wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Elektrownie jądrowe: tanie, bezemisyjne i bezpieczne 2014.05.15

Katowice - 15 maja 2014 - Elektrownie jądrowe mogą być filarem polityki energetycznej UE: to bezemisyjne źródła energii zwiększające bezpieczeństwo energetyczne. Choć budowa elektrowni jądrowych jest bardzo droga, to bardzo niskie są koszty ich eksploatacji. Na świecie jest realizowanych wiele projektów jądrowych: od Azji, poprzez Afrykę aż do innych państw Europy. Elektrownie jądrowe są jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w UE: w 2011 roku wyprodukowano z nich 27,6 proc. energii w UE. Odpowiednio pokierowany i przygotowany potencjał polskich przedsiębiorstw może być wykorzystany prze realizacji projektów jądrowych w Polsce i nie tylko. - wskazywano w trakcie panelu "Energetyka atomowa w UE", jaki odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Elektrownie jądrowe są jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w Unii Europejskiej: w 2011 roku wyprodukowano z nich 27,6 proc. energii w UE.
GE Hitachi od ponad 50 lat dostarcza zaawansowane technologie dla energetyki jądrowej. Trzy główne linie produktów to: zaawansowane technologie reaktorów jądrowych, usług i cyklu paliwowego
.
Foto dzięki uprzejmości
GE Hitachi
 

Katowice – 15 maja 2014

Elektrownie jądrowe mogą być filarem polityki energetycznej Unii Europejskiej: to bezemisyjne źródła energii zwiększające bezpieczeństwo energetyczne.

Choć budowa elektrowni jądrowych jest bardzo droga, to bardzo niskie są koszty ich eksploatacji – wskazywano w trakcie panelu „Energetyka atomowa w UE”, jaki odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
.

„Energetyka jądrowa doskonale wpisuje się w trzy filary polityki energetycznej UE: zrównoważony rozwój, konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne”przekonywał Tomasz Nowacki, zastępca dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki.

Obecnie w Wielkiej Brytanii ma powstać wiele nowych bloków jądrowych, we Francji trwa budowa bloku jądrowego, w Finlandii także trwa budowa bloku jądrowego i przygotowywane są kolejne projekty.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi
 
Tomasz Nowacki zwrócił uwagę na szczególne znaczenie elektrowni jądrowych jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego.


„Można Ukrainie odciąć gaz i ropę ale nie można odciąć energii z elektrowni jądrowych, ponieważ Ukraina zgromadziła zapas paliwa jądrowego do 2020 roku. Na Ukrainie są elektrownie jądrowe, które nie pracują na paliwie rosyjskim tylko na paliwie dostarczonym przez koncern Westinghouse”wskazał Tomasz Nowacki.

Na Ukrainie ponad 30 procent energii pochodzi z elektrowni jądrowych.

Podkreślił, że elektrownie jądrowe to jedyne bezemisyjne źródło energii elektrycznej mogące pracować w podstawie obciążenia systemu elektroenergetycznego.

Tomasz Nowacki przypomniał, że większość państw w UE wykorzystuje energię jądrową.

Ostatnio dołączyła do tego grona Chorwacja, która co prawda na swoim terytorium nie ma elektrowni jądrowej, ale posiada 50 procent udziałów w elektrowni jądrowej Krško w Słowenii.

Centralne Laboratorium w Sellafield jest sztandarowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii.
Foto dzięki uprzejmości NNL
 

Szansa dla polskiego przemysłu

Polska nie jest wyjątkiem, że chce zbudować u siebie elektrownię jądrową.

Na świecie jest realizowanych wiele projektów jądrowych: od Azji, poprzez Afrykę aż do innych państw Europy.

„Poza niektórymi krajami, energetyka jądrowa jest mile widziana w Unii Europejskiej”podkreślił Ziemowit Iwański, dyrektor wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy.

Ziemowit Iwański poinformował, że GE Hitachi Nuclear Energy przygotowuje się do budowy dwóch bloków jądrowych w Wielkiej Brytanii i wciąż liczy na budowę bloku na Litwie.

Iwański przewiduje, że zapadnie decyzja o budowie kolejnych bloków jądrowych w Szwecji. Widzi także spore szanse przed rozwojem swojej firmy w Polsce.

„Jesteśmy już obecni w polskiej energetyce. Hitachi buduje blok na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice a GE dostarcza turbiny gazowe do budowanych bloków w Stalowej Woli i Włocławku”przypomniał Ziemowit Iwański.

Zwrócił uwagę, że 50 procent wartości budowy elektrowni jądrowej można wykonać przy pomocy lokalnego przemysłu i lokalnych firm budowlanych.

„Jeżeli mówimy, że budowa elektrowni jądrowej jest drogim projektem, to trzeba wziąć pod uwagę, że przy sprzyjających warunkach połowę wydanej kwoty może zarobić kraj, w którym ta inwestycja jest realizowana”zapewnił Ziemowit Iwański.

To leżało u podtraw pomysłu budowy wielu bloków jądrowych w Wielkiej Brytanii, gdzie jest przygotowany przemysł, który będzie realizował budowę tych bloków.

Ziemowit Iwański przekonywał, Polska ma bardzo duży potencjał do wykorzystania przy budowie bloków jądrowych.
Co prawda nie ma w Polsce firm produkujących urządzenia jądrowe, ale są firmy budowlane i stoczniowe, które mogą produkować moduły, jeżeli elektrownia jest budowana w technologii modularnej.

Ponadto jest Rafako, czyli jedyna w Polsce fabryka, które może produkować dowolne rodzaje wymienników ciepła.


Odpowiednio pokierowany i przygotowany potencjał polskich przedsiębiorstw może być wykorzystany prze realizacji projektów jądrowych w Polsce i nie tylko.

Uproszczony model reaktora PRISM.
Reaktor PRISM składa się z szeregu modułów, które mogą być wytwarzane przez lokalne przedsiębiorstwa budowlane, energetyczne i stoczniowe, co znacznie obniża koszty realizacji elektrowni jądrowej, jeżeli elektrownia jest budowana w technologii modularnej
.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi
 

Drogo, ale tanio

„Musimy zwrócić uwagę na specyfikę elektrowni jądrowej, która jest bardzo różna od elektrowni konwencjonalnych. Paradoksalnie, jest ona trochę podobna do źródeł odnawialnych: jest duży wydatek na początku i niskie koszty eksploatacji”stwierdził Dariusz Marzec, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGE Polska Grupa Energetyczna.

Dariusz Marzec wyjaśnił, w przypadku elektrowni konwencjonalnej około 60 procent kosztów operacyjnych stanowią koszty paliwa.
W przypadku elektrowni jądrowej niezbędny jest duży wydatek na początku, ale w okresie eksploatacji koszty spadają.

Stosunkowo niewielkie są koszty zakupu paliwa jądrowego, przy jego dość dużej dostępności.
Dariusz Marzec przekonywał, że paliwo jądrowe można kupić niemal w 20 krajach świata, nie ma problemów z jego transportem.

Dariusz Marzec wskazał, że obecnie w Unii Europejskiej najtańsza energia dla odbiorców indywidualnych i przemysłu nie jest w krajach, które odchodzą od energii jądrowej lub stawiają na masowy rozwój energetyki odnawialnej, tylko w tych państwach, które eksploatują elektrownie jądrowe.

Pozyskanie pieniędzy na budowę elektrowni jądrowej jest jednak sporym wyzwaniem.

W Wielkiej Brytanii rząd i francuski koncern EDF ustaliły system cen różnicowych, który ma być gwarantem opłacalności budowy bloku jądrowego w elektrowni Hinkley Point C.

Systemem kontraktów różnicowych, jednak z różnymi wysokościami cen energii, w Wielkiej Brytanii mają być objęte także inne projekty jądrowe a także m.in. źródła odnawialne.

Obecnie toczą się negocjacje pomiędzy brytyjskim rządem a Komisją Europejską w sprawie oceny i ewentualnego zatwierdzenia kontraktów różnicowych.

Blok mocy PRISM
Obecnie w Unii Europejskiej najtańsza energia dla odbiorców indywidualnych i przemysłu nie jest w krajach, które odchodzą od energii jądrowej lub stawiają na masowy rozwój energetyki odnawialnej, tylko w tych państwach, które eksploatują elektrownie jądrowe.
Elektrownie jądrowe mogą być filarem polityki energetycznej Unii Europejskiej: to bezemisyjne źródła energii zwiększające bezpieczeństwo energetyczne
.
Foto dzięki uprzejmości GE Hitachi
 
„Komisja Europejska ma prawo badać tego typu umowy. Wierzymy w to, że to co proponujemy z brytyjskim rządem jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Nie powinno tu być kłopotu z akceptacją”
przekonywał Steve Hargreaves, dyrektor ds. strategii EDF Energy.

Steve Hargreaves przypomniał, że zgodnie z unijnymi traktatami, każde z państw członkowskich UE posiada prawo do decydowania o swoim miksie energetycznym – co oznacza, że jeżeli poszczególne kraje chcą rozwijać u siebie energetykę jądrową, to mają do tego prawo.

„Komisja Europejska ma prawo i obowiązek robić takie analizy. Każdy kraj ma prawo kształtować swój rynek, ale pod warunkiem, że reguły tego rynku będą zgodne z przepisami unijnymi”dodał Jean-André Barbosa, dyrektor Areva w regionie Europy środkowo-wschodniej.

Jean-André Barbosa przypomniał, że elektrownie jądrowe są jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w Unii Europejskiej: w 2011 wyprodukowano z nich 27,6 proc. energii w UE.

Wiele państw UE chce zwijać u siebie energetykę jądrową.


„Nie jest tak, że w Europie energetyka jądrowa jest niemile widziana. Jeżeli popatrzymy na sąsiadów Polski, to zauważymy, że prawie wszyscy mają elektrownie jądrowe lub mają projekty ich budowy. Także w innych państwach UE należy spodziewać się rozwoju energetyki jądrowej: w Wielkiej Brytanii ma powstać wiele nowych bloków jądrowych, we Francji trwa budowa bloku jądrowego, w Finlandii także trwa budowa bloku jądrowego i przygotowywane są kolejne projekty”wyliczał Jean-André Barbosa.


Autor: wnp.pl (DC)


Źródło:

www.wnp.pl
 


ASTROMAN Magazine – 2014.05.01

Prof. Andrzej Strupczewski: Jeżeli nas stać na czystą energię, czyli słońce, wiatr, energia jądrowa - to najtańsza jest energia jądrowa

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1704  


ASTROMAN Magazine - 2014.04.12

Nowy klimat w europejskiej debacie o energetyce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1694  


ASTROMAN Magazine – 2014.03.24

Europejski think-tank Bruegel w Brukseli: Unia Europejska mogłaby w ciągu roku zrezygnować z rosyjskiego gazu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1682  


ASTROMAN Magazine – 2012.04.07

GE Hitachi Nuclear Energy Signs MOU Agreement with National Nuclear Laboratory to Work on Tackling UK Plutonium Stockpile

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1215  


ASTROMAN Magazine - 2012.03.17

The U.S. Energy Information Administration presents updated projections for U.S. energy markets to 2035

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1208  


ASTROMAN Magazine - 2011.09.18

GE Hitachi Nuclear Energy and Fluor Corporation Team Up on Polish Nuclear Power Plant Project

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1059  


ASTROMAN Magazine - 2011.09.18

World's leading nuclear power companies adopt principles of conduct

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1058  


ASTROMAN Magazine - 2011.09.08

GE Hitachi Nuclear Energy Expands Workforce Training Collaboration with Poland's University Sector

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1052  


ASTROMAN Magazine - 2011.09.06

GE Energy Completes $3.2 Billion Deal to Acquire Converteam

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1051  


ASTROMAN Magazine - 2011.08.28

Saskatchewan and Hitachi Sign R&D Agreement on Nuclear Medicine Technology

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1044  


ASTROMAN Magazine - 2011.04.23

Westinghouse Appoints Joe Zwetolitz as Vice President in the Company's Americas Region

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=953  


ASTROMAN Magazine - 2011.03.06

Japońskie Technologie Środowiskowe - międzynarodowa konferencja w Warszawie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=911  


ASTROMAN Magazine - 2010.07.18

International Nuclear Energy Development of Japan

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=761  


ASTROMAN Magazine - 2010.05.06

Westinghouse and PGE Agree to Partner on Delivering Nuclear Energy Solutions for Poland

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=715  


ASTROMAN Magazine - 2009.04.26

Toshiba, NRG Energy and CPS Energy Sign EPC Agreement for Two ABWR Nuclear Plants in the U.S.

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=485  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
SAMSUNG. The Galaxy Note9 Unpacked 2018 Takes a Leap Toward a More Connected World
SAMSUNG. Nowy Galaxy Note9 - dla tych, którzy pragną mieć wszystko
LANXESS plans to sell remaining 50 percent stake in joint venture ARLANXEO to Saudi Aramco
"Pępowina" zaprojektowana w Warszawie poleci na Marsa. Mechanizm zaprojektowali i wykonali inżynierowie z SENER Polska
Cisco Announces Intent to Acquire Duo Security for USD2.35 billion
NVIDIA. Why GeForce Is the Graphics Platform of The International 2018
Pipistrel Alpha Electro aircraft. First flight of an electric aircraft in Finland
Bridgestone premieres leading-edge products and solutions offering ultimate efficiency, convenience and sustainability at IAA 2018
Harley-Davidson Accelerates Strategy to Build Next Generation of Riders Globally
China-Europe Railway Express (Zhengzhou): The Silk Rail Road Gets on Track
Volkswagen's all-electric I.D. R race car sets a new standard at the world's highest road race at the 2018 Pikes Peak International Hill Climb
The Microsoft Inspire 2018: Opening doors for partner innovation, growth and differentiation
Intercept Sets Distance Record for Lockheed Martin's Hit-to-Kill Patriot Advanced Capability PAC-3 MSE
ESA: New satellite launch extends Galileo's global reach
Atos to acquire American company Syntel to create global digital transformation leader for USD3.4 billion
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.