wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Forum Gospodarcze Czechy-Polska z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Czech Vaclava Klausa 2012.10.15

Warszawa - 12 października 2012 - W dniu dzisiejszym odbyło się w Hotelu InterContinental w Warszawie Forum Gospodarcze Polska-Czechy z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Klausa, współorganizowane przez Ambasadę Republiki Czeskiej w Polsce oraz Grupę PTWP. Republika Czeska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując szóste miejsce pod względem obrotów handlowych. Czechy są czwartym odbiorcą polskich towarów, a Polska - trzecim partnerem handlowym Czech. Mimo kryzysowych zawirowań stale rośnie wolumen wzajemnych inwestycji - głównie w sektorze energetyczno-paliwowym, ale także w chemii, przemyśle spożywczym i w informatyce.

Prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus (P) wita się z Wicepremierem, Ministrem Gospodarki RP Waldemarem Pawlakiem (L), przed wejściem na salę obrad Forum Gospodarczego Czechy-Polska w hotelu InterContinenetal.
Z prawej strony Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, z lewej Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 

Warszawa - 12 października 2012

W dniu dzisiejszym odbyło się w Hotelu InterContinental w Warszawie Forum Gospodarcze Polska-Czechy z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Republiki Czeskiej Václava Klausa, współorganizowane przez Ambasadę Republiki Czeskiej w Polsce oraz polską Grupę PTWP.

Boom w kontaktach gospodarczych Polski i Czech, który trwa mimo niekorzystnych uwarunkowań makroekonomicznych, potrzebuje nowych działań.

Współpraca polsko-czeska może mieć istotne znaczenie dla rozwoju gospodarki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Oba kraje chcą się popierać w Brukseli w sprawach energetycznych.

Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Rok 2011 był dobrym rokiem dla polsko-czeskiej współpracy gospodarczej”
- ocenił Bronisław Komorowski, prezydent RP, inaugurując Forum Gospodarcze Polska-Czechy.
„Wymiana handlowa kwitnie w czasie, kiedy oba nasze kraje dotykane są skutkami światowego kryzysu. W ubiegłym roku wzrosła o 16 procent. Oto skala wspólnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki wszystkich racjonalnie kalkulujących ludzi biznesu, którzy wiedzą, że dobre interesy robi się w dobrym klimacie politycznym.”

Prezydent RP Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na wspólne polsko-czeskie projekty infrastrukturalne:
„Wspólne polsko-czeskie projekty infrastrukturalne powinny stać się częścią ogólnoeuropejskich połączeń północ-południe. To jest nasza wspólna polsko-czeska szansa.”

Václav Klaus, Prezydent Republiki Czeskiej
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Nasze stosunki handlowe za pierwsze 7 miesięcy 2012 roku są większe niż za cały 2006, przedkryzysowy rok. Moja wizyta w Polsce powinna być traktowana jako sygnał do pogłębienia współpracy obu naszych krajów”
- powiedział Václav Klaus, prezydent Republiki Czeskiej.

Václav Klaus podkreślił, że Czesi uważnie obserwują, jak polska gospodarka radzi sobie z kryzysem.
„Kryzys dotknął nas bardziej niż Polskę, ale oba kraje czerpią siłę z tego, że mają własne waluty, a więc i narzędzia polityki gospodarczej. Polska i Czechy winny głośno i wyraźnie artykułować swoje wspólne stanowiska i wspierać się na arenie Unii Europejskiej.”

Martin Kuba, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„We współpracy gospodarczej z Polską uczestniczy już około 9.000 firm czeskich. Są to głównie firmy średnie i małe - co pokazuje wymiar i zasięg tej współpracy, ale jednocześnie zapewnia stabilność i odporność na potencjalne zawirowania kryzysowe, z jakimi mielibyśmy do czynienia przy współpracy tylko kilkunastu dużych firm i organizacji gospodarczych.”
- powiedział Martin Kuba, minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.

Minister Martin Kuba podkreślił także znaczenie współpracy Czech i Polski na arenie Unii Europejskiej:
„Pomysły Brukseli, aby jeszcze bardziej obniżyć skalę emisji CO2, może doprowadzą do pewnego efektu, ale to nie jest dobra droga dla takich krajów, jak nasze. Nasze gospodarki mają podobne bazy energetyczne i dlatego będziemy się wspierać w przekazywaniu na zewnątrz wspólnych stanowisk w sprawach energetycznych.”


Ekspansja i kooperacja

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka:
„Firmy z obu krajów znacznie lepiej sobie radzą w trudnych warunkach, wykorzystując umiejętność łączenia niestandardowych działań z przestrzeganiem porządku. Widać to np. w silnej kooperacji firm, szczególnie z południowej Polski i Czech, które zachowują konkurencyjne warunki ofert i działalności.”

Waldemar Pawlak, Wicepremier i Minister Gospodarki RP
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Po okresie fascynacji kontaktami gospodarczymi z krajami Europy Zachodniej zaczynamy dostrzegać rynki bliższe i nadrabiać zaległości z ostatnich kilkunastu lat”
- ocenił Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
„Owszem, konkurujemy w staraniach o inwestycje zagraniczne, ale musimy pamiętać, że inwestorzy widzą Europę Środkowo-Wschodnią jako całość. Im więcej robimy dla wspólnego wizerunku naszego regionu, tym lepiej i dla Polski i dla Czech.”

Kamil Čermák, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny ČEZ Polska
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Wspólne działania promocyjne na rynkach odległych uznano za ciekawy obszar współpracy polsko-czeskiej.


W Azji południowo-wschodniej, Ameryce Południowej czy w Afryce region o potencjale 200 mln konsumentów musi prezentować wspólną i spójną ofertę.

Według wicepremiera Pawlaka:
„Ważne jest też dalsze zaangażowanie kapitałowe firm z obu krajów, czego przykładem jest obecność w Polsce ČEZ, a Orlenu w Czechach.”

Polski kapitał, co podkreślano w trakcie Forum, coraz częściej szuka dla siebie miejsca poza rodzimym rynkiem - przede wszystkim w krajach bliskich kulturowo i geograficznie.

Już 18 proc. polskich firm wytwarza poza granicami, a 34 proc. planuje ekspansję.

Inwestycje polskie w Czechach zamykają się obecnie kwotą 2,5 mld euro, a ich wartość rośnie.

Czechy to dla polskiej gospodarki (wg różnych źródeł) trzeci-czwarty kraj pod względem wartości zainwestowanego kapitału.

„Bardzo nam zależy, aby budować relacje kooperacyjne firm z obu krajów w Europie. W ten sposób produkty będą emigrowały za granice naszych krajów, a u nas pozostaną miejsca pracy” - zachęcał wicepremier Pawlak.


Konieczność usuwania barier i pokonywania trudności

Uczestnicy debaty nie unikali jednak tematów trudnych.

Rozmawiano o barierach rozwoju biznesu i współpracy gospodarczej takich jak: regulacje fiskalne, spadek popytu, różne struktury rynków wewnętrznych w Polsce i Czechach oraz o zagrożeniach związanych z polityką klimatyczno-energetyczną UE.

Goście z Czech zwracali uwagę na fakt, że regulacje dotyczące polityki energetycznej i klimatycznej, wdrażane z dużą konsekwencją w Unii Europejskiej, nie są najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia konkurencyjności obu naszych gospodarek.

Ten pogląd, jak podkreślano, sygnalizuje obszar potencjalnego współdziałania obu krajów na forum unijnym.

Panel dyskusyjny Współpraca gospodarcza Czech i Polski.
Na fotografii od lewej: Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, współorganizator Forum; Ilona Antoniszyn-Klik,
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej; przy mikrofonie Milan Hovorka, Wiceminister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej; Sławomir Majman, Prezes Zarządu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA (PAIiIZ); Piotr Chełmiński, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Unipetrol a.s.; Członek Zarządu ds. petrochemii, PKN ORLEN SA; Robert Wawro, General Manager BU (CZ, SK, HU), Grupa Maspex.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Do wspólnych na krajowym i europejskim forum starań o stabilne warunki dla inwestowania w energetyce wytwórczej apelował Tomas David, dyrektor sektora rozwoju energii w firmie EPH inwestującej w wydobycie węgla i wytwarzanie energii m.in. w Polsce.

O poprawę warunków działalności w Czechach zaapelował Jacek Krawiec, prezes zarządu, dyrektor generalny PKN Orlen:
„W sytuacji kryzysu globalnego, maleje popyt na wyroby przemysłu rafineryjnego. Jego moce w Europie od 2009 roku zmniejszono już 20 procent.”


Współpraca dla rozwoju energetyki jądrowej

Kamil Čermák, prezes zarządu, dyrektor generalny ČEZ Polska, stwierdził:
„Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest budowa od podstaw energetyki jądrowej. Czesi planują budowę kolejnych, nowych bloków w elektrowni atomowej w Temelinie, czemu - w przeciwieństwie do Polski - towarzyszy wysoki poziom akceptacji społecznej. Mamy doświadczenia i know-how, którym możemy się podzielić. Wierzymy w przyszłość energetyki jądrowej w Polsce i w Czechach, ale wiemy, jakiego wysiłku to będzie wymagało. Rozwój energetyki jądrowej leży w interesie obu krajów, a o jej losach powinni decydować zarówno biznesmeni, jak i politycy z obu krajów, a nie Bruksela.”

Aleksander Grad, Prezes Zarządu PGE Energia Jądrowa oraz PGE EJ 1.

Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP

 
„Będziemy chcieli skorzystać z czeskich doświadczeń w przekonywaniu opinii publicznej, także u naszych sąsiadów, do racjonalności rozwoju energetyki jądrowej”
- podkreślił Aleksander Grad, prezes zarządu PGE Energia Jądrowa oraz PGE EJ 1.


Po pierwsze infrastruktura

Dla dalszego rozwoju polsko-czeskiej, a także środkowoeuropejskiej współpracy gospodarczej, istotne są inwestycje w sieci infrastrukturalne, w tym energetyczne oraz gazowe.

„Wspólne polsko-czeskie projekty infrastrukturalne powinny stać się częścią ogólnoeuropejskich połączeń północ-południe” - postulował prezydent RP Bronisław Komorowski.
„To jest nasza wspólna polsko-czeska szansa.”

O problemach dla istniejącej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej w Polsce i w Czechach wywołanych zmianami w strukturze źródeł energii w Europie (m.in. dynamiczny rozwój OZE w Niemczech) mówił Grzegorz Tomasik, członek zarządu PSE Operator SA.
Usprawnienie transeuropejskich przepływów energii wymaga specjalistycznych inwestycji, a w przyszłości ściślejszej współpracy w regionie.

Grzegorz Tomasik, Członek Zarządu PSE Operator SA.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.

Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Część dyskusji o infrastrukturze była poświęcona projektom drogowym i kolejowym.

„Nie zawsze to, co robi się szybko, jest najlepsze, bo to odbija się na kosztach i jakości” - zwrócił uwagę Josef Krysl, Prezes Zarządu BÖGL a KRÝSL, k.s., nie ukrywając także złych doświadczeń z rynku polskiego.
„Najsłabszym punktem inwestycji drogowych w Polsce jest projektowanie i komunikacja z kierownikami realizacji projektów. Ceny często są nierealne, co szkodzi rynkowi. Chcielibyśmy kontynuować naszą aktywność w Polsce, ale w zdroworozsądkowych warunkach.”

Na fotografii od lewej: przemawia Lech Witecki, p.o. Dyrektora Generalnego w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad; wypowiedzi przysłuchują się Josef Krysl, Prezes Zarządu BÖGL a KRÝSL, k.s. oraz Jan Komárek, Dyrektor ds. Handlu i Techniki w OHL ZS a.s.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Największa wartością dodaną tej debaty, jest to, by problemy, o których mówi pan Krysl, nie powtórzyły się przy kolejnych projektach”
- ocenił Lech Witecki, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
„Warto jednak zawsze zadawać sobie pytanie, czy partnerzy, z którymi wchodzi się w kooperację dysponują odpowiednim potencjałem.”


Kryzysowa mobilizacja

Motyw kryzysu, w różny sposób odbijający się w gospodarczych realiach obu krajów, przewijał się naturalnie we wszystkich wątkach Forum, będąc jednak częściej aspektem mobilizującym obie strony polsko-czeskich relacji niż powodem do utyskiwań.

Prezydent Václav Klaus podkreślał, że Czesi uważnie obserwują, jak polska gospodarka radzi sobie z kryzysem.

„Dotknął on nas bardziej niż Polskę, ale oba kraje czerpią siłę z tego, że mają własne waluty, a więc i narzędzia polityki gospodarczej” - zauważył Václav Klaus, prezydent Republiki Czeskiej.
„Polska i Czechy winny głośno i wyraźnie artykułować swoje wspólne stanowiska i wspierać się na arenie Unii Europejskiej.”


Polsko-czeska współpraca gospodarcza. Fakty. Tendencje. Potencjał


Republika Czeska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując szóste miejsce pod względem obrotów handlowych.

Czechy są czwartym odbiorcą polskich towarów, a Polska - trzecim partnerem handlowym Czech.

Mimo kryzysowych zawirowań stale rośnie wolumen wzajemnych inwestycji - głównie w sektorze energetyczno-paliwowym, ale także w chemii, przemyśle spożywczym i w informatyce.

Milan Hovorka, Wiceminister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Już w 2010 roku polsko-czeskie obroty handlowe przekroczyły poziom sprzed kryzysowego 2008 roku.
Od tego czasu notujemy ich wysoką dynamikę.

W segmencie inwestycyjno-kapitałowym od kryzysowego dna udało się odbić już w 2009 roku.
Wtedy, według danych NBP, polskie inwestycje w Czechach wzrosły o ponad 83 mln euro, a czeskie w Polsce o 90 mln euro.

Na fotografii od lewej: Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej; Milan Hovorka, Wiceminister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej oraz przy mikrofonie Sławomir Majman, Prezes Zarządu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA (PAIiIZ).
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Wyliczenia Czeskiego Banku Narodowego z końca III kwartału 2010 roku mówią o tym, iż nasze inwestycje stanowią 1,3 proc. ogółu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju.

Polacy zainwestowali w Republice Czeskiej więcej niż Włosi (0,7 proc.), ale znacznie mniej niż Francuzi (6,5 proc.) czy Hiszpanie (3,7 proc.).

„We współpracy gospodarczej z Polską uczestniczy 9.000 firm czeskich, co pokazuje jej wymiar i zasięg” - zauważył w trakcie warszawskiego Forum Czechy-Polska Martin Kuba, minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.
„To stabilne i naturalne środowisko.”

Reakcja Milana Hovorki, Wiceministra Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej (L) na wypowiedź Sławomira Majmana, Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA (przy mikrofonie).
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Do największych inwestycji po stronie polskiej należy zakup koncernu Unipetrol przez PKN Orlen, a po stronie czeskiej - inwestycje koncernu energetycznego ČEZ.


Coraz śmielej wchodzą na rynek czeski firmy z sektora spożywczego: Mlekovita, Grupa Maspex i grupa Mokate.

Z kolei czeskie firmy interesują się obecnością na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Na fotografii od lewej: Piotr Chełmiński, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Unipetrol a.s. w Republice Czeskiej, Członek Zarządu ds. petrochemii w PKN ORLEN SA oraz Robert Wawro, General Manager Business Unitu CZ, SK, HU w Grupie Maspex.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.

Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
W ostatnich latach realizowane są także wspólne projekty infrastrukturalne.

Niewątpliwy boom w kontaktach gospodarczych Polski i Czech, który trwa mimo niekorzystnych uwarunkowań makroekonomicznych, wymaga działań, aby kontynuować ten korzystny dla obu krajów trend.

Elementem tych działań są konferencje, fora i spotkania organizowane w odpowiedzi na zainteresowanie czeskiego i polskiego biznesu nowymi możliwościami transgranicznej współpracy gospodarczej - zarówno bilateralnej, jak i wielostronnej, w ramach Grupy Wyszehradzkiej i całej Unii Europejskiej.

Warto przy tym pamiętać, że współpraca polsko-czeska może mieć istotne znaczenie dla rozwoju całego regionu Europy Środkowo-wschodniej.

Napis w tle jest zaproszeniem uczestników Forum Gospodarczego Czechy-Polska, w języku czeskim, na Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany przez PTWP w dniach 13-15 maja 2013 roku w Polsce.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Organizatorzy V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jaki odbędzie się w maju 2013 roku, zapowiedzieli cykl poprzedzających Kongres międzynarodowych konferencji gospodarczych w stolicach krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Trwająca polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej oraz rosnąca rola gospodarek i państw Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej stanowić będzie interesujący kontekst tego Roadshow.


Energia

W trakcie warszawskiego Forum Czechy-Polska w wypowiedziach polityków z obu krajów wielokrotnie powracał postulat wspólnego występowania na arenie europejskiej w kwestii unijnej polityki klimatyczo-energetycznej.

O takie uzgodnione współdziałanie apelował m.in. Milan Hovorka, wiceminister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.

Panel dyskusyjny Współpraca gospodarcza Czech i Polski w obszarze energetyki.
Na fotografii od lewej: Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, współorganizator Forum;
Kamil Čermák, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny ČEZ Polska; Jan Chadam, Prezes Zarządu Gaz-System SA; Tomas David, Dyrektor sektora rozwoju energii EPH oraz Prezes Zarządu PG SILESIA; Aleksander Grad, Prezes Zarządu PGE Energia Jądrowa oraz PGE EJ 1; Milan Kohout, Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu Škoda JS, a.s.; przy mikrofonie Wojciech Ostrowski, Wiceprezes Zarządu ds. finansowych PGE Polska Grupa Energetyczna SA;Grzegorz Tomasik, Członek Zarządu PSE Operator SA.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.

Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Bruksela to jest miejsce, gdzie polsko-czeskie głosy powinny zabrzmieć z większą siłą. Musimy mieć wpływ na decyzje, jakie zapadają w Brukseli i wiedzieć, jak odbiją się one na konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Niedawno rozmawialiśmy w Luksemburgu o reindustrializacji Europy. W tej kwestii dzwoni dla nas budzik. I to bardzo intensywnie. Musimy zareagować. Jeśli teraz nie zrobimy nic w sprawie warunków konkurencyjności firm, to przemysł się od nas wyprowadzi”
- przekonywał Milan Havorka w swoim wystąpieniu na Forum.

Zadaniem dla obu dyplomacji, resortów gospodarczych i europolityków stało się więc forsowanie racjonalnego podejścia do polityki energetycznej w ramach UE - a w szczególności dbanie o to, by żadne ze źródeł energii nie było spychane na boczny tor poprzez nierynkowe, a często również ideologiczne poglądy.

W tej sprawie w trakcie Forum Czechy-Polska padły ważne deklaracje.

Rzeczowa dyskusja podczas panelu dyskusyjnego Współpraca gospodarcza Czech i Polski w obszarze energetyki.
Pierwszy z lewej, przy mikrofonie Tomas David,
Dyrektor sektora rozwoju energii EPH, Prezes Zarządu PG SILESIA.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Pomysły Brukseli, aby jeszcze bardziej obniżyć skalę emisji CO2, może doprowadzą do pewnego efektu, ale to nie jest dobra droga dla takich krajów, jak nasze”
- mówił Martin Kuba, minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.
„Nasze gospodarki mają podobne bazy energetyczne i dlatego będziemy się wspierać w przekazywaniu na zewnątrz wspólnych stanowisk w sprawach energetycznych. Energetyka to w polsko-czeskich relacjach gospodarczych ważny obszar wzajemnych inwestycji, a jednocześnie obszar potencjalnego rozwoju.”

Tomas David, Dyrektor sektora rozwoju energii EPH, Prezes Zarządu PG SILESIA.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.

Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP

 
Czeski koncern energetyczny ČEZ, którego akcje notowane są na GPW, posiada w Polsce Elektrociepłownię Chorzów Elcho oraz Elektrownię Skawina.

Udział ČEZ w polskim rynku produkcji energii elektrycznej wyniósł w 2010 roku około 1,3 proc.

W lutym 2012 roku Grupa ČEZ stała się właścicielem czołowego dewelopera farm wiatrowych w Polsce z portfelem projektów na kilkaset megawatów.

ČEZ zajmuje się w Polsce również handlem detalicznym energią elektryczną.

Z kolei w Czechach inwestuje Tauron Polska Energia.
Utworzył zlokalizowaną w Ostrawie spółkę Tauron Czech Energy, która jest członkiem giełdy energii w Pradze (PXE).

Czechy są istotnym rynkiem zbytu dla energii elektrycznej produkowanej w Polsce.

W 2011 roku eksport z Polski na kierunku Czechy-Słowacja-Niemcy wyniósł łącznie około 6,16 TWh, w tym do Czech około 2,27 TWh.

Milan Kohout, Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu Škoda JS, a.s., firmy zajmującej się infrastrukturą i serwisowaniem elektrowni jądrowych w Republice Czeskiej.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Kamil Čermák, prezes zarządu, dyrektor generalny ČEZ Polska
, przypomniał, że

„Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest budowa od podstaw energetyki jądrowej. Czesi planują także budowę nowych bloków w elektrowni jądrowej w Temelinie, czemu - w przeciwieństwie do Polski - towarzyszy wysoki poziom akceptacji społecznej.”

„Mamy doświadczenia i know-how, którym możemy się podzielić” - zadeklarował Kamil Čermák.
„Wierzymy w przyszłość energetyki jądrowej w Polsce i w Czechach, ale wiemy, jakiego wysiłku to będzie wymagało. Rozwój energetyki jądrowej leży w interesie obu krajów, a o jej losach powinni decydować zarówno biznesmeni jak i politycy z obu krajów, a nie Bruksela.”

Wojciech Ostrowski, Wiceprezes Zarządu ds. finansowych PGE Polska Grupa Energetyczna SA.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Będziemy chcieli skorzystać z czeskich doświadczeń w przekonywaniu opinii publicznej, także u naszych sąsiadów, do racjonalności rozwoju energetyki atomowej”
- podkreślił Aleksander Grad, prezes zarządu PGE Energia Jądrowa oraz PGE EJ 1.


Paliwa

Czeskie interesy największej polskiej spółki - PKN Orlen - sięgają 2004 roku.
To wówczas koncern zdecydował się na zakup kontrolnego pakietu udziałów w spółce paliwowo-petrochemicznej Unipetrol.

Po restrukturyzacji i pozbyciu się części aktywów Unipetrol zapewniał koncernowi stabilne źródło przychodów.

Jan Chadam, Prezes Zarządu Gaz-System SA.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Sytuacja pogorszyła się nieco w 2011 roku, kiedy to na fali kryzysu sektora rafineryjnego w Europie wyniki czeskiej spółki rozczarowały zarówno koncern, jak i analityków.
Unipetrol zanotował bowiem niemal trzy miliardy koron straty netto.


Orlen nie ma jednak zamiaru rezygnować z czeskiego rynku, choć problemów nie brakuje. Największym wydaje się brak porozumienia z czeskim operatorem logistycznym - Mero.
Od ponad dwóch lat obie firmy rozmawiają o podpisaniu nowej umowy na usługi przesyłu i magazynowania ropy dla czeskich rafinerii Orlenu.
Jak dotąd bezskutecznie.

Obecna umowa wygasa z końcem tego roku, można się więc spodziewać intensyfikacji negocjacji.
W przeciwnym razie koncernowi grozi wstrzymanie zaopatrzenia w ropę.


Czeskie firmy są aktywne w polskim górnictwie, co jest efektem wyczerpywania się ich własnych zasobów węgla.
Co ciekawe, opłacalne jest dla nich sięganie po węgiel z polskich kopalń przeznaczonych do likwidacji.

Koncern New World Resources (NWR) zadeklarował zamiar wskrzeszenia zamkniętej przed laty kopalni Dębieńsko na Górnym Śląsku i jak dotąd nie wycofał się ze swych ambitnych planów, choć realizacja projektu nie nabrała dotychczas spodziewanego tempa.

Jan Komárek, Dyrektor ds. Handlu i Techniki w OHL ZS a.s.

Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP

 
Z kolei Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH), znaczący inwestor strategiczny w sektorze energetycznym, a także w górnictwie i przemyśle, nabył od Kompanii Węglowej kopalnię Silesia w Czechowicach-Dziedzicach z zasobami bilansowymi przekraczającymi 500 milionów ton węgla niskosiarkowego.


Od połowy 2012 roku w Silesii wydobywa się węgiel kamienny przeznaczony głównie na potrzeby sektora energetycznego.
W przyszłym roku w kopalni mają fedrować dwie ściany.

Plany EPH zakładają, że Silesia będzie wydobywać ok. 3 mln ton węgla rocznie.

Czeski koncern EPH zadeklarował, że zainwestuje w Silesię 150 mln euro.
Wartość inwestycji przekroczyła już 108 mln euro.


Infrastruktura

Branżę gazową obie strony traktują jako obszar potencjalnie rozwojowy, o czym decyduje rosnąca rola gazu w energetyce oraz plany pozyskiwania gazu z łupków.

Gazowe polsko-czeskie związki mają przed sobą zdecydowanie ciekawe perspektywy.

Panel dyskusyjny Infrastruktura.
Na fotografii od lewej: Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, współorganizator Forum;
Lech Witecki, p.o. Dyrektora Generalnego w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad; Josef Krysl, Prezes Zarządu BÖGL a KRÝSL, k.s.; Jan Komárek, Dyrektor ds. Handlu i Techniki w OHL ZS a.s.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Połączenie systemów przesyłu gazu Polski i Czech to także modelowy przykład, jak może przebiegać bilateralna współpraca w dziedzinie infrastruktury przemysłowej.

W 2011 roku udało się zakończyć budowę interkonektora gazowego łączącego oba kraje. Polski odcinek w okolicy Cieszyna został ukończony w 2010 roku.
Niespełna rok później budowę połączenia po swojej stronie zakończyła czeska firma gazownicza Net4Gas (odpowiednik Gaz-Systemu, polskiego operatora przesyłowego).

Dla Polski Czechy to potencjalny rynek dla LNG z gazoportu w Świnoujściu.
Polska miałaby łatwiejszy dostęp do gazowych magazynów w austriackim Baumgarten.

Łatwiejsza - bo w obrębie jednej firmy - byłaby ewentualna budowa kolejnego interkonektora z Czechami.

Dla dalszego rozwoju polsko-czeskiej oraz szerzej środkowoeuropejskiej współpracy gospodarczej, istotne są inwestycje w przesyle mediów i w komunikacji - podkreślano w wystąpieniach najważniejszych gości Forum Czechy-Polska.

Lech Witecki, p.o. Dyrektora Generalnego w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Nie odczuwamy, aby były jakieś poważne trudności w relacjach czesko-polskich”
- ocenił prezydent Václav Klaus w swoim wystąpieniu inaugurującym Forum Gospodarcze Polska-Czechy, ale zgodził się z prezydentem Bronisławem Komorowskim co do tego, że nadal musimy budować infrastrukturę drogową i przesyłową (energia, gaz) między Polską a Czechami, która stworzy szerszą podstawę wzajemnej współpracy gospodarczej.

Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na "wspólną polsko-czeską szansę" polegającą na tym, że transgraniczne połączenia infrastrukturalne staną się częścią ogólnoeuropejskiej sieci w osi północ-południe.

Josef Krysl, Prezes Zarządu i główny udziałowiec BÖGL a KRÝSL, k.s., firmy budującej i poprawiającej kluczowe odcinki autostrad w Polsce po innych wykonawcach, w tym po chińskiej korporacji COVEC, przed otwarciem EURO 2012 w Polsce, stwierdził jednoznacznie:
„Nie zawsze to, co robi się szybko, jest najlepsze, bo to odbija się na kosztach i jakości. Najsłabszym punktem inwestycji drogowych w Polsce jest projektowanie i komunikacja z kierownikami realizacji projektów. Ceny często są nierealne, co szkodzi rynkowi. Chcielibyśmy kontynuować naszą aktywność w Polsce, ale w zdroworozsądkowych warunkach.”
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.

Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
W obszarze obrotu gazem pierwszy krok został już zrobiony.

W 2011 roku oddano do użytku interkonektor o przepustowości 0,5 mld m3 łączący systemy gazowe Polski i Czech, będący wspólnym przedsięwzięciem polskiego operatora gazowego systemu przesyłowego Gaz-System oraz czeskiego operatora systemu przesyłowego Net4Gas z grupy RWE.

Gazociąg nie jest duży (50 km po stronie polskiej i około 10 km po czeskiej), ale znaczenie połączenia jest wielkie, ponieważ jest to pierwszy krok, aby zbudować korytarz przesyłowy północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ten projekt jest doskonałym przykładem integracji w regionie, a jednocześnie ma potencjał rozwoju.
Mówi się nawet o pięciokrotnym zwiększeniu jego obecnej przepustowości.

O problemach dla istniejącej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej w Polsce i w Czechach wywołanych zmianami w strukturze źródeł energii w Europie (m.in. dynamiczny rozwój OZE w Niemczech) mówił w trakcie Forum Polska-Czechy, m.in. Grzegorz Tomasik, członek zarządu PSE Operator SA.

Usprawnienie transeuropejskich przepływów energii wymaga specjalistycznych inwestycji, a w przyszłości ściślejszej współpracy w regionie.

Część dyskusji o infrastrukturze w ramach Forum Polska-Czechy była poświęcona projektom drogowym i kolejowym.

Typowo biznesowa wymiana poglądów była daleka od kurtuazji.

Opóźnia się realizacja potencjalnie najszybszego połączenia drogowego między obu krajami (autostrada A1), a ostatnie doświadczenie z wielkich projektów drogowych - szczególnie po polskiej stronie granicy - trudno nazwać optymistycznymi...

„Nie zawsze to, co robi się szybko, jest najlepsze, bo to odbija się na kosztach i jakości” - zwrócił uwagę Josef Krysl, Prezes Zarządu BÖGL a KRÝSL, k.s., nie ukrywając także złych doświadczeń z rynku polskiego.
„Najsłabszym punktem inwestycji drogowych w Polsce jest projektowanie i komunikacja z kierownikami realizacji projektów. Ceny często są nierealne, co szkodzi rynkowi. Chcielibyśmy kontynuować naszą aktywność w Polsce, ale w zdroworozsądkowych warunkach.”

„Największa wartością dodaną tej debaty, jest to, by problemy, o których mówi pan Krysl, nie powtórzyły się przy kolejnych projektach” - ocenił w odpowiedzi Lech Witecki, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
„Warto jednak zawsze zadawać sobie pytanie, czy partnerzy, z którymi wchodzi się w kooperację, dysponują odpowiednim potencjałem.”


Potencjał

Po okresie fascynacji kontaktami gospodarczymi z krajami Europy Zachodniej Polska i Czechy zaczynają dostrzegać rynki bliższe i nadrabiać zaległości z ostatnich kilkunastu lat.
To trend, który - mimo niejasnych perspektyw całej europejskiej gospodarki - dobrze rokuje naszym relacjom bilateralnym.

Sławomir Majman, Prezes Zarządu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA (PAIiIZ) powiedział:
„Owszem, konkurujemy w staraniach o inwestycje zagraniczne, ale musimy pamiętać, że inwestorzy widzą Europę Środkowo-Wschodnią jako całość. Im więcej robimy dla wspólnego wizerunku naszego regionu, tym lepiej i dla Polski i dla Czech.”
Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Hotelu InterContinenetal.
Warszawa, 12 października 2012.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Wspólne działania promocyjne na rynkach odległych uznano w trakcie debaty na Forum Czechy-Polska za ciekawy obszar współpracy obu krajów.

W Azji Południowo-wschodniej, Ameryce Południowej czy w Afryce region o potencjale 200 mln konsumentów musi prezentować wspólną i spójną ofertę.

„Owszem, konkurujemy w staraniach o inwestycje zagraniczne, ale musimy pamiętać, że inwestorzy widzą Europę Środkowo-Wschodnią jako całość” - radził Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
„Im więcej robimy dla wspólnego wizerunku naszego regionu, tym lepiej i dla Polski i dla Czech.”

Możliwości ściślejszej polsko-czeskiej kooperacji kumulują się w "samochodowym trójkącie" Ostrawa - słowacka Żylina - Katowice.

Ten euroregion zamieszkuje ponad 6,7 mln ludzi.

Pod względem możliwości sektora automotive wskazany trójkąt, obejmujący umownie fabryki Opla, Fiata, Hyundaia, Kia, Toyoty, Peugeota i Citroena, to prawdziwa Dolina Samochodowa.

Ponadto należy wziąć pod uwagę ogromną liczbę zakładów produkujących części samochodowe, przede wszystkim po polskiej stronie.

Wytwórcom samochodów zza południowej granicy jest do Polski po prostu blisko, a więc prościej i stosunkowo tanio.

Jednym z obszarów możliwej współpracy jest również wspólny rynek wykwalifikowanych pracowników, co miałoby spore znaczenie z uwagi na charakterystyczne dla branży motoryzacyjnej wahania popytu i związane z tym fluktuacje zatrudnienia.

Szerokie pole do popisu stanowi sektor usług.

„Wymiana towarowa między Polską i Czechami to obecnie 14,6 mld euro, z czego usługi to jedynie 1,2 mld euro. Sektor usług to potencjał, który możemy lepiej wykorzystać” - zaproponował Milan Hovorka, wiceminister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.

„Rządy obu krajów, jak pokazują ostatnie wydarzenia, wspólnie działają również w zakresie polityki spójności UE i budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020, abyśmy pod względem transportu i infrastruktury nie pozostali swego rodzaju wewnętrznymi peryferiami Unii Europejskiej” - dodał Milan Hovorka.


 
 

Źródło: wnp.pl oraz materiały własne ASTROMAN Magazine

http://www.wnp.pl/konferencje/2001.html  ASTROMAN Magazine

Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Panasonic and Toyota Agree to Establish Joint Venture Related to Town Development Business
Red Hat Expands Alliance with NVIDIA to Accelerate and Scale AI/ML Workloads Across Hybrid Cloud Environments
New Research Expects Red Hat Enterprise Linux to Impact USD10 Trillion of Global Business Revenues, Employ 900,000 IT Professionals in 2019
Red Hat and Microsoft fuel hybrid cloud development with Azure Red Hat OpenShift
IBM Watson Wins Prestigious Gottlieb Duttweiler Prize
Syniverse and IBM Complete Successful Blockchain Solution Pilot with Orange Group and MTS
Mateusz Morawiecki: Poland's vision for Europe
The French company Forsee Power announces the development of its production plant in Poland
The Orange brand celebrates its 25th anniversary
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.