wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy





Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Emerging Trends in Real Estate Europe 2014: Warszawa liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej 2014.01.18

Londyn / Warszawa - 16 stycznia 2014 - Najnowszy raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2014, przygotowany przez firmę konsultingową PricewaterhouseCoopers (PwC) oraz Urban Land Institute, zawiera analizy i pokazuje aktualne trendy rynku nieruchomości komercyjnych w Europie w trzech aspektach: trendy na rynku nieruchomości w odniesieniu do inwestycji już poczynionych w latach poprzednich (istniejące inwestycje), trendy w odniesieniu do nowych inwestycji oraz trendy dla działalności deweloperskiej. Pierwszą piątkę rankingu tworzą: Monachium, Dublin, Hamburg, Berlin i Londyn. Warszawa wyprzedziła wszystkie miasta regionu Europy Środkowo-Wschodniej i zajmuje 11 miejsce w Europie. Moskwa zajmuje 13 miejsce, Praga 16 miejsce, a Budapeszt dopiero 27 miejsce w tegorocznym rankingu.

Kompleks Warsaw Spire w Warszawie to wyjątkowe połączenie wizji architektonicznej nowoczesnego biurowca i niestandardowego spojrzenia na aranżowanie przestrzeni miejskiej.
Foto dzięki uprzejmości Ghelamco Poland
 

Londyn / Warszawa – 16 stycznia 2014

Najnowszy raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2014, przygotowany przez firmę konsultingową PricewaterhouseCoopers (PwC) oraz Urban Land Institute (ULI), zawiera analizy i pokazuje aktualne trendy rynku nieruchomości komercyjnych w Europie w trzech aspektach:

• trendy na rynku nieruchomości w odniesieniu do inwestycji już poczynionych w latach poprzednich (istniejące inwestycje),

• trendy w odniesieniu do nowych inwestycji,

• trendy dla działalności deweloperskiej.

Raport powstał na podstawie opinii ponad 500 światowej sławy specjalistów rynku nieruchomości, w tym: inwestorów, deweloperów, kredytodawców, agentów i konsultantów.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
Pierwszą piątkę najnowszego rankingu tworzą: Monachium, Dublin, Hamburg, Berlin i Londyn.

Warszawa wyprzedziła wszystkie miasta regionu Europy Środkowo-Wschodniej i zajmuje 11. miejsce w Europie w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji nieruchomości komercyjnych.

Moskwa zajmuje 13. miejsce, Praga 16. miejsce, a Budapeszt dopiero 27. miejsce w tegorocznym rankingu.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
Najnowszy raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2014 dla pięciu największych rynków inwestycyjnych nieruchomości w Europie przewiduje konkretne uwarunkowania.


1 . Monachium - miasto w dalszym ciągu będzie korzystało z pozycji Niemiec jako potęgi gospodarczej Europy oraz młodej, rosnącej populacji.
Miasto utrzyma swoją popularność wśród kluczowych inwestorów, którzy są przyciągani przez niskie bezrobocie i brak wysokiej jakości budynków biurowych.
Monachium posiada także silnie rozwinięty rynek detaliczny oraz rynek profesjonalnych usług dla gospodarki wolnorynkowej.
Monachium zostało ocenione na 1. miejscu dla istniejących perspektyw inwestycyjnych i 2. miejscu dla perspektyw rozwoju, ale w zakresie perspektyw dla nowych inwestycji zostało ocenione dopiero na 7. miejscu.

2 . Dublin - Dublin jest największym zwycięzcą w tegorocznym raporcie, w ciągu ostatniego roku awansował w europejskim rankingu aż o 18 miejsc dla istniejących inwestycji i o 14 miejsc w zakresie nowych inwestycji.
Inwestorzy wierzą, że 2014 rok będzie oznaczać powrót Dublina, napędzany poprzez poprawę warunków gospodarczych, z bezrobociem na najniższym poziomie od 2009 roku, przy prognozowanym wzroście PKB o 2% w 2014 roku.
Jednak możliwości inwestycyjne będą ograniczone ze względu na wielkość rynku.
Ceny wynajmu powierzchni biurowej znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy w najlepszych lokalizacjach, takich jak Docklands, a lokalni inwestorzy przewidują dalszy wzrost o 10% w 2014 roku.
Respondenci podkreślali znacznie większą dostępność środków inwestycyjnych oraz bardziej dostępne kredyty udzielane z kapitału własnego banków dla inwestorów inwestujących na rynku nieruchomości.
Rynek mieszkaniowy dla dobrze zlokalizowanych nieruchomości zanotował wzrost o ponad 20% w roku ubiegłym, jednak rynek detaliczny jest nadal pod presją i przewiduje się, że czynsze będą nadal spadać, choć w wolniejszym tempie.

3 . Hamburg - zróżnicowana baza ekonomiczna Hamburga pomaga utrzymać stały poziom popytu na biura, a istniejąca znaczna konkurencja na wśród dużych inwestorów, utrzymuje rentowność na poziomie około 4,7%.
Inwestycje mieszkaniowe zapewniają długoterminowe tempo wzrostu ze względu na stosunkowo duży wzrost liczby ludności miasta, stymulowany wewnętrzną migracją, przy czym czynsze wzrosły średnio o 5,7% rocznie od 2007 roku, ale teraz zaczęły się stabilizować.
Wzrost populacji, w połączeniu z wyższym od średniej poziomem dochodu mieszkańców miasta oraz 10,6 mln rezerwacji w hotelach każdego roku przez turystów i podróżujących służbowo, zapewnia Hamburgowi mocne podstawy na rynku detalicznym.
Hafencity, gigantyczna przebudowa dawnego portu Hamburga, jest w połowie zrealizowana i tworzy całkowicie nową dzielnicę, w wyniku czego dojdzie do podwojenia populacji centrum miasta. Po jej zakończeniu w 2025 roku, Hamburg będzie jednym z najbardziej zrównoważonych miast w Europie.

4 . Berlin - młoda ludność Berlina i jej rosnący wpływ na rozwój europejskich mediów oraz centrum nowoczesnych technologii sprawiają, że miasto będzie nadal centrum gorących inwestycji.
Perspektywy dla sektora mieszkaniowego są solidne i trwałe, a czynsze w mieście rosną systematycznie, zwłaszcza w niedawno modernizowanych budynkach.
Ceny domów w niektórych rejonach miasta podwoiły się w ciągu ostatniego roku.
Rynek biurowy w Berlinie cieszy się z obecnego boom-u i jest powodem radości większości inwestorów.
Podstawy gospodarki Niemiec są solidne i popyt na powierzchnie biurowe będzie wzrastać. Sektor detaliczny również przeżywa dobrą passę, z gwałtownie rosnącymi czynszami w najlepszych lokalizacjach.

5 . Londyn - reputacja Londynu jako bezpieczne schronienie dla międzynarodowego kapitału oznacza, że pozostaje ulubionym miejscem inwestorów szukających głównych aktywów z wartością dodaną.
Duży napływ dużego kapitału z Azji i krajów Bliskiego Wschodu nadal będzie zapewniony. Jednak ta popularność doprowadziła do wzrostu cen i istnieje obawa, że czy nie tworzy się teraz bańka spekulacyjna.
Wielu respondentów uważa, że Londyn jest już w pełni nasycony i w rezultacie inwestorzy będą przypatrywać się innym regionom Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu zysków lub będą kupowali aktywa na rynku wtórnym, które mogą przekształcić się w inwestycje bazowe. Centrum Londynu jest prężnie rozwijającym się rynkiem rezydencjalnym, przyciągającym duże zainteresowanie inwestorów.
Sektor ten zwykle nie przyciągał kapitału instytucjonalnego, ale to się zmienia, inwestorzy z Wielkiej Brytanii i inwestorzy międzynarodowi zaczynają kupować i remontować nieruchomości mieszkaniowe w centrum Londynu na sprzedaż i wynajem.

Pierwsza dziesiątka rankingu Emerging Trends in Real Estate Europe 2014.
Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
„Atutem warszawskiego rynku jest silna pozycji Polski na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, bliskość geograficzna z Niemcami oraz największy w tym regionie rynek konsumencki. Należy mieć jednak świadomość, że ze względu na dużą podaż powierzchni w stolicy, a co za tym idzie - presję na obniżkę czynszu odbijającą się na rentowności - Warszawie wyrastają bardzo silni lokalni konkurenci: Wrocław, Kraków oraz Gdańsk”
- stwierdziła Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
W rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa znalazła się na 15. miejscu.
Moskwa na 4. miejscu, Praga na 12, a Budapeszt na 18. miejscu.


W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, Warszawa zajęła 21. miejsce, plasując się za Moskwą (11. miejsce) i Pragą (19. miejsce), ale przed Budapesztem (28. miejsce).

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
„Warszawa wciąż pozostaje kierunkiem atrakcyjnym dla inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, choć w ostatnim roku lekko przesunęła się w dół rankingów. Miasto zaczyna być postrzegane jako dojrzały rynek, który coraz częściej jest porównywany z Europą Zachodnią niż Środkowo-Wschodnią. Dodatkowo, w latach 90-tych mieliśmy do czynienia z rodzącym się rynkiem inwestycyjnym - możliwości było więcej i nie wymagały one większego wysiłku ze względu na istniejące potrzeby naszego rynku i braki w porównaniu z Europą Zachodnią. Obecnie inwestycje muszą być o wiele bardziej przemyślane, aby zapewnić spodziewane korzyści biznesowe”
- skomentowała Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
Liderem tegorocznego rankingu, analogicznie jak w roku poprzednim, zostało Monachium, zajmując odpowiednio 1. miejsce w kategorii perspektyw dla rynku nieruchomości oraz 2. w kategorii perspektyw dla działalności deweloperskiej.


Zaskoczeniem roku jest wysoka pozycja Dublina, który uplasował się na 2. miejscu w kategorii perspektyw dla rynku nieruchomości oraz 1. w kategorii nowych inwestycji, awansując tym samym aż o 18 pozycji w porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
„Dublin wygrywa dzięki rosnącej w ostatnim czasie skłonności inwestorów do podejmowania większego ryzyka w oczekiwaniu na większy zysk. Rynek ten przyciąga krajowych i międzynarodowych inwestorów atrakcyjnym poziomem cen i coraz lepszymi perspektywami ekonomicznymi Irlandii. Co istotne, Dublin nie jest przypadkiem odosobnionym - poprawę pozycji odnotowały także inne miasta znajdujące się w ubiegłym roku w dalszej części rankingu, takie jak Madryt czy Barcelona. Ożywienie inwestycji w Irlandii oraz zakres, w jakim odrodzi się hiszpański rynek nieruchomości, to dwa z najbardziej ważkich tematów na rok 2014”
- zauważył Joe Montgomery, dyrektor generalny ULI Europe.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
Wraz z poprawą koniunktury ekonomiczno-politycznej, a co za tym idzie zwiększoną pewnością inwestorów, w 2014 roku walka o aktywa na rynku nieruchomości przybierze na sile i obejmie nowe lokalizacje.

Uwaga inwestorów przesunie się od pierwszej klasy nieruchomości na rynkach europejskich w stronę nieruchomości dających większą szansę na zysk, zlokalizowanych poza stolicami.


„Inwestycje w nieruchomości biurowe w Monachium mogą przynieść zysk rzędu 4 proc., natomiast inwestorzy zainteresowani mniejszymi rynkami niemieckimi, takimi jak Stuttgart, są w stanie osiągnąć zysk w wysokości nawet 6,5 procent. W Warszawie stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych kształtowały się na poziomie około 6,25 procent, w miastach regionalnych są one o 1-1,5 procenta wyższe” - stwierdziła Kinga Barchoń.

Według raportu Emering Trends in Real Estate Europe 2014, inwestorzy wierzą, że rok 2014 przyniesie także dużo pozytywnych zmian dotyczących sytuacji w sektorze finansowym, a tym samym zwiększonej dostępności i wysokości finansowania.

Obecnie aż 71 procent respondentów uważa, że w najbliższym roku wzrośnie wielkość finansowania bankowego, a 51 procent że zwiększy się także jego dostępność.

„Jak wynika z naszego badania inwestorzy nie oczekują, że sytuacja na rynku wróci do poziomu sprzed kryzysu, lecz ogólny optymizm daje podstawy by sądzić, że dość trudna sytuacja na europejskim rynku nieruchomości w ostatnim czasie ulegnie jednak znacznej poprawie” - powiedziała Kinga Barchoń.

Dzięki uprzejmości the Urban Land Institute
 
Raport Emerging Trends in Real Estate Europe jest przygotowywany przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute regularnie od 2003 roku.


Raport omawia rynki europejskie pod względem perspektyw inwestycyjnych oraz rozwojowych w obszarze nieruchomości.

Tegoroczna publikacja powstała na podstawie opinii ponad 500 światowej sławy specjalistów rynku nieruchomości, w tym: inwestorów, deweloperów, kredytodawców, agentów i konsultantów.



Kontakt dla mediów:

Urban Land Institute
1025 Thomas Jefferson Street, NW
Suite 500 West
Washington, DC 20007
202-624-7000
www.uli.org  


Pełny tekst raportu jest pod adresem:

www.pwc.com/emergingtrends  

oraz www.uli.org  


Źródło: Urban Land Institute

www.uli.org  



ASTROMAN Magazine - 2013.12.24

Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie - raport CBRE

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1613  


ASTROMAN Magazine - 2013.11.11

Ghelamco Poland po biurowcach Warsaw Spire ma trzy projekty handlowe na targi MAPIC w Cannes

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1585  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.13

Polski hotel podwodny Water Discus podniesie prestiż Resortu ZEN na Malediwach w branży turystycznej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1496  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.06

Polska liderem wzrostu inwestycji zagranicznych w Europie i najatrakcyjniejsza w regionie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1489  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.27

Poland in second place in Europe in terms of foreign direct investment

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1486  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.27

Światowy Raport Inwestycyjny UNCTAD 2013: Polska na drugim miejscu w Europie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1485  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.03

Poland is an excellent place to invest and develop business. Why we have invested in Poland?

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1472  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.01

Polska liderem w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1473  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.01

Poland - the centre of global debate on the economy and finance. IPO Summit, Warsaw 2013, June 6-7

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1471  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.18

Europe is in need of reform. The 5th European Economic Congress has ended

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1463  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.01

Global Social Progress Index 2013. Sweden on top spot, Poland ranked 13th overall

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1451  


ASTROMAN Magazine - 2013.04.27

Biurowiec Metropolitan w Warszawie z certyfikatem BREEAM

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1449  



ASTROMAN magazine


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.