wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym. World Technopolis Association, Gliwice 2012 2012.09.11

Gliwice - 11 września 2012 - Aby innowacje stały się lekarstwem na kryzys, konieczne jest spełnienie wielu warunków. Oprócz odpowiedniego finansowania konieczne są właściwe relacje między nauką, przemysłem i władzami - podkreślali uczestnicy konferencji "Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym", zorganizowanej w ramach 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA), które odbywa się w Gliwicach.

„Dziękuję Gliwicom za dobrą organizację tego przedsięwzięcia” - powiedział na briefingu przed konferencją Yum Hong-Chul prezes WTA i burmistrz Daejeon, południowo koreańskiego miasta, które jest siedzibą WTA.
„Zaczynaliśmy od małych przedsięwzięć. Dziś WTA zrzesza 80. członków z 40. państw. Realizujemy projekty UNESCO. Nasza organizacja zarządzana jest przez lokalne samorządy.”
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 

Gliwice – 11 września 2012

Aby innowacje stały się lekarstwem na kryzys, konieczne jest spełnienie wielu warunków.

Oprócz odpowiedniego finansowania konieczne są właściwe relacje między nauką, przemysłem i władzami - podkreślali uczestnicy konferencji "Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym", zorganizowanej w ramach 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA), które odbywa się w Gliwicach.

Young Sun Paek, Ambasador Korei Płd. w Polsce.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Jestem pewien, że zwołanie w Gliwicach Zgromadzenia Generalnego WTA uczyni to miasto słynnym w całym świecie. Mamy dziś okazję na własne oczy przekonać się, jak bardzo jesteście zaangażowani w działanie na rzecz przyszłości”
powiedział prof. Deong-Seong Oh, sekretarz generalny WTA podczas drugiego dnia 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA), które odbywa się w Gliwicach.

Uczestnicy debaty o roli innowacji w walce z kryzysem.
Od lewej: Jerzy Łoik, wiceprezes KSSE, Andrzej Korpak, dyrektor fabryki Opla w Gliwicach, Grzegorz Krupa, prezes Flytronic, Jan Kosmol, prezes gliwickiego Technoparku, Arkadiusz Szmal, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej oraz prowadzący debatę Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.
Foto dzięki uprzejmości PTWP (Andrzej Wawok)
 
Gliwice to jedyne polskie miasto należące do WTA - World Technopolis Association, czyli światowego stowarzyszenia technopolii.

Członkami Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) są miasta, ośrodki akademickie i organizacje szczególnie intensywnie skupiające swą działalność na tworzeniu postępu naukowego, technologicznego i sprzyjające innowacyjności.

„W Polsce za mało wydajemy na naukę” - mówił podczas konferencji prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Wtorkowe obrady władz World Technopolis Association wypełniła między innymi międzynarodowa konferencja "Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym".

Rozpoczął ją briefing dla dziennikarzy relacjonujących przebieg Zgromadzenia.

„Dziękuję Gliwicom za dobrą organizację tego przedsięwzięcia” powiedział Yum Hong-Chul prezes WTA i burmistrz Daejeon, południowokoreańskiego miasta, które jest siedzibą WTA.
„Zaczynaliśmy od małych przedsięwzięć. Dziś WTA zrzesza 80. członków z 40. państw. Realizujemy projekty UNESCO. Nasza organizacja zarządzana jest przez lokalne samorządy. Łączymy wysiłki miast z całego świata, żeby lepiej rozumieć i zaspokajać potrzeby ich mieszkańców.”

Andrzej Korpak - dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Korea Południowa dzierży światowy prymat wśród państw przeznaczających największą część swego PKB na badania i rozwój, a Daejeon jest jednym z tych koreańskich miast, w których postęp tworzy się szczególnie intensywnie.

Właśnie w tym mieście swą siedzibę ma Samsung, LG oraz inne firmy oferujące najnowocześniejsze produkty.

Arkadiusz Szmal - dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Gościmy dziś w Gliwicach mera miasta, które można powiedzieć, jest najbardziej innowacyjne na świecie. To wielkie wyróżnienie dla Polski i dla Gliwic”
powiedział przybyły na konferencję prof. Jerzy Buzek.

Były premier podkreślił, że Korea Południowa ma największy na świecie współczynnik PKB przekazywanego na naukę, badania i innowację - 6 proc., wobec ok. 1,8 proc. średnio w UE i grubo poniżej 1 proc. w Polsce.

Grzegorz Krupa - prezes zarządu Flytronic Sp. z o.o.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„W Polsce za mało wydajemy na naukę. Jeśli poważnie myślimy o przyszłości to powinniśmy wydawać na naukę około 3-4 proc. PKB, a UE wydaje około 1,8 proc., w Polsce jest to dużo poniżej 1 proc. W Korei Południowej na naukę wydaje się 6 proc. PKB”
powiedział prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uczestnicy gliwickiej konferencji podkreślali, że hasło "innowacje najlepszym lekarstwem na kryzys" jest z pewnością prawdziwe, konieczne jest jednak spełnienie wielu warunków, by nowe, innowacyjne przedsięwzięcia - w fazie rozwoju bardzo kosztowne - faktycznie stały się mechanizmem pobudzającym gospodarkę i dającym miejsca pracy.

Jan Kosmol - prezes Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Oprócz odpowiedniego finansowania konieczne są także właściwe relacje między nauką, przemysłem i władzami.

„Często mówimy o czymś, co można nazwać złotym trójkątem rozwoju: to jest współpraca władz publicznych z przedsiębiorstwami oraz z naukowcami. Współpracę należy zbudować w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, o uruchomienie wspólnego finansowania władz publicznych i instytucji oraz przedsiębiorstw prywatnych w naukę, po to, aby wyniki badań naukowych można było bezpośrednio spożytkować w gospodarce. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie będzie to łatwe” dodał Jerzy Buzek.

„Trzeba w Polsce zrobić wszystko, by zbliżenie przemysłu i naukowców było jak największe, żeby na uczelniach mogły powstawać pomysły zastosowania wyników badań naukowych bezpośrednio w przemyśle, byśmy mogli tworzyć mikroprzedsiębiorstwa” - uważa profesor Jerzy Buzek, według którego Gliwice wzorcowo rozwiązują problemy przyszłości miasta, konsekwentnie wcielając w życie wizję rozwoju.

Jacek Fundowicz - Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
Gliwice były przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, miastem o największym odsetku mieszkańców z wyższym wykształceniem
.

Wcześniej, właśnie tam rodził się bardzo innowacyjny jak na tamte czasy, przemysł hutniczy.

Na ich współczesny wizerunek ogromny wpływ miały także reformy gospodarcze, które odmieniały polską gospodarkę po roku 1989.

„Obrady WTA i dzisiejsza konferencja odbywają się na terenie byłej kopalni "Gliwice", w Centrum Nauki i Biznesu "Nowe Gliwice" - podkreślił profesor Jerzy Buzek.
„Prowadzi tu swą działalność Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, tu znajduje się inkubator przedsiębiorczości. Powinniśmy być dumni, że Daejeon właśnie Gliwice wybrało na jednego ze swych partnerów.”

Marek Bury - Instytut Radioelektroniki, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Dziś możemy mówić o naszych małych sukcesach”
- podsumował to, co powiedziano o Gliwicach, Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta i wiceprzewodniczący WTA.
„Są one zaczątkiem naszych przyszłych osiągnięć. Firmy, które powstały w naszym inkubatorze przedsiębiorczości tworzą dopiero zręby gliwickiej "Doliny Krzemowej".

W konferencji, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, obok członków władz WTA, uczestniczyli także ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Young-Sun Peak.

W debacie wzięli udział naukowcy, przedstawiciele organizacji gospodarczych i przemysłu.


Gliwice – 11 września 2012

Profesor Jerzy Buzek: Polska za mało wydaje na naukę


„W Polsce za mało wydajemy na naukę. Jeśli poważnie myślimy o przyszłości to powinniśmy wydawać na naukę ok. 3-4 proc. PKB, a UE wydaje ok. 1,8 proc., w Polsce jest to dużo poniżej 1 proc. W Korei Południowej na naukę wydaje się 6 proc. PKB” – mówił prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przemawia profesor Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„PKB, które na naukę wydaje się w Korei Południowej, stworzyło niezwykłą bazę innowacyjności i najlepszych rozwiązań, także organizacyjnych”
- stwierdził prof. Jerzy Buzek, podczas konferencji "Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym" zorganizowanej podczas Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA), które odbywa się w Gliwicach.

Jak zaznaczył prof. Jerzy Buzek, we wdrażaniu innowacji nie chodzi tylko o technologię, innowacyjność ma wiele wymiarów.

Podkreślił, że najlepszym lekarstwem na kryzys są innowacje.

Jego zdaniem w rozwoju innowacji może pomóc współpraca władz publicznych, przedsiębiorców i naukowców.

Wojciech Kuśpik - prezes Grupy PTWP, współorganizatora konferencji.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
„Często mówimy o czymś, co można nazwać złotym trójkątem rozwoju: to jest współpraca władz publicznych z przedsiębiorstwami oraz z naukowcami. Współpracę należy zbudować w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, o uruchomienie wspólnego finansowania władz publicznych i instytucji oraz przedsiębiorstw prywatnych w naukę, po to, aby wyniki badań naukowych można było bezpośrednio spożytkować w gospodarce. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie będzie to łatwe”
- dodał Jerzy Buzek.

„Trzeba w Polsce zrobić wszystko, by zbliżenie przemysłu i naukowców było jak największe, żeby na uczelniach mogły powstawać pomysły zastosowania wyników badań naukowych bezpośrednio w przemyśle, byśmy mogli tworzyć mikroprzedsiębiorstwa” - uważa prof. Jerzy Buzek.
 Foto dzięki uprzejmości PTWP (Andrzej Wawok)
 
Prof. Buzek przyznał jednak, że w Polsce mamy coraz większe sukcesy w tym obszarze.

W ocenie Jerzego Buzka szczególnie władze samorządowe na tym polu są bardzo aktywne.

„Na poziomie regionalnym i lokalnym, zwłaszcza dużych miast i powiatów, można dobrze zbudować złoty trójkąt rozwoju łączący władze publiczne, biznes i naukowców. Trzeba w Polsce wszystko zrobić, aby zbliżenie przemysłu i naukowców było jak największe, żeby na uczelniach mogły powstawać pomysły bezpośredniego zastosowania wyników badań naukowych w przemyśle” - podkreślił Jerzy Buzek.

Wielowątkowa, frapująca debata, towarzysząca obradom 8. Zgromadzenia Generalnego World Technopolis Association, która odbyła się dziś w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice”, była okazją do postawienia pytań daleko wykraczających poza problematykę bliską lokalnym środowiskom naukowym i biznesowym.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
W konferencji, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, obok członków władz WTA, uczestniczy także ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Young-Sun Peak.

W debacie biorą udział naukowcy, przedstawiciele organizacji gospodarczych oraz przedstawiciele przemysłu.

Przemawia Alicja Adamczak - Prezes Urzędu Patentowego RP.
Wielowątkowa, frapująca debata, towarzysząca obradom 8. Zgromadzenia Generalnego World Technopolis Association, która odbyła się dziś w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice”, była okazją do postawienia pytań daleko wykraczających poza problematykę bliską lokalnym środowiskom naukowym i biznesowym.
Foto dzięki uprzejmości PTWP
 
W programie towarzyszącym Zgromadzeniu odbywają się dziś jeszcze Międzynarodowe Warsztaty UNESCO.

Poświęcono je przestudiowaniu problemów związanych z działalnością parków naukowo-technologicznych w Europie Wschodniej.

Odbędzie się także Forum Rektorów uczelni członkowskich WTA.


 
 
Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł

http://www.wnp.pl/wiadomosci/178462.html  ASTROMAN magazinewydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Now Available: NVIDIA Jetson AGX Xavier Module for Next-Gen Autonomous Machines
RED Digital Cinema and NVIDIA Make 8K Movie Editing a Reality
HONGKONG bramą do rynku chińskiego - seminarium 15 stycznia 2019 w Warszawie
NASA's Mars InSight Flexes Its Arm
Lockheed Martin And Airbus Sign Memorandum Of Agreement On Aerial Refueling
12th Asian Financial Forum, 14-15 January 2019, Hong Kong
Microsoft: Digital innovation on wheels. How Renault Sport Formula One Team races for success
Fintech Start-up QUPITAL, Based in Hong Kong, Bridges Cash Gap
Dr Filip Granek, Prezes XTPL S.A., został Przedsiębiorcą Roku 2018, zwycięzcą 16. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku w Polsce
Atos launches construction of global R&D Lab to drive innovation in Quantum Computing
Dimension Data: Technology futures in 2019 and beyond. The top five future technology trends that will transform your business in 2019
Nowa koncepcja rynku energii elektrycznej w Polsce
Supersonic Commercial Travel Begins To Take Shape At Lockheed Martin Skunk Works
World Nuclear Spotlight Poland in Warsaw
NASA, Northrop Grumman Launch Space Station, National Lab Cargo
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.