najważniejsze zadanie dla Unii Europejskiej” - ocenił Damon Wilson w rozmowie z Onetem.


Foto dzięki uprzejmości portalu UE
 
Z Damonem Wilsonem, wiceprzewodniczącym Atlantic Council, rozmawia Przemysław Henzel.


Przemysław Henzel: Jakie warunki są konieczne, by Unia Europejska stała się pełnoprawnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na forum globalnym? Jak na razie rozwijamy Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa, ale, na dobrą sprawę, jest to dopiero próba wspólnych europejskich działań na forum światowym.

Damon Wilson: Stanom Zjednoczonym o wiele łatwiej jest realizować cele w polityce międzynarodowej, jeśli wcześniej uzgodnimy nasze działania z UE.
Mamy wspólne i pokrywające się interesy, podzielamy także wspólne wartości.
Europa to najważniejszy sojusznik USA - w obecnej sytuacji przede wszystkim za pośrednictwem NATO.
Chcemy, by Europa rozwijała jeszcze bliższe relacje z Waszyngtonem w bardziej dojrzały sposób.
Chcemy, by Unia była bardziej pewna siebie oraz swojej przyszłości, nie powinna prezentować także jakiegokolwiek niezdecydowania w swoich działaniach.
Wybór wysokiego komisarza ds. spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w osobie Catherine Ashton był sygnałem dla Waszyngtonu, że Unia Europejska chce być poważnym partnerem na forum światowym.

Postęp w odniesieniu do najważniejszych obecnie wyzwań na arenie międzynarodowej umożliwiłby nam połączenie Unii Europejskiej i NATO w znacznie szerszym zakresie.
Stany Zjednoczone, właściwie, nie mają formalnego sojuszu z Unią Europejską.
Uważam, że UE ostatecznie powinna stać się stroną Traktatu o NATO.
Może tak mogłoby się stać w ciągu najbliższych 10 lat.


Z powodu kryzysu na Ukrainie, głównym "forum" relacji transatlantyckich jest obecnie NATO. Jaka, Pańskim zdaniem, powinna być polityka USA wobec Sojuszu w kontekście ostatnich wydarzeń?

Władimir Putin nadał cel naszym działaniom.
Przed kryzysem ukraińskim wszyscy zastanawialiśmy się, czym w istocie będzie NATO po zakończeniu operacji w Afganistanie.
Kilka miesięcy temu jednak Putin skłonił nas do skoncentrowania się z powrotem na realnych wyzwaniach.
Powinniśmy zacząć od samego trzonu NATO, przypominając o charakterze zobowiązań Sojuszu, które przede wszystkim mówią, że atak na jednego członka NATO jest traktowany jako atak na wszystkich.

Istotą "powrotu do korzeni" jest stałe wypełnianie zobowiązań sojuszniczych wobec wszystkich członków Sojuszu.
To dlatego Barack Obama złożył wizytę w Warszawie, a do Polski i państw bałtyckich trafiły dodatkowe myśliwce F-16 oraz żołnierze co, po raz kolejny, było wniesieniem wkładu do bezpieczeństwa europejskiego.
Nowa inicjatywa Obamy, ogłoszona w Polsce, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Europie.
Pytaniem dla nas jest czy nasz ruch spowoduje podobną reakcję Europy w zakresie dbania o własne bezpieczeństwo.
Polska powiedziała nam "tak", zobaczymy teraz, co zrobią inne państwa Unii Europejskiej.


Czy jest szansa by w najbliższych latach na terytorium Polski i państw bałtyckich zostały zbudowane bazy, w których mogliby stacjonować amerykańscy żołnierze?

Jestem tego prawie pewien.
Ale NATO niekoniecznie musi budować nowe bazy "od zera", ponieważ można oprzeć się na instalacjach już istniejących w Polsce; to właśnie one mogłyby stać się częścią infrastruktury Sojuszu, co do których amerykańskie zobowiązania miałaby stały charakter.
Polskie instalacje wojskowe należałoby więc rozbudować zgodnie ze standardami NATO, dzięki czemu siły zbrojne USA, a także siły państw europejskich, mogłyby stacjonować w Waszym kraju na trwałej zasadzie.

Najważniejsze, że podjęliśmy już pierwsze działania w tym kierunku.
To odpowiednia chwila, by Sojusz rozbudował swoją infrastrukturę na Wschodzie.
Bez zbędnego prowokowania powinniśmy pokazać, że myślimy poważnie o obronie naszych państw.
Nadszedł czas, by rozmieścić żołnierzy w Polsce, państwach bałtyckich i Rumunii, nadszedł czas, by dać jasny sygnał, że zabezpieczamy granice państw członkowskich Sojuszu.


A jaki rozmiar, Pana zdaniem, powinna przybrać obecność amerykańskich sił zbrojnych w Polsce? Mówimy o brygadzie czy raczej o kompanii?

Rozmiar tej obecności zbrojnej będzie przedmiotem szczegółowych rozmów pomiędzy zainteresowanymi państwami.
Jak na razie, mamy pierwsze oznaki wzmacniania amerykańskiej obecności zbrojnej w Polsce i państwach bałtyckich.
Obecność ta będzie podlegać ewolucji.
Prezydent Obama nakazał przegląd zdolności sił zbrojnych w Europie, tak więc logiczną konsekwencją powinno być ustalenie, jakie konkretnie siły mogłyby stacjonować w sposób stały w środkowo-wschodniej części kontynentu europejskiego.
Moim zdaniem, potrzebna jest obecność amerykańskich sił zbrojnych w Polsce i państwach bałtyckich, budujemy także dwie bazy w Rumunii.


Donald Tusk promuje ideę unii energetycznej w ramach Unii Europejskiej. Czy Stany Zjednoczone powinny wesprzeć tę inicjatywę np. w drodze sprzedaży skroplonego gazu ziemnego państwom europejskim?

Odważna decyzja premiera Polski budzi podziw.
To czas, by UE traktowała energię jako bardziej spójną strategię i politykę, dzięki której państwa europejskie nie pozwolą, by Gazprom "przejął" Bułgarię i Węgry.
Unia Europejska powinna występować wobec Gazpromu jako całość.
Pomysł premiera Tuska musi zostać zrealizowany, to jest obecnie najważniejsze zadanie stojące przed Europą.

Amerykanie mogą odgrywać w tym procesie rolę pomocniczą, poprzez wykorzystanie posiadanych już teraz możliwości.
Podjęliśmy pierwsze działania dotyczące zgody na eksport surowców energetycznych.
To zajmie trochę czasu, ale proces ten już się rozpoczął.
Surowce energetyczne z USA będą trafiać na rynek światowy, a więc będą mieć także wpływ na poziom cen na tym rynku.
Uważam, że sprzedaż tych surowców ułatwi zawarcie negocjowanego obecnie porozumienia TTIP.


Michael Froman, U.S. Trade Representative – szef amerykańskiego zespołu negocjatorów TTIP.
Foto dzięki uprzejmości
the U.S. Trade Representative
 
TTIP ma charakter ekonomiczny, ale po jego zawarciu powstanie transatlantycka strefa wolnego handlu, która będzie miała z pewnością także wymiar polityczny. W ten sposób powstanie najpotężniejszy sojusz ekonomiczno-polityczny XXI wieku, biorąc pod uwagę choćby potencjał gospodarczy czy militarny.


Absolutnie tak.
TTIP dla USA to projekt geostrategiczny, a nie projekt czysto ekonomiczny.
Chodzi o zbliżenie dwóch największych gospodarek świata i wypracowanie wspólnych globalnych standardów.
Jeśli uda nam się uzgodnić normy w handlu wzajemnym i narzędzia, przy pomocy których realizujemy nasza politykę, polepszy to naszą pozycję pod względem konkurencyjności w wymiarze globalnym.
W ten sposób powstaną standardy, które zmienią obowiązujące obecnie zasady globalne, dzięki czemu inne kraje będą musiały dostosować się do nas.
TTIP to część powstającego globalnego systemu wolnego handlu, którego elementem jest np. NAFTA.
System taki, skupiony wokół państw przywiązanych do wolnego i uczciwego handlu, zapewni rozwój gospodarczy oraz przyczyni się do większej transparentności.
Do tych reguł będą musiały także dostosować się takie kraje jak Chiny czy Rosja, które nie będą mogły korzystać już ze swoich typowych praktyk.


Jak ważne jest utworzenie transatlantyckiej strefy wolnego handlu w kontekście działań Rosji i Chin, które rzucają coraz bardziej zdecydowane wyzwanie Stanom Zjednoczonym i Europie?

Nasz sojusz z Europą jest krytycznie ważny pod kątem poprawnego ułożenia naszych relacji w rejonie Azji.
Ważne jest to, że Pekin i Moskwa zobaczą, iż Europa i USA pracują razem, razem stawiając czoła wszelkim wyzwaniom.
To pewnie dlatego jest to tak boleśnie odbierane przez oba te państwa, tym bardziej że już teraz nie tolerujemy np. zachowań polegających na agresji wobec innych krajów.
W każdym razie, nie chcemy wkraczać na drogę konfliktu z Rosją i Chinami, chcemy by te państwa stały się odpowiedzialnymi członkami społeczności międzynarodowej, a stając się częścią globalnego systemu opartego o transparentność i rządy prawa będą mogły one również korzystać z globalnej prosperity.

Konfrontacja Stanów Zjednoczonych z Chinami i Rosją nie jest nieunikniona.
Państwa te powinny grać zgodnie z naszymi zasadami, bo obecnie działania Putina to naruszenie międzynarodowych reguł.


Czy możliwa jest integracja wojskowa pomiędzy USA a państwami europejskimi? Może dzięki transferowi technologii wojskowych ze Stanów Zjednoczonych Europa zmieniłaby swoje podejście do interwencji zagranicznych?

To bardzo ważne zagadnienie, ale żadne decyzje w tym zakresie nie zostały jeszcze przesądzone.

Po pierwsze, chcielibyśmy zwiększenia inter-operacyjności na polu walki pomiędzy siłami zbrojnymi USA, Kanady i państw europejskich.
Dobrym krokiem w tym kierunku były misje zbrojne w Afganistanie i Iraku, które wzmocniły i pogłębiły naszą współpracę.

Po drugie, USA mogą wesprzeć Europę w zakresie inwestycji, transferu technologii i know-how.
Co prawda, przyprawia to polityków w USA o ból głowy, ponieważ mamy rygorystyczne przepisy w zakresie produkcji i sprzedaży broni, ale musimy podjąć wysiłki, by część najnowszych technologii była dostępna dla naszych najbliższych sojuszników.

Po trzecie, najważniejsza jest bardziej radykalna integracja sił zbrojnych państw europejskich.
Możemy sobie wyobrazić na przykład, że Europa w końcu stworzy jednolite siły powietrzne, których bazy mogłyby także znaleźć się w Polsce.
Ten cel jest wprawdzie odległy, ale powinniśmy już teraz podjąć bardziej zdecydowane działania na rzecz jego realizacji.


Czyli Unia Europejska mogłaby stać się "europejskim filarem" NATO? Takie pomysły pojawiają się od lat, ale wydaje się, że dopiero teraz integracja europejska, po raz pierwszy w historii, stwarza konkretną szansę na realizację takiego scenariusza.

Osobiście jestem wielkim zwolennikiem integracji wojskowej pomiędzy państwami Europy, a także szerzej - w ramach NATO.
Waszyngton, ze swojej strony, wspiera bardzo mocno takie działania, ale w Europie podejmowanie decyzji tego typu jest mocno związane z decyzjami rządów poszczególnych państw narodowych.
W Unii Europejskiej co jakiś czas powstają różne pomysły.
Wyzwaniem w sferze wojskowej jest opracowanie wspartej konkretnymi środkami wspólnej polityki obronnej, ale osiągniecie tego celu utrudnia, jak na razie, brak spójnej strategii bezpieczeństwa państw tworzących Unię Europejską.


Foto dzięki uprzejmości portalu UE
 
Damon Wilson, wiceprzewodniczący think tanku Atlantic Council, był jednym z gości Wrocław Global Forum 2014.

Tegoroczna konferencja poświęcona była sferze bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście relacji transatlantyckich.

Jednym z przewodnich tematów podjętych przez zaproszonych gości był kryzys ukraiński.

Współorganizatorem spotkania był Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, a jednym z panelistów był jego dyrektor Marcin Zaborowski.


Źródło: Onet.pl - Wrocław Global Forum 2014

http://wiadomosci.onet.pl/  



ASTROMAN Magazine - 2014.06.06

Szczyt G7: bezpieczeństwo energetyczne geopolitycznym priorytetem najwyższej wagi

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1724  


ASTROMAN Magazine – 2014.05.23

VI Europejski Kongres Gospodarczy 2014: Bezpieczeństwo i solidarność w energetyce zamiast lansowanej doktryny

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1717  


ASTROMAN Magazine - 2014.04.12

Nowy klimat w europejskiej debacie o energetyce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1694  


ASTROMAN Magazine - 2014.04.02

Bronisław Komorowski, Prezydent RP: Gospodarki Niemiec, Francji i Polski wytwarzają razem 40 procent PKB Unii Europejskiej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1689  


ASTROMAN Magazine – 2014.04.02

Sigmar Gabriel, Wicekanclerz Niemiec: Francja, Niemcy i Polska będą forsowały w Europie hasła reindustrializacji

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1688  


ASTROMAN Magazine – 2014.04.02

Arnaud Montebourg, Francja: Konieczny jest system wsparcia dla sektora przemysłowego Unii Europejskiej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1687  


ASTROMAN Magazine – 2014.03.26

Mark Weinberger: Europa tłumi przedsiębiorczość i innowacyjność

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1683  


ASTROMAN Magazine – 2014.03.24

Europejski think-tank Bruegel w Brukseli: Unia Europejska mogłaby w ciągu roku zrezygnować z rosyjskiego gazu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1682  


ASTROMAN Magazine – 2014.03.23

Premier Matteo Renzi redukuje podatki i administrację państwową, dofinansowuje biednych i przedsiębiorczych Włochów

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1681  


ASTROMAN Magazine – 2014.02.01

Paweł Olechnowicz: Energetyczne wyzwania Europy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1646  


ASTROMAN Magazine – 2014.01.20

Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski w Krakowie 6-7 lutego 2014

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1638  


ASTROMAN Magazine – 2013.07.09

First round of EU-US Transatlantic Trade and Investment Partnership negotiations starts

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1494  



ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).



Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, PhD.


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.