wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy

Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Grzegorz Hajdarowicz to już "Rzeczpospolita", "Parkiet", "Uważam Rze", "Przekrój" i "Sukces" 2011.07.02

Warszawa - 01 lipca 2011 - "Jestem przekonany, że wykorzystując ogromny potencjał najbardziej prestiżowych w Polsce tytułów prasowych cenionych od lat przez Polaków, stworzymy najnowocześniejszy w tej części Europy koncern medialny notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych" - powiedział Grzegorz Hajdarowicz po zakupie 51,01 proc. udziałów spółki Presspublica Sp. z o.o. od brytyjskiej spółki Mecom Poland Holdings S.A.

Grzegorz Hajdarowicz, przedsiębiorca, wydawca, producent filmowy.
Foto dzięki uprzejmości rp.pl / Piotr Guzik
 

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, zawarła umowę nabycia spółki Mecom Poland Holdings S.A., do której należy 51,01 proc. udziałów spółki Presspublica Sp. z o.o.
Ustalona kwota transakcji wynosi 80 mln złotych.
Transakcja będzie zamknięta po uzyskaniu akceptacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".

Presspublica Sp. z o.o. to wydawca między innymi dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż około 140 tysięcy egzemplarzy), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tysięcy egzemplarzy), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tysięcy egzemplarzy) oraz portali internetowych, w tym portalu www.rp.pl.

Przychody spółki Presspublica Sp. z o.o. wyniosły w 2010 roku 220,9 mln złotych, a zysk netto 8,1 mln złotych.

Założyciel i główny udziałowiec Grupy Gremi Grzegorz Hajdarowicz stwierdził, że transakcja jest elementem ogłoszonej ponad rok temu strategii rozwoju.

Grzegorz Hajdarowicz, przedsiębiorca, wydawca, producent filmowy.
Foto dzięki uprzejmości rp.pl / Piotr Guzik
 
„Z udziałem NFI Jupiter zamierzamy stworzyć znaczącą na polskim rynku grupę medialną. W oparciu o posiadane przez nas tytuły prasowe będziemy rozwijać grupę w kierunku najnowocześniejszego w Polsce koncernu medialnego wykorzystującego w swoim działaniu zaawansowane technologie. Koncepcja ta była opracowywana w grupie już od kilku lat i jest konsekwentnie realizowana” - powiedział Grzegorz Hajdarowicz.
„Jestem przekonany, że wykorzystując ogromny potencjał najbardziej prestiżowych w Polsce tytułów prasowych cenionych od lat przez Polaków, stworzymy najnowocześniejszy w tej części Europy koncern medialny notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych.”

 
   
 
Magdalena Lemańska z dziennika „Rzeczpospolita”
przeprowadziła wywiad z Grzegorzem Hajdarowiczem, właścicielem Gremi Media.
Pełny tekst wywiadu został zamieszczony w internetowej wersji dziennika „Rzeczpospolita” w dniu 2 lipca 2011 roku.
Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita”, zamieszczamy poniżej pełny tekst tego wywiadu.

Magdalena Lemańska "Rz": Od kiedy rozmawiał Pan o przejęciu kontrolnego pakietu w Presspublice?

Grzegorz Hajdarowicz: Od jakiegoś czasu, rozmowy trwały jeszcze za prezesury Davida Montgomery'ego. Uznaliśmy, że potencjał "Przekroju" i Sukcesu" był za mały, by zdobywać świat. Zaczęliśmy od mniejszych tytułów, teraz przejęliśmy kontrolę w Presspublice, nie wiem, gdzie skończymy.

"Rz": Czy Gremi Media będzie chciało odkupić pozostałe udziały Presspubliki od Skarbu Państwa?

Tak, będziemy chcieli przejąć całość. Mamy już przecież większość udziałów, co daje nam określone władztwo w spółce. Nie wiem, po co Skarbowi Państwa mniejszościowy udział w spółce, w której większościowy ma moja skromna osoba.

"Rz": A jeśli Skarb Państwa nie będzie się chciał wycofać?

Na razie w ogóle ze Skarbem nie rozmawialiśmy. Dopiero teraz powinniśmy rozpocząć rozmowy o zakupie drugiej części. Mamy prawo pierwokupu. Jeśli Skarb nie będzie chciał jej sprzedać, albo zaproponuje zbyt wygórowana sumę, być może w miejsce Skarbu Państwa wejściem do spółki będzie zainteresowany jakiś inny właściciel. Mnie by to tak bardzo nie przeszkadzało.

"Rz": Kiedy będzie pierwsze zgromadzenie wspólników Presspubliki w nowym składzie i kiedy spodziewa się Pan decyzji ze strony UOKiK?

Transakcja już została zawarta, złożymy wniosek do UOKiK, który ma chyba dwa miesiące na wydanie decyzji, więc możliwe że będzie ona wydana już po wakacjach. Nie spodziewam się tu żadnych komplikacji. Myślę, że to formalność. Pierwsze posiedzenie to pewnie perspektywa września.

"Rz": Chce pan być prezesem spółki?

Nie, ale szefem rady nadzorczej pewnie zostanę. Prezesura to pełnowymiarowa praca, która wymaga dużo czasu, a ja mam przecież wiele innych biznesów oprócz mediowych.

"Rz": Mniejszościowy udziałowiec Presspubliki złożył wniosek o rozwiązanie spółki. Co Gremi z tym zrobi?

Będziemy namawiać Skarb Państwa do wycofania tego wniosku. Tak jak wspominałem, będziemy też dążyć do przejęcia pozostałej części udziałów i gdyby nam się to udało, wtedy sami ten wniosek wycofamy.

"Rz": Czy Gremi miało konkurenta w staraniach o pakiet Mecomu?

Wiele firm interesowało się zakupem Presspubliki, ale to nie jest łatwy kawałek chleba. Mamy dla spółki strategię i plan działania. Kiedy mówiłem, że chcemy sprzedawać 180 tys. egz. tygodnika, nikt nam nie wierzył. Teraz, jeśli połączy się wyniki "Przekroju" i "Uważam Rze", właśnie mniej więcej tyle wychodzi. Myślę, że możliwa jest ciekawa synergia reklamowa między wszystkimi tymi tytułami.

Chcę, by spółka była bardziej nowoczesna. Moim zdaniem jesteśmy w momencie porównywalnym do tego, w którym Gutenberg wynalazł druk. Wszystko się na rynku mediowym zmienia i sposób, w jaki działa ta firma, ma być odpowiednikiem tej nowej rzeczywistości. A ona jest na tabletach. Zgadzam się z polityką prowadzona przez Ruperta Murdocha, że to tablet jest przyszłością mediów, choć oczywiście jeszcze mi do Murdocha wiele brakuje. Ja wciąż podtrzymuję swoje niewiarygodne dla niektórych osób prognozy, według których w Polsce w 2015 roku będzie 12 milionów tabletów. Technologia będzie szła do przodu czy nas to cieszy, czy nie.

"Rz": Ma pan już jakiś konkretny plan zmian w firmie?

Na pewno coś już o niej wiem, bo przeprowadziliśmy w niej nieinwazyjne badanie ksiąg finansowych, o którym nikt na rynku nie wiedział. I pierwszy wniosek jest taki, że trzeba popracować z kierownictwem nad wykorzystaniem nowych technologii.

Grzegorz Hajdarowicz, przedsiębiorca, wydawca, producent filmowy.
Foto dzięki uprzejmości rp.pl / Seweryn Sołtys
 
Myślę, że skład mediów, jaki ma Presspublica, jest dziś bardzo ciekawy. Ma dzienniki, w tym ekonomiczny oraz lokalny, polityczny tygodnik, specjalistyczne dodatki i dużo aktywności w Internecie, co nas bardzo cieszy.

"Rz": Jak będzie wyglądał profil polityczny tytułów po zmianie właściciela firmy?

Ja oczywiście mam swoje poglądy polityczne, ale mój główny pogląd przejawia się w tym, że jestem zwolennikiem wolnego rynku. Niedawno występowałem w którejś telewizji i dostało się ode mnie m.in. Barackowi Obamie za niepotrzebne państwowe dotacje dla sektora finansowego w USA. Chciałbym, by "Rz" była zwolennikiem wolnego rynku i by stała na straży wolności człowieka i praw obywatela. Ale politycznie się w swoje pisma nie angażuję i nie zamierzam. Linia polityczna pisma to kwestia jego kierownictwa. Nie pozwolę tylko, by gazeta propagowała idee ogólnie uważane za niebezpieczne, jak totalitaryzm, a w szczególności komunizm.

"Rz": Coś chce Pan jeszcze do grupy mediowej dokupić?

Wydaje mi się, że w takim składzie, jak obecny, grupa jest już wystarczająco duża, by pretendować na giełdę. Może się jednak zdarzyć to, co stało się już po moim zakupie "Przekroju" - że skrzynka mailowa zapcha mi się mailami z propozycjami przejęć jakichś kolejnych aktywów. Będziemy je studiować i może coś z tego będzie nas interesowało.

"Rz": Należące do Mecomu Media Regionalne wydające w Polsce gazety regionalne też was interesują?

Trudno mi dziś odpowiedzieć na to pytanie.

"Rz": Chciał Pan też kiedyś kupić Ruch.

Tak, to miał być kolejny element naszej układanki. Nie chcieliśmy jednak płacić tak dużo. Z dwóch firm - Ruchu i Presspubliki - zdecydowanie bardziej interesuje mnie ta druga.

"Rz": Za udziały w Presspublice zapłacił Pan z własnej kieszeni 80 mln zł - to dużo.

To były ostre negocjacje. Mecom oczywiście chciał uzyskać więcej, a my - oczywiście - jak zawsze chcieliśmy zapłacić jak najmniej.

"Rz": Ile jest warta cała Presspublica? Mówi się o 120 mln zł.

To realna wycena. My za 80 mln zł przejęliśmy pakiet kontrolny.

"Rz": Podtrzymuje Pan plan wprowadzenia swojej działalności mediowej na giełdę?

Tak, udziały w Presspublice kupiła należąca w całości do mnie spółka Gremi Media Sp. z o.o., która będzie się przekształcała tak, by znaleźć się na giełdzie. Być może jej wejście tam będzie możliwe jeszcze w tym roku. Wcześniej mówiliśmy, że w tym celu chcielibyśmy przejąć na giełdzie jakąś mniejszą spółkę nie wykazującą żadnej aktywności i w ten sposób wprowadzić na parkiet Gremi Media i ten plan podtrzymujemy.

"Rz": Jaki udział ma mieć w Gremi Media Jupiter NFI?

Na pewno nie ma mowy o tym, by stał się spółką mediową. Jako szef rady nadzorczej i pośredni główny właściciel widzę jednak możliwość wejścia Jupitera NFI do Gremi jako udziałowca w przyszłości i podejmowania wspólnych działań na giełdzie.

"Rz": Jeden walor zbliżonej profilem do tworzonej przez Pana grupy mediowej Agory na początku 2008 roku płacono 55 zł, dziś - 18 zł. Jak Pan przekona inwestorów, że biznes w mediach papierowych jest przyszłościowy?

Ciekawymi planami. Koncepcją rozwoju i marką swojego nazwiska. Kupiłem w przeszłości wiele spółek na granicy wypłacalności i je restrukturyzuję. Podobnie jak w przypadku Ponaru Wadowice potrzebujemy jednak w tych przedsiębiorstwach inwestorów długoterminowych, którzy rozumieją, że na takie inwestycje nie można patrzeć w innej kategorii czasowej. Z działalnością mediową na giełdzie idealnie wstrzelimy się w czasy rewolucji technologicznej. Wejście tam da nam ciekawe możliwości finansowania tej działalności - poprzez nowe emisje.

"Rz": Mocniejsze wejście w biznes mediowy oznacza rezygnację z części innych Pana aktywności?

Nie, chciałem mieć zdywersyfikowany portfel własnościowy. Moja działalność jest zdywersyfikowana i jeśli chodzi o obszar działania - bo działam w Polsce i Brazylii - i jeśli chodzi o sektor interesów. Nie mam w planach zawężania działalności, choć na pewno media będą miały po dzisiejszym wydarzeniu większą rangę w moim portfelu inwestycyjnym.


Rozmawiała: Magdalena Lemańska

Źródło: rp.pl - 01.07.2011, ostatnia aktualizacja 02.07.2011 11:44Grzegorz Hajdarowicz

Przedsiębiorca, producent filmowy i wydawca

Grzegorz Hajdarowicz
Foto dzięki uprzejmości rp.pl / Seweryn Sołtys
 
Grzegorz Hajdarowicz, urodzony w 1965 roku przedsiębiorca, producent filmowy i wydawca. Politolog z wykształcenia – skończył studia w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Należał do Konfederacji Polski Niepodległej i nawet startował z jej listy w wyborach do Sejmu w 1989 roku, jednak bez powodzenia.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był dziennikarzem „Polskiej Gazety" w Nowym Jorku oraz redaktorem naczelnym „Depeszy", lokalnego dziennika w Polsce.

W latach 1990–1994 był radnym Krakowa.

W 1991 roku założył firmę Gremi, którą kontroluje do dziś.
Początkowo specjalizowała się w dystrybucji produktów farmaceutycznych.
Dziewięć lat później wycofała się jednak z tego rynku.
Jednocześnie Gremi wraz ze spółkami powiązanymi rozpoczyna działalność polegającą na przeprowadzaniu inwestycji kapitałowych, restrukturyzacji przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz realizacji projektów nieruchomościowych.

W 2005 roku Gremi Film Production wchodzi na trudny rynek filmowy.
Zostaje producentem i współproducentem kilku filmów, które zyskały uznanie w wielu krajach.

Grupa Gremi posiada także wydawnictwo, które wydaje tygodnik "Przekrój" oraz miesięcznik "Sukces".

Hajdarowicz jest Konsulem Honorowym Republiki Brazylii.


Źródło: rp.pl

http://www.rp.pl/artykul/681970-Rozmowa-z-Grzegorzem-Hajdarowiczem.html  ASTROMAN magazine


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.