wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Prof. Michał Kleiber: Filar przyszłego świata 2014.01.03

Warszawa - 03 stycznia 2014 - "W Polsce przez miesiąc nie spotka nas tyle uprzejmych gestów i uśmiechów co w Japonii w czasie jednej wizyty w restauracji czy urzędzie. Dbałość o interes wspólny, poświęcenie dla firmy czy konsekwentna realizacja zaplanowanych celów to widoczne na każdym kroku cechy, które wydają się gwarantować Japonii stabilny rozwój. Znamienne było dla mnie to, że na międzynarodowej naukowej konferencji w Kioto, kilkaset kilometrów od stolicy, głównym mówcą był premier kraju, podkreślający w swym wystąpieniu z olbrzymim zaangażowaniem znaczenie sektora wiedzy (edukacja, nauka, innowacje) dla przyszłości kraju. Nie przypominam sobie, aby w naszym kraju kiedykolwiek nastąpiła podobna sytuacja. Dosłownie na każdym kroku w Japonii widać zaangażowanie w rozwijanie i wdrażanie nowych technologii. Myśląc o przyszłości Europy, warto więc przejechać się po dalekim świecie, bo to znacznie bardziej pouczające niż wysłuchiwanie głosów wielu wąsko myślących Europejczyków, budujących z zapałem przeszkody na drodze naszego szybkiego rozwoju." - apeluje prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Foto dzięki uprzejmości PAN
 

Warszawa – 03 stycznia 2014

„W Polsce przez miesiąc nie spotka nas tyle uprzejmych gestów i uśmiechów co w Japonii w czasie jednej wizyty w restauracji czy urzędzie. Myśląc o przyszłości Europy, warto więc przejechać się po dalekim świecie, bo to znacznie bardziej pouczające niż wysłuchiwanie głosów wielu wąsko myślących Europejczyków, budujących z zapałem przeszkody na drodze naszego szybkiego rozwoju.”– apeluje prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita” zamieszczamy poniżej pełny tekst artykułu prof. Michała Kleibera.


Filar przyszłego świata


W ciągu ostatnich paru tygodni zdarzyło mi się ze względów zawodowych aż trzykrotnie odwiedzić dalekie kraje azjatyckie – Japonię, Chiny i Koreę Południową.

Dwie dekady temu mieszkałem przez dwa lata w Tokio, odwiedzałem wtedy, a także później, wiele innych państw tamtego regionu.

Oczywiście te dawne doświadczenia wraz z krótkimi obecnymi pobytami to za mało, aby przedstawiać jakieś definitywne oceny sytuacji w tych krajach.

Na parę refleksji jednak się odważę.

Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk.
Misją Akademii jest wszechstronna działalność na rzecz rozwoju nauki, służąca społeczeństwu i wzbogacaniu kultury narodowej, prowadzona z zachowaniem najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych.
Foto dzięki uprzejmości PAN
 

Czarny obraz

Na podstawie informacji z polskich mediów miałem przed wyjazdami wrażenie dość krytycznej oceny rzeczywistości we wszystkich powyższych krajach, oczywiście w każdym z różnych powodów.

W Chinach – autorytarna władza deklarująca nigdy nierealizowane reformy polityczne, trwałe problemy etniczne, ponad 100 mln ludzi żyjących w ubóstwie, przegrzana gospodarka i nieuchronne spowolnienie wzrostu, kolosalne zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w tym powietrza w Pekinie przekraczające często kilkudziesięciokrotnie wszelkie dopuszczalne normy.

W Japonii – kryzys gospodarczo-finansowy zapoczątkowany przez tzw. bubble economy z początku lat 90. (wtedy tam mieszkałem), trudna debata o przyszłości energetyki w kontekście awarii w Fukushimie, częste zmiany rządów, spory terytorialne właściwie ze wszystkimi sąsiadami, nadmierny konserwatyzm obecnego premiera symbolicznie wycofującego się z przeprosin za czyny popełnione w przeszłości przez Japonię wobec podbitych narodów.

W Korei Południowej paraliżujący kraj konflikt z północnym sąsiadem, korupcyjna gospodarka z nieprzejrzystą działalnością wielkich korporacji, chaotyczne inicjatywy gospodarcze indywidualnych przedsiębiorców (na 100 zakładanych nowych firm 90 upada w ciągu paru lat), kłopoty Samsunga przegrywającego kolejne miliardowe procesy w sprawach patentowych czy wreszcie oskarżenia o nieprawidłowości wyborcze pod adresem pani prezydent, obciążonej dodatkowo ojcem – byłym dyktatorem kraju.

To wszystko prawda, ale, szczerze mówiąc, każdy mój obecny pobyt pozostawiał mnie pod silnym pozytywnym wrażeniem.

Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Foto dzięki uprzejmości PAN
 

400 kilometrów na godzinę

Z Pekinu pojechałem pociągiem do leżącego nad oceanem miasta Tianjin.

Odległość 126 km pokonaliśmy w niecałe pół godziny, a prędkość pociągu na całej trasie oscylowała wokół 300 km/h.

Dodać należy, że całość tego kolejowego osiągnięcia, z wyjątkiem elektroniki firmy Siemens, jest dziełem chińskich naukowców i inżynierów.

Nie wspominam już nawet szerzej o dworcu, który niczym nie różni się od eleganckich europejskich terminali… lotniczych.

Niepostrzeżenie koleje dużych prędkości stały się w Chinach jedną ze specjalności technologicznych, a powyższy przykład jest tylko jednym z wielu sukcesów na tym polu.

Pociąg łączący Pekin z Szanghajem pokonuje trasę ponad 1300 kilometrów (mniej więcej odległość z Warszawy do Brukseli) w niecałe pięć godzin, a po drodze osiąga prędkość prawie 400 km/h.

A w ciągu doby jedzie kilkadziesiąt takich pociągów w każdą stronę i przewożą 200 tys. pasażerów!

Łączna długość linii kolejowych dużych prędkości przekracza 10 tys. km i jest dłuższa niż w całej Europie.

Odwiedziłem parę chińskich uniwersytetów oraz tzw. kluczowych narodowych laboratoriów badawczych i nie miałem ani przez moment wątpliwości, że prowadzi się tam badania na najwyższym światowym poziomie.

I to w najbardziej obiecujących obszarach technologii – optoelektronice, zaawansowanych materiałach, bioinżynierii, chemii przemysłowej, informatyce stosowanej.

Chiny produkują dzisiaj konkurencyjne w skali globalnej urządzenia dla elektrowni węglowych i wodnych, dysponują także doskonałymi technologiami dla energetyki wiatrowej i słonecznej oraz, co może najciekawsze, energetyki jądrowej.

Wbrew obiegowym opiniom Chiny dokonują olbrzymich wysiłków, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i, choć droga do sukcesu jest daleka, mają już wiele spektakularnych osiągnięć.

Priorytetem rządu są nakłady na B+R (prace badawczo-rozwojowe), mierzone odsetkiem PKB, już dzisiaj równe nakładom w UE i szybko rosnące.

To prorozwojowe nastawienie wręcz widać na twarzach naukowców – słuchacze moich wykładów wydawali się znacznie bardziej zmotywowani do zadawania dociekliwych pytań, niż tego standardowo doświadczam w Europie.

Symbolem innowacyjnych osiągnięć Chin może być rozpoczynająca się właśnie misja wysłania na księżyc sondy wyposażonej w lądownik z pojazdem, którego zadaniem będzie badanie powierzchni Srebrnego Globu.

Jej oficjalny cel zdefiniowany jest jako chęć rozwijania zupełnie nowych technologii i stworzenie dodatkowych możliwości badawczych dla kadry najzdolniejszych naukowców – naprawdę trudno o bardziej dobitne wyrażenie prawdziwych ambicji rozwojowych.

Z satysfakcją obserwowałem także znacznie wyższą niż przed paru laty kulturę dnia codziennego, z restauracjami serwującymi wyszukane, bynajmniej nie tanie potrawy, a mimo tego obleganymi przez tłumy ludzi niewyglądających na jakąś elitę.

Kulturę znaną mi dotychczas tylko z Japonii, gdzie zresztą nie doznała ona w ostatnich latach żadnego uszczerbku.

W Polsce przez miesiąc nie spotka nas tyle uprzejmych gestów i uśmiechów co w Japonii w czasie jednej wizyty w restauracji czy urzędzie.

A zdecydowane działania i pokora w stawianiu czoła skutkom tragedii w Fukushimie odbieram jako symbol siły i jedności japońskiego społeczeństwa.

Dbałość o interes wspólny, poświęcenie dla firmy czy konsekwentna realizacja zaplanowanych celów to widoczne na każdym kroku cechy, które wydają się gwarantować Japonii stabilny rozwój.

Znamienne było dla mnie to, że na międzynarodowej naukowej konferencji w Kioto, kilkaset kilometrów od stolicy, głównym mówcą był premier kraju, podkreślający w swym wystąpieniu z olbrzymim zaangażowaniem znaczenie sektora wiedzy (edukacja, nauka, innowacje) dla przyszłości kraju.

Nie przypominam sobie, aby w naszym kraju kiedykolwiek nastąpiła podobna sytuacja.

Dosłownie na każdym kroku w Japonii widać zaangażowanie w rozwijanie i wdrażanie nowych technologii.

Przejawem tego są np. sukcesy Toyoty mającej szanse stać się niebawem największym producentem samochodów osobowych na świecie, czy osiągnięcia w realizacji programów badawczo-wdrożeniowych w zakresie inżynierii biomedycznej i robotyki, konsekwentnie wspierające politykę zapobiegania skutkom starzenia się społeczeństwa.

Temu ostatniemu celowi służyć ma także skutecznie realizowana polityka zwiększenia zatrudnienia kobiet.

Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Foto dzięki uprzejmości PAN
 

Dynamizm, pracowitość, rozwój

W Seulu z kolei wylądowałem o szóstej rano i cieszyłem się, że wczesna pora pozwoli mi uniknąć korków na drodze do hotelu.

Nic z tego – podobnie jak w Tokio, tutaj też o tej porze jest już poranny szczyt na ulicach, a miliony mieszkańców stolicy przystępują do swych codziennych obowiązków jeszcze przed wschodem słońca.

Efekty tej pracowitości w połączeniu ze stabilną i innowacyjną bazą przemysłową ukierunkowaną na wzmacnianie państwa narodowego oraz niskim poziomem bezrobocia i nierówności społecznych widać na każdym kroku.

Korea Południowa to dzisiaj kraj imponujący dynamizmem ludzi oraz osiągnięciami technologicznymi, wśród których najbardziej spektakularne to oczywiście elektronika użytkowa z Samsungiem jako zdecydowanie największym producentem smartfonów na świecie, samochody z piątym globalnym potentatem Hyundaiem i potężny przemysł stoczniowy.

Wydatki na badania i rozwój są na poziomie prawie dwukrotnie przekraczającym średnią unijną, a w liczbach bezwzględnych są większe niż we Francji czy Wielkiej Brytanii, co przekłada się na poziom edukacji i badań prowadzonych w odwiedzonych przeze mnie uczelniach.

Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk, podczas X Gali Pereł Polskiej Gospodarki na Zamku Królewskim w Warszawie.
Foto dzięki uprzejmości PAN
 

Tracimy szanse

Czyżbym więc odnalazł kawałek świata, w którym panuje pełna harmonia, a ludzie nie mają żadnych zmartwień?

Oczywiście nie.
Wymienione na wstępie kłopoty i zagrożenia są prawdziwe.
Tyle że ich silnie niekorzystny wpływ na przyszłość odwiedzonych przeze mnie krajów wydaje mi się problematyczny.

Żądza sukcesów w połączeniu z wysokim kapitałem społecznym i nieznanym u nas specyficznym etosem pracy wydają się tam skutecznym zabezpieczeniem przed najróżniejszymi sytuacjami kryzysowymi.

A potwierdzeniem realności przyszłych sukcesów mogą być wyniki koordynowanych przez OECD ostatnich badań PISA dotyczących poziomu edukacji 15-latków – Chiny, Korea Południowa i Japonia zajmują w nich trzy czołowe miejsca!

Amerykański sekretarz skarbu Jacob J. Lew wypowiedział niedawno znamienne słowa – Stany Zjednoczone i czołowe kraje Azji to dwa główne filary przyszłego świata.

Co z naszej perspektywy oznaczałoby, że Unia Europejska przestała być atrakcyjnym wzorcem rozwoju.

Smutne, że świat to tak odbiera, a my jakoś nie potrafimy tego dostrzec.

I spierając się o wszystko, tracimy kolejne szanse.

Myśląc o przyszłości Europy, warto więc przejechać się po dalekim świecie, bo to znacznie bardziej pouczające niż wysłuchiwanie głosów wielu wąsko myślących Europejczyków, budujących z zapałem przeszkody na drodze naszego szybkiego rozwoju.


Prof. Michał Kleiber


Źródło:

http://www.rp.pl/
 


Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber

Prezes Polskiej Akademii Nauk


Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber
Foto dzięki uprzejmości PAN
 
Urodzony 23 stycznia 1946 w Warszawie.

Członek rzeczywisty PAN, Prezes PAN w latach 2007-2010, wybrany ponownie na kadencję 2011-2014.

Prof. Michał Kleiber jest specjalistą w zakresie mechaniki i informatyki.

Głównym tematem jego pracy badawczej i dydaktycznej są zastosowania nowoczesnych technik komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie - w szczególności do modelowania, analizy, symulacji i wizualizacji złożonych zjawisk nieliniowej termomechaniki.

W ostatnich latach zajmuje się także problematyką prorozwojowej polityki państwa, a w szczególności strategią rozwoju edukacji, nauki i innowacyjności gospodarki.

Jest autorem bądź współautorem ponad 240 prac naukowych oraz 7 książek opublikowanych w wydawnictwach o światowej renomie.

Jest członkiem rad redakcyjnych 17 międzynarodowych czasopism naukowych, w tym redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma o światowej renomie "Archives of Computational Methods in Engineering" (Springer).

Zajmuje się także popularyzacją nauki - m.in. jest członkiem Rady Naukowej czasopisma popularnonaukowego "Wiedza i Życie".

Jest laureatem licznych nagród, w tym najbardziej prestiżowej krajowej nagrody naukowej przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Medalem Królestwa Belgii za osiągnięcia innowacyjne.

Jest doktorem honoris causa uczelni w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Darmstadt (RFN), Mons (Belgia) oraz Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, ma także tytuł inżyniera honoris causa uczelni Ecole Nationale D’Ingenieurs w Metz (Francja).

Został wybrany członkiem zagranicznym Austriackiej Akademii Nauk, członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu oraz członkiem Academia Europaea z siedzibą w Londynie.

Jest członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Prof. Kleiber wykładał i prowadził badania w trakcie długoterminowych pobytów na wielu uniwersytetach - miedzy innymi w Stuttgarcie, Bochum, Hannowerze i Darmstadt w Niemczech, w Berkeley, CA i Stoors, CN w USA, w Tokyo w Japonii i w Hong Kongu.

Prof. Kleiber jest członkiem Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Metod Numerycznych w Inżynierii w Barcelonie (Hiszpania) oraz członkiem Międzynarodowego Komitetu Naukowego przyznającego wybitnym uczonym z dziedziny informatyki i jej zastosowań stypendia badawcze firmy Microsoft Corporation w Redmont, WA, USA.

W latach 1995-2002 był dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, w którym od 1986 roku kieruje Zakładem Metod Komputerowych.

W latach 1998-2002 był członkiem Prezydium PAN, zaś w latach 1997-2001 przewodniczącym Rady Dyrektorów Placówek Naukowych PAN.

Prof. Michał Kleiber w latach 1998-2001 reprezentował Polskę w Radzie Gubernatorów Centrum Badawczego UE oraz był polskim delegatem do Komitetu Sterującego "Zrównoważony wzrost" w ramach V Programu Ramowego Unii Europejskiej.

W latach 2001-2005 był Ministrem Nauki i Informatyzacji oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych.

W latach 2002-2005 był przewodniczącym Rządowego Komitetu ds. Umów Offsetowych.

W roku 2005 prof. Kleiber został wybrany członkiem Europejskiej Rady Nauki w Brukseli oraz prezesem European Materials Forum w Strasburgu - organizacji zrzeszającej europejskie towarzystwa naukowe w dziedzinie nauk o materiałach.

W latach 2008-2010 był członkiem Komitetu Sterującego Rady Zarządzającej Europejskiej Fundacji Nauki (ESF) w Strasbourgu.

W latach 2006-2010 pełnił funkcję Społecznego Doradcy Prezydenta RP ds. badań i rozwoju, był także członkiem powołanej w 2008 roku Rady ds. Edukacji i Badań Naukowych przy Prezydencie RP.


Źródło: Polska Akademia Nauk

 
 
http://www.instytucja.pan.pl/index.php  ASTROMAN Magazine - 2014.01.02

Dr Hubert A. Janiszewski: Życzenia na 2014 rok

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1627  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.01

Jan Krzysztof Kulig: Potrzeba afrykańskiej strategii

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1626  


ASTROMAN Magazine - 2014.01.01

Noworoczne orędzie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1625  


ASTROMAN Magazine - 2013.12.27

Prof. Krzysztof Rybiński: Cele strategiczne przy tworzeniu budżetu Rzeczypospolitej Polskiej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1615  


ASTROMAN Magazine - 2013.12.15

Boston Dynamics: Changing Your Idea of What Robots Can Do

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1606  


ASTROMAN Magazine - 2013.12.03

Polish team won Programming Marathon24

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1596  


ASTROMAN Magazine - 2013.12.01

Japońska elektrownia słoneczna na jeziorze i elektrownie na nieużytkach rolnych

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1595  


ASTROMAN Magazine - 2013.11.24

The Martin Jetpack - Fly the dream

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1590


ASTROMAN Magazine - 2013.11.23

Prof. Michał Kleiber: W ostatnich 15 latach globalne ocieplenie zatrzymało się całkowicie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1589  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.23

Prezydent RP Bronisław Komorowski: Póki my żyjemy...

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1561  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.15

Prof. Krzysztof Rybiński: Katastrofa na rynku pracy. Talenty uciekają za granicę, mamy ponad 500 tysięcy urzędników

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1559  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.04

Robert Gwiazdowski: Praca czy musztarda?

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1545  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.01

Peter Stracar, Dyrektor GE: Trzeba stworzyć markę Europy Środkowo-Wschodniej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1536  


ASTROMAN Magazine - 2013.09.01

Prof. Krzysztof Rybiński: Finansowi niewolnicy XXI wieku

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1535  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.21

Robert Gwiazdowski: Czekając na owsiankę, aspirynkę, pielęgniarkę

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1525  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.18

Prof. Krzysztof Rybiński: Patriotyzm ekonomiczny w umysłach ludzi

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1522  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.03

Prof. Krzysztof Rybiński: Jak pomóc innowacyjnym ludziom tworzyć wielkie firmy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1505  


ASTROMAN Magazine - 2013.08.01

Prof. Krzysztof Rybiński: Wielka manipulacja

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1504  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.09

Prof. Andrzej Koźmiński: Hipokryzja i medycyna

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1493  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.09

Polska liderem wzrostu inwestycji zagranicznych w Europie i najatrakcyjniejsza w regionie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1489  


ASTROMAN Magazine - 2013.07.03

Dr Hubert Janiszewski: Hydra biurokracji fiskalnej pożera coraz większy obszar przedsiębiorczości Polaków

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1487  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.12

Premier Japonii Shinzo Abe: Trzy strzały wzrostu gospodarczego mają skierować Japonię ku przyspieszonemu rozwojowi

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1480  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.09

Prof. Krzysztof Rybiński: Patriotyzm ekonomiczny

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1476  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.09

Dr Andrzej Sadowski: Polsce dyktuje się co powinna chcieć, zamiast tego, co jest jej potrzebne

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1475  


ASTROMAN Magazine - 2013.06.01

Polska liderem w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1473  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.25

Prof. Leszek Balcerowicz: Wszystkie partie powinny zająć się poprawą warunków do pracy i przedsiębiorczości

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1466  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.12

Dr Andrzej Sadowski: Demokracja w Polsce stała się ustrojem, w którym realną władzę sprawuje biurokracja

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1462  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.12

Pomyśl o Przyszłości: 21 powodów dlaczego nie możemy dogonić Zachodu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1461  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.05

Wally Olins: Polska na tle świata musi się wyróżniać w każdej dziedzinie, potrzebuje osobowości i własnego stylu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1458  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.03

Jan Gmurczyk: Dbajmy o przedsiębiorców i odczarujmy rynek pracy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1455  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.03

Prof. Leszek Balcerowicz: Potrzebujemy strażników wolności gospodarczej i społecznej

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1454  


ASTROMAN Magazine - 2013.05.01

Global Social Progress Index 2013. Sweden on top spot, Poland ranked 13th overall

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1451  


ASTROMAN Magazine - 2013.04.08

Jak zwiększyć konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1439  


ASTROMAN Magazine - 2013.03.16

Europejskie organizacje profesjonalistów krytykują polskie budownictwo drogowe

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1424  


ASTROMAN Magazine - 2013.02.20

Prof. Andrzej Koźmiński: Armia okupacyjna jest w Polsce

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1412  


ASTROMAN Magazine - 2013.02.16

Robert Gwiazdowski: To nie pieniądze z Unii Europejskiej są podstawą rozwoju Polski

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1409  


ASTROMAN Magazine - 2013.01.27

PAIiIZ: Polskie przepisy hamują napływ zagranicznych inwestycji do Polski

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1398  


ASTROMAN Magazine - 2013.01.10

Prof. Leszek Balcerowicz: Sensowne działania antykryzysowe to są takie, które trwale usuwają bariery rozwoju gospodarki

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1381  


ASTROMAN Magazine - 2012.12.22

Dariusz Rosiak: Dyktatura bylejakości

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1372  


ASTROMAN Magazine - 2012.12.09

Prof. Witold Orłowski: Trwałe miejsca pracy tworzone są tylko w sektorze prywatnym

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1364  


ASTROMAN Magazine - 2012.10.21

Ranking najdynamiczniej rozwijających się gospodarek na świecie 2012

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1335  


ASTROMAN Magazine - 2012.06.27

Robert Gwiazdowski: Wirusy polskiej gospodarki się uodporniły

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1262  


ASTROMAN Magazine - 2012.01.24

Robert Gwiazdowski: Praca na etacie najbardziej opłaca się państwu

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1158  


ASTROMAN Magazine - 2011.12.26

Tomasz Wróblewski: Życzenia dla Polski. Dajmy sobie szansę, żeby być znowu krajem wielkiej mocy

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1132  


ASTROMAN Magazine - 2011.12.26

Robert Gwiazdowski: Suwerenność walutowa jest cennym zasobem Polski. Możemy zyskać na kryzysie

http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1130  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Health Economics and Big Data Analytics (HEBDA) - innowacyjne studia magisterskie w Akademii Leona Koźmińskiego
Fujitsu Receives Order for Massively Parallel Supercomputer System from The University of Tokyo
Selena Group: A new hybrid adhesive Tytan Professional Fix2 GT launched in Spain and Poland
Grupa Selena: Nowy klej hybrydowy Tytan Professional Fix2 GT wprowadzony w Hiszpanii i Polsce
BASF's Master Builders Solutions presents innovative portfolio of concrete admixtures at BetonTage exhibition
Muscat International Airport in Oman installs World´s First fully working Drone Detection System AARTOS worth 10 Million Euros
Avison Young completes acquisition of U.K.-based GVA; two companies combine under Avison Young name and brand
The Volkswagen Group is investing in the mobility of the future
Boeing Partners with Aerion to Accelerate Supersonic Travel
McCormick & Company and IBM Announce Collaboration Pioneering the Use of Artificial Intelligence in Flavor and Food Product Development
ZUS wybiera IBM Z w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych klientów
Toyota and SoftBank Joint Venture, MONET, Starts Operations
Mercedes-Benz. The cooperative car: Intuitively knowing what the car is planning
Intel Names Robert Swan CEO
Builder Awards 2018: SELENA SA po raz siódmy Budowlaną Firmą Roku. Andrzej Ulfig z tytułem Osobowość Roku
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.