wydrukuj poleć znajomym zamów materiały
Od ilu lat pracuje Pani/Pan na różnych stanowiskach menedżerskich:

powyżej 20 lat
powyżej 15 lat
powyżej 10 lat
powyżej 5 lat
poniżej 5 lat
jeszcze nie byłam/-em menedżerem
nie chcę być menedżerem


Subskrypcja najnowszych ofert pracy





Nasi partnerzy:

rp.pl
gazeta.pl
onet.pl
interia.pl
wp.pl

Polscy menedżerowie robią karierę w Rosji i na Ukrainie 2008.07.05

Były Prezes PKO BP Rafał Juszczak został szefem ukraińskiego banku First Ukrainian International Bank (FUIB), należącego do miliardera Rinata Achmetowa. Polscy menedżerowie coraz chętniej szukają wyzwań w Rosji i na Ukrainie.

Foto: Jerzy Dudek

Rafał Juszczak, były prezes PKO BP, zostanie szefem ukraińskiego banku First Ukrainian International Bank (FUIB), należącego do miliardera Rinata Achmetowa. Kontrakt ma podpisany na cztery lata. Cel jest ambitny. Były prezes PKO BP ma pomóc zbudować największy bank na Ukrainie.

Do Achmetowa należy jeszcze Dongorbank, który ma zostać połączony z FUIB. Razem mają około 3 procent udziałów w tamtejszym, bardzo rozdrobnionym rynku bankowym. Działa na nim około 170 podmiotów.

FUIB, jak i Dongorbank, podobnie jak inne aktywa Achmetova (z branży wydobywczej, energetycznej, telekomunikacyjnej) są kontrolowane przez holding System Capital Management. Biznesmen uznawany za najbogatszego człowieka na Ukrainie jest także właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.

Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow (z lewej) zatrudnia znanych polskich menedżerów. W jego imperium pracuje już od roku Waldemar Dziki, a od poniedziałku zacznie Rafał Juszczak (z prawej)

Rafał Juszczak nie będzie jedynym znanym menedżerem z Polski zatrudnionym przez ukraińskiego oligarchę. Waldemar Dziki, były dyrektor zarządzający Polsatu, od roku jest dyrektorem generalnym ukraińskiej telewizji TRK Ukraina, która wchodzi w skład imperium Achmetowa.

Polscy menedżerowie coraz chętniej decydują się na pracę w firmach ze Wschodu, w których mają opinie specjalistów potrafiących lepiej niż zachodni szefowie uwzględnić regionalną specyfikę.

– Polscy menedżerowie są postrzegani jako ludzie innowacyjni, którzy dobrze rozumieją, na czym polega przejście z komunizmu do kapitalizmu – ocenia Krzysztof Nowakowski, prezes polskiego oddziału Korn/Ferry Int., specjalizującej się w rekrutacji kadry kierowniczej.

Szybko rozwijające się w Rosji i na Ukrainie sieci handlowe szukają w Polsce kandydatów na prezesów i dyrektorów operacyjnych. W ich władzach pracuje dziś kilkunastu menedżerów z Polski:

- Zbigniew Zduleczny jest dyrektorem generalnym Media Markt w Rosji,
- Marek Borkowski jest dyrektorem regionalnym grupy Metro Cash & Carry,
- Polak Janusz Lejla jest dyrektorem operacyjnym sieci MVideo.

– Polacy rozumieją rosyjskie warunki dużo lepiej niż menedżerowie z Zachodu. Szybko się uczą języka i nie dziwi ich rosyjska rzeczywistość – ocenia Paweł Musiał, który po czterech latach pracy w Rosji (był szefem jednej z największych sieci handlowych Perekriestok) teraz szykuje się do wyjazdu na Ukrainę. Zostanie prezesem jednej z największych sieci supermarketów (nie chce ujawnić jej nazwy).

W połowie lipca dyrektorem operacyjnym Mosmartu, jednej z czołowych sieci marketów w Rosji, zostanie Artur Januszewski, który w Polsce pracował m.in. w Tesco i Makro.

– Praca w Rosji to ciekawa propozycja dla osób, które mają doświadczenie, a chcą robić coś więcej niż wypełniać korporacyjne zalecenia – podkreśla Januszewski.

Inny były prezes PKO BP, Andrzej Podsiadło, jest z kolei członkiem rady dyrektorów w rosyjskim Alfa Banku. Atrakcyjne zarobki i nowe wyzywania to najczęściej wymieniane powody wyjazdu za granicę.

– Ogromny kraj, ogromne możliwości i dużo większe szanse na realizację ambicji – mówi o Ukrainie Waldemar Dziki.

Zapotrzebowanie na polskich specjalistów na Ukrainie może się zwiększyć w związku z Euro 2012.

– Doświadczenie polskich menedżerów jest przydatne, by zaistnieć na rynkach europejskich. Są nam bardzo potrzebni także z uwagi na wspólne przygotowania do mistrzostw Euro 2012 i pozyskiwanie inwestycji zagranicznych – przyznaje Ołeh Soskin, doradca ds. gospodarczych byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy.

Zaróbmy na eksporcie polskich menedżerów

Jeden z menedżerów pracujących do niedawna w Kijowie wspominał, że przed kilkoma laty w samolotach kursujących z Warszawy do stolicy Ukrainy było pustawo. Teraz, zwłaszcza na początku czy pod koniec tygodnia, trudno o bilet. To lecą polscy menedżerowie, którzy pracują na Ukrainie.

Szybko rosnące ukraińskie i rosyjskie firmy już przed kilkoma laty dostrzegły atut Polaków, którzy łączą doświadczenie i wiedzę wyniesioną z zachodnich korporacji ze słowiańską naturą, a często też z wyniesioną jeszcze ze szkoły znajomością rosyjskiego.

W konkurencji na stanowiska menedżerskie wygrywają często z zachodnimi fachowcami, którzy specyfikę prowadzenia biznesu w warunkach transformacji znają tylko z gazet i opowiadań. Wschodnie kariery Polaków to dla naszych menedżerów szansa na atrakcyjne zarobki i nowe doświadczenia zawodowe. Ale ten menedżerski eksport może być też dużą szansą dla polskich firm i całej polskiej gospodarki.

Polacy kierujący firmami w Rosji czy na Ukrainie mogą pomóc budować nasze więzi gospodarcze z tymi krajami, przełamywać niekorzystne stereotypy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wzmacniają pozytywny wizerunek Polski jako nowoczesnego kraju fachowców. Możemy liczyć, że podobnie jak ich zachodni koledzy kierujący firmami w Polsce będą sięgać po sprawdzonych już dostawców i partnerów biznesowych z kraju. Ale jeszcze bardziej cenne mogą być ich doświadczenie, kontakty i znajomość rynku.

Polski fachowiec z takim bagażem jest bezcenny dla firm, które myślą na serio o ekspansji na Wschód. I rzeczywiście, coraz więcej naszych przedsiębiorstw dostrzega taką szansę. Jeden z menedżerów pracujących w Rosji przyznaje, że dostaje kolejne oferty od polskich spółek szukających szefa oddziału na Wschodzie. I nie wyklucza, że jak skończy mu się obecny kontrakt, jedną z nich przyjmie.

Anita Błaszczak, Monika Krześniak, Tatiana Serwetnyk

„Rzeczpospolita”, 03.07.2008

http://www.rp.pl/artykul/157466.html
http://www.rp.pl/artykul/157342.html



ASTROMAN magazine


wydrukuj ten artykuł
  strona: 1 z 1
polecamy artykuły
Selena Group - increase of net profit in the very first quarter of 2019
IBM: Major Ocean Carriers CMA CGM and MSC to Join TradeLens Blockchain-Enabled Digital Shipping Platform
deepsense.ai: A comprehensive guide to demand forecasting with machine learning
Wojciech Kostrzewa nowym Prezesem Polskiej Rady Biznesu
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2019
SpaceX launched 60 Starlink satellites from Space Launch Complex 40 at Cape Canaveral Air Force Station, Florida
ImpactCEE 2019: Danubia NanoTech wins the PowerUp! Grand Final 2019
Panasonic Launches Comprehensive Showroom for Residential Materials such as Kitchens in India
HPE to acquire supercomputing leader Cray. Combined Company Will Drive Next Generation of High Performance Computing
Lilium reveals new air taxi as it celebrates maiden flight
SIEMENS "Local" data processing - Edge Computing simplifies data processing in intelligent factory Amberg
Anno Borkowsky appointed to the LANXESS Board of Management
Application phase for the seventh BASF and Volkswagen "Science Award Electrochemistry" has begun
Selena Group: Tytan mounting foams of the new generation speed up the installation of doors and windows
Prestiżowe tytuły "Inwestor bez granic" przyznane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
strona główna  |  oferty pracy  |  executive search  |  ochrona prywatności  |  warunki używania  |  kontakt     RSS feed subskrypcja RSS
Copyright ASTROMAN © 1995-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: TAU CETI.