wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Premier Matteo Renzi redukuje podatki i administrację państwową, dofinansowuje biednych i przedsiębiorczych Włochów 2014.03.23

Rzym - 22 marca 2014 - Renzi, najmłodszy w historii szef włoskiego rządu (39 lat), do bólu elokwentny, zarażający energią i entuzjazmem, przedstawił Włochom plany epokowych zmian. Biedni dostaną po 1000 euro rocznie! Czyli ci, którzy zarabiają poniżej 1500 euro netto miesięcznie. Chodzi o 10 mln osób. Ludzie ci będą płacić mniejszy podatek dochodowy, co przełoży się na ok. 80 euro więcej w portfelu miesięcznie już od maja. To 1000 euro w skali roku. Chodzi o natychmiastową podwyżkę płac. Koszt operacji to 10 mld euro. Drobni i średni przedsiębiorcy już od maja będą płacić o 10 proc. mniej za energię. O 10 proc. będzie również obniżony podatek od działalności gospodarczej. Renzi zabrał się do likwidacji niepotrzebnej sieci administracji państwowej prowincji. Jako pasożyty na organizmie państwa i kieszeni podatników po prostu znikną. Senat zostanie przekształcony w reprezentację regionów - pisze Piotr Kowalczyk, korespondent dziennika "Rzeczpospolita".

Matteo Renzi.
Młody premier, nowy styl: z jednej strony troska o najbiedniejszych, z drugiej – polityczny spryt.
Foto dzięki uprzejmości pl.wikipedia.org
 

Rzym – 22 marca 2014

Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita” zamieszczamy poniżej pełny tekst artykułu Piotra Kowalczyka, korespondenta dziennika „Rzeczpospolita”.

Premier Renzi rozdaje Włochom pieniądze


Po tysiąc euro dla zarabiających najmniej.
Matteo Renzi zapowiada rozdawanie kosztownych prezentów i rozpoczyna rewolucyjne reformy.

Renzi, najmłodszy w historii szef włoskiego rządu (39 lat), do bólu elokwentny, zarażający energią i entuzjazmem, przedstawił Włochom plany epokowych zmian.

Podczas prezentacji co chwila na ogromnym ekranie pojawiały się kolorowe hasła i ilustracje oglądane dotąd wyłącznie w spotach reklamowych.

Matteo Renzi.
Foto dzięki uprzejmości pdleini.it
 
Ponadgodzinny spektakl złośliwi porównali do telewizyjnej sprzedaży dywanów, a krytycy zarzucili, że premier handluje propagandowymi sloganami.
Ale wszyscy przyznają, że sypiący anegdotami Renzi, z jedną ręką na tablecie, a drugą w kieszeni, zrewolucjonizował styl przekazu politycznego i tchnął w Italię sporo entuzjazmu.
Na pewno nie sposób było się nudzić.


Miliard tu, miliard tam

Renzi rozpoczął show od fajerwerków: biedni dostaną po 1000 euro rocznie!

Oczywiście nie każdy, ale ci, którzy zarabiają poniżej 1500 euro netto miesięcznie.
A chodzi, bagatela, o 10 mln osób.

Ludzie ci będą płacić mniejszy podatek dochodowy, co przełoży się na ok. 80 euro więcej w portfelu miesięcznie, i to już od maja. To 1000 euro w skali roku. Licząc inaczej, chodzi o natychmiastową 7,5–10-procentową podwyżkę płac. Jak łatwo wyliczyć, koszt operacji to 10 mld euro.

Drobni i średni przedsiębiorcy, czyli sól włoskiej gospodarki, też dostaną prezent. Już od maja będą płacić o 10 proc. mniej za energię. 

O 10 procent będzie również obniżony podatek od działalności gospodarczej.

Matteo Renzi.
Foto dzięki uprzejmości pdleini.it
 
Największe wrażenie robi jednak obietnica spłaty zadłużenia administracji publicznej wobec przedsiębiorców do lipca tego roku.
A chodzi w sumie aż o 90 mld euro, co pozwoli zapłacić wszystkim czekającym ponad sześć miesięcy na swoje pieniądze.

Od kilku lat państwo nie wywiązywało się ze swoich zobowiązań, ale bezwzględnie ściągało horrendalne daniny (presja fiskalna w przypadku przedsiębiorców to 54 proc., o 20 proc. więcej niż unijna średnia), co doprowadziło wiele firm do upadku, a ponad 100 przedsiębiorców do samobójstwa.

Zalegają władze wszystkich szczebli, najważniejsze instytucje, a nawet Senat i Izba Deputowanych.

Co gorsza, niewypłacalność administracji publicznej, jako że chodzi o sumy ogromne, wywołała efekt domina i dziś praktycznie nikt nie płaci faktur na czas.

Reakcje na te i inne obietnice są bardzo różne.

Spece od wizerunku mówią o majstersztyku.

Susanna Camusso, szefowa największej centrali związkowej CGIL, odwołała groźby strajkowe, mówiąc: „Mamy teraz powody do świętowania".

Co innego klientela wyborcza byłego premiera Silvia Berlusconiego.

Drobni przedsiębiorcy, sklepikarze i rzemieślnicy powiadają: „My też chcielibyśmy tysiąc euro".

Bogatsi przemysłowcy, rolnicy i ludzie wolnych zawodów obawiają się, że to oni w sporej części będą musieli złożyć się na prezent Renziego dla najmniej zarabiających.

Renzi oraz minister gospodarki i finansów Pier Carlo Padoan zapewniają, że na wszystko jest pokrycie.

Budząca najwięcej wątpliwości spłata ogromnego zadłużenia administracji ma być owocem skupowania jej długów w bankach przez Kasę Depozytów i Pożyczek (obligacjami) i uwolnienia funduszy zamrożonych przez biurokrację i restrykcje tzw. paktu stabilizacyjnego.


Co pójdzie pod nóż?

Liczni krytycy uznali to za finansowe czarnoksięstwo.

Poza tym Renzi, wbrew temu, co jego poprzednicy ustalili z Unią, zapowiedział zwiększenie deficytu budżetowego z 2,6 do 3 proc. PBK, na co już krzywią się komisarz Olli Rehn i Europejski Bank Centralny.

A jeśli chodzi o te parametry, we Włoszech rządzi Bruksela, bo jesienią 2011 roku, w apogeum kryzysu i spekulacji włoskimi papierami dłużnymi, będący pod ścianą Berlusconi praktycznie oddał Brukseli finansową niezależność.

Oprócz utrzymania dyscypliny finansowej Unii przede wszystkim chodzi o to, by Włochy stopniowo redukowały ogromny dług publiczny (2100 mld euro, 132 proc. PKB).

Matteo Renzi.
Foto dzięki uprzejmości pdleini.it
 
Premier przysięga, że nie podniesie żadnych akcyz i podatków, poza oprocentowaniem zysków z ulokowanego kapitału z 20 do 26 proc., więc po kieszeni dostaną rentierzy.

Reszta pieniędzy ma pochodzić z obniżenia kosztów funkcjonowania państwa.

Pomijając zagrania pod publiczkę, takie jak aukcja internetowa 100 rządowych limuzyn, obniżenie kłujących w oczy uposażeń menedżerów przedsiębiorstw państwowych i „złotych" emerytur, Renzi, bez względu na efekty planów i obietnic, zapewne już niebawem przejdzie do historii jako wielki reformator życia politycznego Włoch.

Choć mówiło się o tym od lat (Berlusconi), dopiero Renzi zabrał się do likwidacji niepotrzebnej administracyjnej sieci prowincji (powiatów).

Jako pasożyty na organizmie państwa i kieszeni podatników po prostu znikną.

Identycznie sprawy miały się z likwidacją Senatu.

Renzi już się do tego zabrał.
Przekształci go w reprezentację regionów (odpowiedników województw), która będzie się zajmować swoimi sprawami.

W gremium na kształt niemieckiego Bundesratu, choć pewnie zachowa nazwę Senat, zasiądzie 120–150 oddelegowanych radnych i burmistrzów (obecnie jest 315 senatorów).

Jak podkreśla Renzi, nowi senatorzy nie będą z tytułu zasiadania w Senacie pobierać wynagrodzenia, bo już zarabiają jako radni lub burmistrzowie.

Siłą rzeczy nie będzie już wyborów do Senatu.

Reforma przyniesie oszczędności kilkuset milionów euro rocznie, ale przede wszystkim przyspieszy o połowę proces legislacyjny.

W tej chwili ustawy wymagające zmian w konstytucji (jak ta, którą Renzi wniesie o likwidację Senatu) muszą być poddawane pod głosowanie w każdej izbie po dwa razy w odstępie co najmniej trzech miesięcy, a w drugim głosowaniu wymagana jest większość 2/3 głosów.
Inne ustawy też wymagają przejścia przez obie izby.

Co więcej, wobec różnych ordynacji wyborczych dla Izby Deputowanych i Senatu zwycięzca wyborów mógł dotychczas dzięki premii zawsze liczyć w izbie niższej na większość, ale w Senacie większość mogła mieć opozycja (przypadek zwycięzcy ubiegłorocznych wyborów Piera Luigi Bersaniego, który w efekcie musiał złożyć broń lewicowo-prawicowy rząd koalicyjny).

Wobec tego Renzi, któremu w sprawie ordynacji wyborczej mogło zabraknąć szabel, ku oburzeniu towarzyszy w Partii Demokratycznej dogadał się z Berlusconim, by tę ordynację zmienić.

Dotyczy to tylko Izby Deputowanych, bo Senat i tak ma być zreformowany.

Dla koalicji, która osiągnie 37 proc. głosów, przewiduje się 55 proc. miejsc, czyli umożliwia się jej sprawne rządzenie.

Jeśli nikt takiego rezultatu nie osiągnie, dojdzie do dogrywki między dwoma najmocniejszymi ugrupowaniami.

To istotne, bo we włoskiej rzeczywistości, w której interes partyjny bierze zawsze górę nad instynktem państwowym, rządy koalicyjne, jak ostatni Enrica Letty, są rządami kłótni.

Matteo Renzi.
Foto dzięki uprzejmości pdleini.it
 
Co nie mniej ważne, Berlusconi z Renzim, dogadując się w sprawie ordynacji, zadbali o to, żeby im się pod nogami nie pałętał partyjny drobiazg.

Ustalili próg wyborczy na 4,5 proc. dla partii i aż 12 proc. dla koalicji.

Oznacza to, że ktokolwiek wygra następne wybory, nie będzie musiał płacić haraczu politycznego kanapowym partyjkom, bo pełnią rolę języczka u wagi.
Przez lata była to plaga włoskiej polityki.


Sojusze z opozycją

Plan 1000 euro dla biednych, spłata długów administracji publicznej, likwidacja prowincji i Senatu, zapewnienie państwu stabilnych rządów – wszystko już w toku.

Mimo zastrzeżeń, efekt trzech tygodni rządów, rozmach i tempo muszą imponować.

A Renzi mówi, że to tylko początek.

Równie imponujące są polityczny spryt i pragmatyzm nowego premiera.

W parlamencie premier ma dwie większości.

Jedna to posłowie i senatorowie z koalicji rządzącej.

Druga to – jak w przypadku ordynacji wyborczej i reform konstytucyjnych – sojusz z będącym w opozycji Berlusconim.

Gdy wybuchł bunt lewicy na tle braku parytetu płciowego na listach wyborczych, dzięki szablom Berlusconiego udało się przegłosować nową ordynację wyborczą.


Piotr Kowalczyk


Źródło:


http://www.rp.pl/
 ASTROMAN Magazine - 2014.03.19

Prof. Marek Wierzbowski: Ameryka wyznacza światu kierunek zmian w regulacjach rynków finansowych

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1677  


ASTROMAN Magazine - 2014.03.13

Prof. Marek Wierzbowski: Francuzi doceniają lokalną kontrolę nad giełdą

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1673  


ASTROMAN Magazine - 2014.03.10

Prezydent RP Bronisław Komorowski: Zadaniem dla gospodarki jest wysoki wzrost PKB i eksportu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1672  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.20

Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski w Krakowie 6-7 lutego 2014

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1638  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.18

Potrzeba afrykańskiej strategii cz. 2: Uczmy się od Brazylii, Chin i Turcji

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1636  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.03

Prof. Michał Kleiber: Filar przyszłego świata

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1629  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.02

Dr Hubert A. Janiszewski: Życzenia na 2014 rok

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1627  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.01

Jan Krzysztof Kulig: Potrzeba afrykańskiej strategii

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1626  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.01

Noworoczne orędzie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1625  


ASTROMAN Magazine - 2013.12.27

Prof. Krzysztof Rybiński: Cele strategiczne przy tworzeniu budżetu Rzeczypospolitej Polskiej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1615  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.23

Prezydent RP Bronisław Komorowski: Póki my żyjemy…

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1561  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.15

Prof. Krzysztof Rybiński: Katastrofa na rynku pracy. Talenty uciekają za granicę, mamy ponad 500 tysięcy urzędników

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1559  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.09

Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP: Konieczna jest podatkowa rewolucja

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1553  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.03

Dr Hubert Janiszewski: Hydra biurokracji fiskalnej pożera coraz większy obszar przedsiębiorczości Polaków

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1487  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.12

Premier Japonii Shinzo Abe: Trzy strzały wzrostu gospodarczego mają skierować Japonię ku przyspieszonemu rozwojowi

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1480  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.09

Prof. Krzysztof Rybiński: Patriotyzm ekonomiczny

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1476  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.09

Dr Andrzej Sadowski: Polsce dyktuje się co powinna chcieć, zamiast tego, co jest jej potrzebne

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1475  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.01

Polska liderem w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1473  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.25

Prof. Leszek Balcerowicz: Wszystkie partie powinny zająć się poprawą warunków do pracy i przedsiębiorczości

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1466  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.12

Dr Andrzej Sadowski: Demokracja w Polsce stała się ustrojem, w którym realną władzę sprawuje biurokracja

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1462  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.12

Pomyśl o Przyszłości: 21 powodów dlaczego nie możemy dogonić Zachodu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1461  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.05

Wally Olins: Polska na tle świata musi się wyróżniać w każdej dziedzinie, potrzebuje osobowości i własnego stylu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1458  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.03

Jan Gmurczyk: Dbajmy o przedsiębiorców i odczarujmy rynek pracy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1455  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.03

Prof. Leszek Balcerowicz: Potrzebujemy strażników wolności gospodarczej i społecznej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1454  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.01

Global Social Progress Index 2013. Sweden on top spot, Poland ranked 13th overall

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1451  


ASTROMAN Magazine - 2013.04.08

Jak zwiększyć konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1439  


ASTROMAN Magazine - 2013.03.16

Europejskie organizacje profesjonalistów krytykują polskie budownictwo drogowe

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1424  


ASTROMAN Magazine - 2013.02.20

Prof. Andrzej Koźmiński: Armia okupacyjna jest w Polsce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1412  


ASTROMAN Magazine - 2013.02.16

Robert Gwiazdowski: To nie pieniądze z Unii Europejskiej są podstawą rozwoju Polski

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1409  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Grupa Selena: Nowy klej hybrydowy Tytan Professional Fix2 GT wprowadzony w Hiszpanii i Polsce
BASF's Master Builders Solutions presents innovative portfolio of concrete admixtures at BetonTage exhibition
Muscat International Airport in Oman installs World´s First fully working Drone Detection System AARTOS worth 10 Million Euros
Avison Young completes acquisition of U.K.-based GVA; two companies combine under Avison Young name and brand
The Volkswagen Group is investing in the mobility of the future
Boeing Partners with Aerion to Accelerate Supersonic Travel
McCormick & Company and IBM Announce Collaboration Pioneering the Use of Artificial Intelligence in Flavor and Food Product Development
ZUS wybiera IBM Z w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych klientów
Toyota and SoftBank Joint Venture, MONET, Starts Operations
Mercedes-Benz. The cooperative car: Intuitively knowing what the car is planning
Intel Names Robert Swan CEO
Builder Awards 2018: SELENA SA po raz siódmy Budowlaną Firmą Roku. Andrzej Ulfig z tytułem Osobowość Roku
Davos 2019: World Economic Forum Annual Meeting 2019 Closes with Initiatives to Address Global Problems
Davos 2019: Mateusz Morawiecki, Prime Minister of Poland, at the World Economic Forum in Davos
Davos 2019. Cybersecurity Experts: World Needs 'Coalition of the Willing' to Meet Cyberthreats
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.